Martin Bursík prosazuje své představy silou, tvrdí jeho oponenti na sjezdu. | foto: Miroslav Rada, ČTK

Volbu šéfa zelených oddalovaly desítky proslovů delegátů

  • 304
Zelení si na sjezdu v Teplicích volí nové vedení. Zájem o kandidaturu ohlásili kromě Martina Bursíka, Dany Kuchtové a Jana Linharta i další tři straníci. Hlasování zdržely desítky vystoupení delegátů, kteří vyjadřovali podporu svým kandidátům. Převahu má Martin Bursík.

Delegáti Strany zelených po hodinách diskuzí volí předsedu strany. Volbu, která měla proběhnout už v dopoledních hodinách, oddálily ranní spory o interpretaci pátečního hlasování, jako i předem neohlášené nominace dalších straníků. - o výsledku volby čtěte zde

Kromě Martina Bursíka, Dany Kuchtové a Jana Linharta, kteří svoji kandidaturu oznámili už dříve, navrhli delegáti na předsedu strany i méně známé členy zelených - Milana Přívratského, Arnolda Nowaka, Jiřího Růžičku či Vladislava Kovala a další. Někteří nominaci odmítli, mezi nimi například Olga Zubová.

. Zelené nadále povede Bursík, Kuchtová sjezd nepřesvědčila

Přečtěte si o výsledku volby předsedy a dalším průběhu sjezdu Strany zelených

O post předsedy strany tak nakonec svede souboj šest uchazečů. Podle lidí z Bursíkova tábora jde o obstrukce, které mají volbu předsedy oddálit. Každý z kandidátů má totiž nárok na patnáctiminutový projev. Podle vylosovaného pořadí mluvila Kuchtová jako pátá, Bursík poslední.

Kuchtová: Bez nás by Bursík neobstál
Místopředsedkyně Dana Kuchtová se vrátila k historii zelených. Zvolení strany do parlamentu podle ní bylo úspěchem Martina Bursíka. „Ale bez značky Strany zelených, zkrátka bez nás, moji milí zelení, by Martin Bursík neobstál,“ zdůraznila. Vyvracela i námitky, že ve vládě skončila kvůli neschopnosti. To, co mi bylo vyčítáno, není hotové dodnes, řekla.

Se svým nominačním projevem se nevešla do patnáctiminutového limitu. „Jsem podle průzkumů vaše nejoblíbenější politička,“ zakončila a vysloužila si dlouhý potlesk v sále.

Za Bursíka se postavil Kocáb i Štětina
Podle Martina Bursíka není spolupráce s pravicí nic neobvyklého. V Evropě jsou zelení ve třech vládách a všechny jsou středopravé, připomněl předseda strany. Delegáty varoval před fundamentalismem a radikalismem. „Jsou cestou k politické bezvýznamnosti,“ řekl.

Připomněl úspěchy zelených ve vládě i úkoly, které stranu čekají v souvislosti s blížícím se českým předsednictvím EU. „K tomu potřebujeme stranu, která nám bude krýt záda,“ řekl a delegáty vybídl ke spolupráci. Po projevu část sálu při potlesku povstala.

Na podporu Bursíka vystoupili Michael Kocáb, senátor Jaromír Štětina, podporu mu přes svého asistenta vzkázala i kandidátka do Senátu Helena Illnerová.

. Podívejte se na infografiku ke sjezdu zelených

Samotnou volbu zdržovala dlouhá rozprava po představení kandidátů, do které se přihlásilo několik desítek delegátů. Ti vyjadřovali podporu svým kandidátům, převažovali mezi nimi příznivci Martina Bursíka.

Po volbě předsedy bude následovat volba místopředsedů. Večer má následovat debata o změně stanov, očekává se, že se protáhne do nočních hodin.

Páteční hlasování o programu sjezdu naznačuje, že Martin Bursík zřejmě předsednickou funkci uhájí. Na sjezdu má většinu, pro jeho návrhy zvedaly ruce zhruba tři pětiny delegátů.

Zeleným vadí Illnerová a Karásek
Se zprávou o činnosti širšího vedení strany vystoupila dopoledne předsedkyně Republikové rady Olga Zubová. Vzhledem k záměru současného vedení změnit na sjezdu stanovy svůj projev označila za nekrolog. Bursík podle ní chce „useknout jednu ze dvou hlav stranického vedení“, postěžovala si.

Delegáty rozdělil i postoj k americkému radaru či výběr kandidátů do Senátu. Na sjezdu je přítomen například hudebník Michael Kocáb, který bude za zelené kandidovat v Praze 1, ale někteří členové strany s ním nejsou spokojeni.

Vadí jim i další kandidátka Helena Illnerová či Svatopluk Karásek. „Nejen, že je pro jádro, ale ještě si stěžuje, že má málo peněz,“ zkritizovala Illnerovou místopředsedkyně stranické zahraniční sekce Anna Voňavková. Karásek zase zelené dovede do stejné bezvýznamnosti jako Unii svobody, řekla o někdejším poslanci této strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video