John McCain a Barack Obama v první televizní debatě (26. září 2008) | foto: Reuters

Obama a McCain se střetli v první televizní debatě. Řešili finance i Irák

  • 82
Necelých šest týdnů před volbami se oči Američanů upřely na televizní obrazovky. V první přímé debatě se totiž utkali rivalové v boji o Bílý dům: demokrat Barack Obama a republikán John McCain. Hlavním tématem měla být zahraniční politika, ale vzhledem k současné krizi se skoro polovinu času mluvilo o ekonomice.

Ta totiž momentálně ovládá předvolební kampaň i titulní strany novin. Kongres se ve Washingtonu dohaduje o balíku legislativních opatření, která by ekonomice pomohla překonat svízelnou situaci.

Prezident Bush navrhl injekci ve výši 700 miliard dolarů, ale řada zákonodárců - včetně těch z prezidentova republikánského tábora - má k plánu výhrady. Složitá jednání ohrozila i první debatu mezi Obamou a McCainem. Republikánský senátor totiž ve středu přerušil kampaň a zamířil do hlavního města s tím, že se chce plně věnovat řešení krize. - přečtěte si McCain kvůli krizi na Wall Streetu přerušil kampaň

Obama to odmítl. Američané si podlě něj zaslouží slyšet, jak chtějí nesnáze řešit soupeři o nejvyšší post v zemi. Nesouhlasil ani s McCainovým návrhem na odložení prvního televizního duelu. McCain ještě několik hodin před plánovaným začátkem debaty nebyl rozhodnutý, zda se zúčastní. Nakonec ale ustoupil a na univerzitu v Oxfordu v Mississippi odjel. - o váhání Johna McCaina si přečtěte zde

Za krizi může Bush. A McCain na něj naváže
Devadesátiminutová debata se podle původního plánu měla věnovat zahraniční politice a otázce národní bezpečnosti. Vzhledem k aktuální situaci ale skoro polovinu času zabrala právě ekonomika.

Oba soupeři věří, že se Kongres na balíku záchranných zákonů dokáže shodnout. John McCain, pro kterého jsou finanční otázky Achillovou patou, si pochvaloval, jak při řešení krize obě strany spolupracují.

Obama zopakoval, že neutěšený stav financí je důsledkem osmi let Bushovy politiky a řekl, že McCain je jejím pokračovatelem. "Musíme si uvědomit, že to je konečný rozsudek nad osmi lety chybné ekonomické politiky prosazované Georgem Bushem a podporované senátorem McCainem," prohlásil 47letý senátor z Illionois. "A nemůžeme si dovolit další čtyři roky," zdůraznil.

Baracku, nerozumíte klíčovým problémům
Ale nemluvilo se jen o finanční krizi. Kandidáti se dostali i na Irák, Írán či zmíněnou národní bezpečnost. McCain Obamu obvinil, že nerozumí klíčovým problémům, jimž současná Amerika čelí. A že nedokáže rozlišovat mezi taktikou a stratregií, což Obama odmítl a na oplátku McCaina pasoval na pokračovatele Bushova odkazu.

Hlavně pokud jde o Irák. "Příští prezident bude muset rozhodnout, kdy a jak odejít z Iráku a co nechat za sebou," řekl McCain a Obamovi vyčetl, že počátkem roku 2007 nepodpořil vyslání třicetitisícových posil.

"Johne, vy děláte, jako by válka v Iráku začala v roce 2007. Mluvíte o posilách, ale válka začala už v roce 2003 a vy jste tehdy říkal, že bude rychlá a jednoduchá. Říkal jste, že víme, kde jsou zbraně hromadného ničení. Mýlil jste se," kontroval Obama, který irácké tažení kritizuje od počátku.

Pokud jde o Írán, oba kandidáti se shodli, že není možné nechat režim prezidenta Ahmadínežáda vyrobit jadernou zbraň.

Dostalo se i na národní bezpečnost. "Amerika je teď mnohem bezpečnější než v době po 11. září. Ale zbývá ještě dlouhá cesta do chvíle, kdy ji budeme moci označit za bezpečnou," řekl McCain. Obama souhlasil, že v "jistém smyslu" Spojené státy opravdu jsou bezpečnější, ale příští administrativa se podle něj bude muset soustředit hlavně na obnovení jejich dobrého postavení ve světě a na otázky jako nešíření jaderných zbraní.

Vyhrál ten náš
Ihned po skončení diskuse vydaly oba tábory prohlášení, v nichž označily svého kandidáta za jasného vítěze. Televizní duely hrají v amerických prezidentských volbách zásadní úlohu. Dokáží zamíchat preferencemi voličů i konečným výsledkem hlasování, což dokázala hned ta první v roce 1960. Mladý a relativně neznámý John F. Kennedy tehdy před kamerami převálcoval ostříleného, ale unaveně působícího Nixona. V listopadu pak z voleb vyšel jako vítěz.

Nástupce George Bushe, který seděl v Bílém domě osm let, vyberou Američané 4. listopadu. Průzkumy slibují těsný souboj, i když současná finanční krize nahrává spíše Obamovi. Před kamerami se utkají i "dvojky" na volebních lístcích - viceprezidentští kandidáti. Demokrat Joe Biden a republikánka Sarah Palinová budou debatovat 2. října.

Americké prezidentské volby


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue