Pořiďte si nenáročné kaktusy. Třeba mamilárie, echinokaktus nebo opuncie

  • 2
Péči o zmíněné sukulenty zvládne bez problémů i kaktusář amatér. Ale pozor, bez zazimování kaktusů se květů nedočkáte.

Pokud jste kaktusy nikdy nepěstovali, pořiďte si jen několik kusů jednoduchých na péči. Díky nim nasbíráte potřebné zkušenosti ke složitějšímu pěstování.
Mnohé atraktivní druhy jsou také velmi choulostivé a pěstovat si je dovolí jen zkušený kaktusář. Zjistíte také, zda je váš byt pro pěstování těchto sukulentů dostatečně světlý.

Jednou z nejdůležitějších zásad pro správné pěstování kaktusů je zazimování. To ale mnozí pěstitelé začátečníci podceňují.

"Většina problémů s kaktusy vychází ze zimy. Rostlina potřebuje období klidu, protože v našich klimatických podmínkách nemá dostatek slunce," říká Eduard Chvosta, kurátor expozice Mexiko.

V době klidu, tj. od října do března, přemístěte kaktus do místnosti s teplotou okolo 10 °C. Kromě snížení teploty zcela omezte zálivku. Nebojte se, kaktus nevyschne. Bude pak lépe vypadat, ale především vám pěkně rozkvete.

Druhy vhodné pro začátečníky

Mamilárie
Mamilárie (lat Mammillaria) patří k největším a nejrozšířenějším rodům kaktusů. Také je mezi pěstiteli velmi oblíbená. Za správnou, ale zároveň nenáročnou péči se vám odmění bohatými květy.

"Mamilárie pravidelně kvete v kolečkách s růžovými květy. Dobře snáší pěstování na jižně orientovaném okně, stejně jako mnoho dalších druhů," říká Chvosta.

Vyžaduje propustnou zeminu s dostatkem živin. Použijte speciální substrát pro kaktusy nebo smíchejte dva díly půdy pro pokojové rostliny s jedním dílem písku.

Echinokaktus
Kulovitý kaktus, který zdobí dlouhé trny – to je Echinocactus gruzonii. Jeho tělo je často přirovnáváno k ježkovi, protože silně píchá. Dorůstá i 1,5 m v průměru. Nemusíte se ale bát, že by vám v bytě vyrostl do obřích rozměrů. Tak vyroste jen ve svém přirozeném prostředí. Kromě gruzonie lze vypěstovat i Echinocactus denudatus nebo platensis.

Echinocereus
K amatérskému pěstování se hodí Echinocereus salm dyckianus nebo coccineus. Tento sukulent má stejné nároky jako ostatní nenáročné kaktusy – hodně světla, propustný substrát, na jaře a v létě mírnou zálivku a přezimování bez vody. Echinocereus poznáte podle žlutých ostnů, velkých oranžových květů a tmavě zeleného stonku. Ten odborníci nazývají cylindrický, což znamená, že je stejně široký po celé své délce. 

Opuncie
Ačkoliv se jedná o atraktivní rostlinu, nebývá mezi kaktusáři oblíbená. Mohou za to její glochidie – jemné trny s háčky. Ty se často zachytávají např. na oblečení, navíc mohou způsobit i alergickou reakci.

Opuncii poznáte nejen podle typických trnů, ale na první pohled podle jejích plochých dužnatých listů. V bytě bohužel málokdy vykvete. Pozor dejte na její umístění, potřebuje permanentní světlo a nesnese průvan. Zkuste pěstovat např. rostlinku Opuntia robusta.

. Pozor na ostny!

Kaktusy se líbí nejenom pěstitelům, ale i malým dětem a domácím mazlíčkům. Ujistěte se, že ti se k rostlince nedostanou. Ošklivě by se mohli poranit např. o velké ostny echinokaktusu.