Český reprezentant Jan Rajnoch hlavičkuje v přípravném utkání proti Českým Budějovicím. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Fotbalisté v generálce nepřesvědčili, Budějovicím dali jen jeden gól

• 111
Čeští fotbalisté v generálce na vstup do kvalifikace o mistrovství světa příliš nepřesvědčili. V přípravném utkání na Strahově porazili nejhorší tým ligy České Budějovice jen 1:0. Už u toho nebyl útočník Svěrkoš, který odjel do Ostravy léčit zranění úponu pod kolenem.

Jediný gól utkání, které se hrálo na třetiny po 30 minutách, dal v 52. minutě sparťanský útočník Slepička, který využil přihrávku klubového spoluhráče Kladrubského.

Čeští fotbalisté se v neděli a v pondělí budou připravovat v Praze, v úterý odletí do Belfasku, kde je o den později čeká ostrý start do kvalifikace proti Severními Irsku.

"Od Budějovic jsme čekali, že budou hrát víc ofenzivněji, i když si z brejků šance vytvořily. Irové budou v útoku asi víc silnější," řekl český kouč Petr Rada.

"Otestovali jsme i hráče, kteří tu nejsou moc dlouho. Z tohohle pohledu příprava účel splnila. Měli jsme dost šancí, ale jen jeden gól. Doufám, že se to zlepší. Nad šancemi Budějovic se musíme zamyslet," poznamenal český kouč.

Rada prostřídal všechny zdravé hráče, jen brankář Zítka se na hřiště nedostal. Odpočívali pouze obránci Ujfaluši, za něhož přebral kapitánskou pásku gólman Čech, a Jankulovski, kteří mají zdravotní potíže.

V první třetině nastoupili Češi podle očekávání v rozestavení 4-1-4-1 s Barošem na hrotu a Kováčem na pozici defenzivního záložníka. České Budějovice po pěti kolech uzavírají prvoligovou tabulku, ale na Strahově se zpočátku prezentovaly sympaticky. Jejich hráči sice evidentně nedohrávali osobní souboje, ale rozhodně nepůsobili jako nečinně přihlížející sparingpartner.

. on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutu

V horkém strahovském podvečeru si také připravili úvodní šanci; Sedláček utekl v 16. minutě podél pravé lajny, přihrál Šímovi a reprezentační obrana se musela činit, aby střelu z první zblokovala. Za chvíli znovu potvrdil skvělou formu Kadlec, který pěkným centrem našel volného Baroše, ale českobudějovický Kučera stačil zasáhnout.

Hru národního týmu rozhýbala první pauza a změna rozestavení. K Barošovi se přidal do útoku Slepička, přišli také dodatečně povolaný Kladrubský, Jarolím a Pospěch. Právě kodaňský bek mohl v 32. minutě pohnout se skóre, když napálil odražený míč přes vyběhnutého Kučeru do břevna. Pak centroval Jarolím a Kladrubskému chyběl kousek, aby míč umístil mezi tyče a ne vedle.

Krátce za polovinou zápasu opět špatně vyběhl Kučera, ale Barošův centr před prázdnou branku našel jen hlavu bránícího Žižky. Za chvilku neuspěl ani Pospěch, a tak se prázdné tribuny dočkaly prvního gólu až v 54. minutě, kdy Kladrubský využil chyby v jihočeské obraně a přiťukl Slepičkovi, jenž zakončil sparťanskou spolupráci přesnou střelou.

Ve zbytku duelu pokračoval bezstarostný fotbal a oba celky si s chutí zaútočily. Ve velké šanci neuspěl hlavičkující Baroš, Kadlec pálil mimo, a tak mohli naopak Jihočeši srovnat, kdyby Drobný v 67. minutě nevytáhl hlavičku Benáta a krátce po něm mladý Kučera netrefil boční síť.

"V obraně nám chyběli důležití hráči Ujfaluši a Jankulovski. Místo nich jsme zkoušeli jiné hráče. Je vidět, že Slepička má opravdu formu. Počkáme na Fenina a uvidíme, jestli budeme někoho povolávat. Zítra se k nám připojí a jestli bude v pořádku, tak nejspíš nikoho dalšího nominovat nebudeme," dodal Rada.

. česko - české budějovice 1:0

Branka: 54. Slepička. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Pospíšil.

Česko, 1. třetina: Čech - Grygera, Rajnoch, Rozehnal, Kadlec - Kováč - Sionko, Plašil, Polák, Šírl - Baroš.
2. třetina: Čech (46. Drobný) - Grygera, Kováč, Rozehnal, Šírl - Pospěch, Rajnoch, Jarolím, Kladrubský - Slepička, Baroš.
3. třetina: Drobný - Pospěch, Rajnoch, Rozehnal, Kadlec - Sionko, Polák, Jarolím, Plašil, Kladrubský - Slepička. Trenér: Rada.

Č. Budějovice: P. Kučera (81. Pešula) - Kratochvíl (46. Peroutka), Horejš (61. Novák), Homoláč, Leština (46. Žižka) - Mezlík (61. Skopalík), Hílek, Benát, Šíma (61. Kovařík) - Svátek (74. Zajac), Sedláček (46. Schön, 61. M. Kučera). Trenér: Tobiáš.