Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Plzni postaví největší „zelený“ kotel na biomasu

  • 6
V Plzni odstartovala výstavba největšího "zeleného" kotle na spalování biomasy v České republice. Výrobní jednotku za 850 milionů korun složenou z kotle, turbíny a generátoru Plzeňská teplárenská zprovozní na jaře 2010. Ročně bude dodávat elektrickou energii pro více než 61 tisíc domácností.

Výstavba největšího "zeleného" kotle na spalování biomasy v tuzemsku dnes dopoledne odstartovala v Plzni. "Po spuštění nového bloku budeme místo současných 600 tisíc tun uhlí ročně potřebovat o nějakých 100 až 150 tisíc tun méně, protože ho nahradí biomasa," uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Tepelný výkon ekologického výrobního bloku má být 35 megawattů, elektrický 11,6 megawattů. "Jedná se o největší zdroj na spalování biomasy v Česku," říká technický ředitel teplárny Jiří Holoubek, který celý projekt vede. Všechny "zelené" bloky, které byly v tuzemsku zprovozněny, totiž dohromady produkují tři megawatty elektřiny.

Nový blok má za  hodinu vyrobit takové množství elektrické energie, jako spotřebuje sedm domácností za jeden rok. "Za rok tak vyrobí dostatek energie pro více než 61 tisíc domácností - tedy asi pro všechny v Plzni," vypočítal Pavel Kaufmanna z Teplárenského sdružení České republiky.

Stavba bez dotací
Nový zelený blok za 850 milionů korun bude jedním z prvních, který se  v republice staví bez dotací za soukromé peníze. Teplárna si celou částku půjčila od Komerční banky s desetiletou splatností. "Investice neovlivní ceny tepla v Plzni," ujistil Tomáš Drápela.

Plzeňská teplárenská využívá biomasu při výrobě energie od roku 2003, kdy začala se spoluspalováním dřevní štěpky s uhlím. S tím chce teplárna po zprovoznění "zeleného" bloku úplně skončit. Elektřina z čisté biomasy má totiž státem garantovanou výkupní cenu 3 280 korun za 1 MW. To je o 40 procent víc, než kolik teplárna dosud dostává za energii vyráběnou spoluspalováním štěpky s uhlím. Od roku 2010 proto bude využívat jen biomasu.

"Jen za loňský rok jsme spotřebovali přes 60 tisíc tun štěpky na 64 tisíc megawatthodin elektřiny. Vyrobili jsme tak téměř 11 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů," upřesňuje Tomáš Drápela. Nový blok podle něj může ročně spolykat na 115 tisíc tun dřevní štěpky. Teplárna má nasmlouvané dodávky s výhradně českými dodavateli na dalších patnáct let. "V případě, že bude dostatek biopaliva, můžeme spálit až 190 tisíc tun ročně," odhaduje Drápela.

Plzeňská teplárenská, největší výrobce tepla a elektrické energie v Plzeňském kraji,  loni utržila téměř dvě miliardy korun. Loňský čistý zisk 411 milionů, tak přinesl do pokladny města Plzně, které je stoprocentním vlastníkem teplárny, 150 milionů korun. Kromě zásobování 40 tisíc domácností teplem vyrábí teplárna také chlad a provozuje skládku komunálního odpadu v Chotíkově.