Předseda Sněmovny Miloslav Vlček přitom do nového hlasovacího systému vkládal naděje. | foto: Milan Dočekal, ČTK

Poslanci mají nové hlasovací zařízení, „pletou” se ale stále

  • 57
Ani nové hlasovací zařízení za šest milionů korun nebrání poslancům, aby uplatňovali svoji vykutálenou techniku zpochybňování hlasování. Zákonodárci všech stran se hlásí s připomínkami, že jim výjezd hlasování ukazuje jiný výsledek, než jak skutečně stiskávali tlačítko.

"Pane předsedající, chci zpochybnit hlasování. Hlasoval jsem pro, tedy ano, mám křížek. Zpochybňuji hlasování," oznámil na čtvrteční schůzi Sněmovny poslanec Josef Smýkal z ČSSD.

V pátek se zase ohradil proti hlasovacímu stroji občanský demokrat Michael Hrbata. "Já se omlouvám, už je to podruhé, mačkal jsem A, ale na sjetině mám ´zetku´," kroutil politik nechápavě hlavou. Podobně se "spletlo" ještě několik jeho kolegů.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček přitom do nového hlasovacího systému vkládal naděje. Zpochybňování hlasování, které provází každou schůzi a její průběh jen zdržuje, chtěl opravou systému zamezit.

"Já už to nechtěl do konce těchto schůzí hrotit, ale od září jsem připraven proti tomu tvrdě vystupovat," řekl iDNES.cz Vlček ještě před parlamentními prázdninami.

Optimistický byl ještě v úterý, kdy schůze začínala. "Chtěl bych ještě říci, že od dnešní schůze nebude v těchto prostorách zaznívat například 'stiskl jsem NE, ale na sjetině mám ANO, jde o chybu hlasovacího zařízení'," prohlásil rezolutně.

Po pár dnech, kdy se poslanci na hlasovací zařízení bez skrupulí vymluvili hned několikrát, mluvil o poznání mírněji. Znovu sice zdůraznil, že jde o obstrukční počínání, zabránit mu prý ale nedokáže. "To bych musel měnit jednací řád," posteskl si.

Připomenutí jeho dřívějších slov o větší přísnosti ho podráždilo. "Jak přísnější? Vy mne budete nabádat k tomu, abych porušoval jednací řád?" zeptal se.

Podle svých slov může jen při každém jednotlivém případu opakovat, že jde o chybu poslance a ne stroje. "Říkal jsem to vždycky a říkat to budu. Určitě to ode mne uslyšíte," dodal.

"Myšlenka pana Vlčka byla správná, protože ty problémy se opakovaly častěji. Ale technika je technika. Já jsem prostě hlasoval tak, jak jsem chtěl, a to, že se tam objevilo jiné písmeno, to já neovlivním. Trošku se to zlepšilo, ale je to otázka techniky," řekl iDNES.cz poslanec Smýkal.

. Oprava po patnácti letech

Sněmovna se rozhodla hlasovací zařízení modernizovat, protože systém instalovaný v roce 1993 neumožňoval žádné další systémové úpravy. Technici vyměnili jeho řídící a komunikační části a kompletně i software. 

Původní tabule nahradili novými velkoplošnými. Repasovaly se i hlasovací konzole, poslanci mají nové čtečky karet i nová tlačítka.

"Mohu říci, že po čtyřech dnech ostrého provozu čerstvě nainstalovaného systému jsou zkušenosti velice pozitivní, neboť původní idea zvýšení komfortu u poskytovaných informací byla velmi uspokojivě naplněna," sdělil iDNES.cz Igor Václavík.

Nápisy na světelné tabuli tak mohou být delší, displej ukazuje číslo sněmovního tisku i výsledky hlasování podle jednotlivých klubů.

Počáteční dětské nemoci
Avšak nejen poslanci si nic nedělají z nového zařízení. Někdy si i nové zařízení nic nedělá z poslanců a občas stávkuje. V úterý musel místopředseda Sněmovny Jan Kasal schůzi na deset minut přerušit, hlasovací zařízení totiž nefungovalo.

"Bohužel nastaly určité počáteční potíže, které se objevily až při plném zatížení v ostrém provozu zasedání," řekl iDNES.cz Igor Václavík z kanceláře Poslanecké sněmovny. "Tyto systémové komplikace nám způsobily zablokování systému v úterý a nebudu zastírat -  i ve středu," upřesnil.

V tuto chvíli se ale podle něj už podařilo analyzovat, který modul způsoboval zmíněné potíže. "Po změně architektury tohoto modulu by měl být celý systém už stabilní," řekl.

Až se podaří odstranit "dětské nemoci", funkce zařízení se ještě rozšíří. Světelné tabule budou nově ukazovat jména poslanců přihlášených do rozpravy, zobrazování dalších projednávaných bodů či seznam poslanců při interpelacích, vyjmenoval.

Němí zákonodárci
Aby toho nebylo málo, měla Sněmovna problém i s internetovým přenosem jednání.

"Opravdu bohužel došlo k určitým výpadkům v tomto týdnu," připustil Václavík. Podle něj ale závada nijak nesouvisela s novým hlasovacím zařízením.

V úterý na začátku schůze nefungoval u webového vysílání zvuk, později byl zvuk nekvalitní. "Příčinu závady se podařilo diagnostikovat až dnes ráno a zvuk ve vysílání by měl již být naprosto v pořádku," ubezpečil Václavík.

Ve středu v odpoledních hodinách navíc zcela vypadl obraz internetového přenosu. Jeden z modulů serveru, který vyrábí datový tok pro formát WMP, přestal fungovat. Ve čtvrtek už byl přenos bezchybný. 


. Seznam "popletů"

Poslanci mají nové hlasovací zařízení. Je řízeno počítačem, nemůže se splést. Pokud se poslanec vymlouvá, je to pouze tím, že jde o taktiku, jak vyvolat nové hlasování s novým výsledkem, nebo jde o poslancův omyl, tvrdí šéf Sněmovny Miloslav Vlček.

Námitky poslanců sice musí podle jednacího řádu respektovat, nazývat je ale bude pravým jménem. "Už ne, že hlasovací zařízení fungovalo špatně, ale pan poslanec XY se spletl, zmáčkl špatný knoflík. To budu říkat. Ono je to snad přestane bavit," skiboval Vlček ještě v červnu.

Kdo tedy během 38. schůze, která trvala od úterý do pátku, neumí mačkat tlačítko? Kdo je popleta?

úterý 23. září

Poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL): "Vážené kolegyně a kolegové, pane předsedající, zpochybňuji minulé hlasování, protože jsem mačkal tlačítko ne, a na sjetině mám ano."

Poslanec Karel Černý (ČSSD): "Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych zpochybnil hlasování. Hlasoval jsem pro, a na sjetině je, že jsem se zdržel."

čtvrtek 25. září

Poslanec Josef Smýkal (ČSSD): "Děkuji za slovo, pane předsedající. Chci zpochybnit hlasování, jak bylo předloženo to prvé o vrácení. Hlasoval jsem pro, tedy ano, mám křížek. Zpochybňuji hlasování."

pátek 26. září

Poslanec Michael Hrbata (ODS): "Vážený pane předsedající, kolegové a kolegyně, já se moc omlouvám, už je to podruhé, ale já jsem opět mačkal A, mám na sjetině "zetku" (zdržel se, pozn. red.) a chtěl jsem dávat A. Zpochybňuji hlasování."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video