Nebojte se psího salonu. Profesionálové se o vašeho mazlíčka dobře postarají

  • 3
Pojďte se s námi podívat, co pejska i vás při první návštěvě čeká.

Nebojte se zdánlivě děsivých pomůcek, které psí kadeřník používá. Vašemu mazlíčkovi nechce během stříhání ublížit, a proto ho občas uváže do tzv. kolíbky.

"Lidé si myslí, že psa vyvazujeme. Nerada to slyším, protože je to jen pro bezpečnost toho zvířete", brání se Petra Spoustová, majitelka psího salonu, "Bez kolíbky by si pes sedal, začal by se motat. Může i spadnout dolů, proto je nutné ho zafixovat."  

Při péči o psa je důležitá především bezpečnost. Jestliže je váš pes příliš agresivní, pravděpodobně si připlatíte, nebo ho kadeřník odmítne stříhat. Rozhodně ho nebude uspávat. To smí provést jen veterinární lékař. Střihač mu v nejhorším případě nasadí náhubek, aby ho pes nepokousal nebo se neporanil o používané nástroje.

U většiny psů bývá lepší nechat je u psího kadeřníka samotné.

"Většinou si pas od majitele vezmeme. Je s ním lepší práce, než když nás při tom majitel ruší. Pes se po něm ohlíží, chce za ním. Práce je pro střihače jednodušší, když pejsek zůstane sám bez majitele", říká Petra Spoustová.

Nebojte se, váš mazlíček je v rukou profesionálů. Tito lidé mají ke zvířatům vztah a většinou psa sami vlastní. Nehrozí, že by tomu vašemu ublížili.

. hárající fena

Způsobíte velký rozruch, jestliže přivedete do salonu svou hárající fenku. Ta rozruší psy a stříhání se tím značně ztíží. Návštěvu proto raději odložte.


Proč navštěvovat psí salon
Jste začátečníci? Nemáte dostatečné zkušenosti s péčí o psy? I zdánlivě jednoduchým stříháním drápků můžete svému mazlíčkovi ublížit. Až do dvou třetin drápku zasahuje krevní kanálek. U tmavých drápků je téměř neviditelný a snadno ho můžete zasáhnout.

Některá plemena přímo vyžadují péči odborníků. Především ti psi, jejichž odrostlou srst je potřeba vytrhávat. Mezi ně patří knírači, teriéři a pudli. Tomuto speciálnímu procesu vytrhávání se říká trimování. Provádí se ručně nebo pomocí speciálních hrabiček či nože. Kdybyste srst klasicky ostříhali, časem by změkla, poničila se a ztratila svou přirozenou barvu. Před trimováním nekoupejte psa alespoň 14 dní, umytou srst pak nelze dobře vytrhávat.

Tato procedura trvá i dvě hodiny. Odstraňování odrostlé srsti vypadá bolestivě, správné provedení psa nebolí.

Kadeřníci ostříhají psa podle vašeho přání, ale sami vědí, kterému psovi by příliš krátký sestřih uškodil. Psy, kteří nemají podsadu pod srstí (yorkšírský teriér, schi tzu), byste tím vystavili velkému horku nebo mrazu. Naopak dlouhosrstého psa si můžete dovolit ostříhat víc, brzy mu srst doroste. 

Před první návštěvou
Vybrali jste si vhodný psí salon? Ještě ne? Určitě ve svém okolí znáte další pejskaře. Zeptejte se na jejich zkušenosti. Informujte se také o personálu i cenách. Zkusit můžete i nový psí salon, zajděte se do něj podívat a promluvte si s majitelem.

Jestliže plánujete návštěvu u psího kadeřníka, objednejte se s dostatečným předstihem. U vyhlášených psích salonů týden předem nestačí. Nejprve vám psa umyjí, učešou a vyfoukají. Po domluvě se salonem můžete psa přivést už vykoupaného. Při trimování psa předem rozhodně nekoupejte!

Domácí péče
Česání obvykle nepatří mezi oblíbené chvíle psů ani jejich majitelů. Rozčesáváte vždy zacuchanou srst? Pak se nedivte vašemu mazlíčkovi, že kňučí. Raději mu každý den pročešte srst, stačí i pět minut denně. Vy i váš pes si zvyknete, navíc se vyhnete velkým chuchvalcům srsti, které vašeho psa při rozčesávání tak tahají. Psa nezapomeňte za dobré chování odměnit nějakou maličkostí.

Fóra čtenářů HOBBY.cz