Muž opouští známou Francouzskou čtvrť v New Orleans

Muž opouští známou Francouzskou čtvrť v New Orleans | foto: Reuters

Gustav se blíží k USA, prchly před ním už dva miliony lidí

  • 136
Skoro dva miliony lidí opustily pobřežní oblasti americké Louisiany, kam se blíží hurikán Gustav. Ten už zabil v Karibiku sto lidí a americkou pevninu by měl plnou silou zasáhnout odpoledne nebo večer. New Orleans se po třech letech od řádění Katriny znovu změnilo v město duchů. Nařízení k evakuaci poslechlo 95 procent obyvatel.

Gustav nedlouho před očekávaným zásahem pevniny zeslábl na stupeň dva pětibodové Saffir-Simpsonovy škály. Informovalo o tom americké Národní centrum pro hurikány (NHC), podle kterého je nepravděpodobné, že by vichr před úderem na pobřeží ještě zesiloval.

Momentálně se hurikán nachází asi 35 kilometrů jihozápadně od Port Fourchonu, přístavu ležícího na jih od New Orleansu. Port Fourchon je důležitým střediskem těžebního průmyslu v Mexickém zálivu. Právě přes něj by podle meteorologů měl Gustav přejít.

Úřady už dříve informovaly, že hurikán by měl pobřeží plnou silou zasáhnout pozdě odpoledne nebo večer našeho času. Doprovodné větry už ale na pevninu dorazily. "Okraj bouře je nad deltou Mississippi a podle radaru postupuje směrem k New Orleansu," citovala agentura AFP meteoroložku Patricii Wallaceovou.

Z New Orleansu odešlo 95 procent lidí
Gustav může mít mnohem horší následky než Katrina. Pocítí je až 11,5 milionu lidí v pěti amerických státech, varovaly úřady. Starosta New Orleansu Ray Nagin proto nařídil evakuaci všech obyvatel města, které se ještě nevzpamatovalo z tragického hurikánu Katrina. Lidé ho poslechli, z necelého čtvrt milionu obyvatel jádra města jich zůstalo jen asi 10 tisíc.

"Pobřežní oblasti Louisiany opustilo 1,9 milionu lidí," řekl guvernér státu Bobby Jindal. Ten také informoval, že Gustav si v New Orleansu vyžádal životy ještě předtím, než tam vůbec dorazil. Evakuaci nemocnic totiž nepřežili tři těžce nemocní pacienti.

Hurikán Gustav (vlevo) na satelitním snímku. Vpravo tropická bouře Hanna (1. září 2008)

Gustav v uplynulých dnech řádil v Karibiku. Přehnal se přes Haiti, Jamajku, Dominikánskou republiku a Kubu. Zabil asi sto lidí, z toho 76 na Haiti, statisíce jich vyhnal z domovů a způsobil miliardové škody. Největší zřejmě na Kubě, kde podle předběžných zpráv poškodil nebo úplně zničil 86 tisíc domů. Díky včasné evakuaci ale na "ostrově svobody" nejspíš nezabíjel, tamní úřady zatím zaznamenaly jen 19 lehce zraněných. - podívejte se, jak Gustav pustošil Karibik

Katrina se nesmí opakovat
Gustav má tedy sílu dva na pětibodové Saffir-Simpsonově stupnici. To znamená vichr o rychlosti kolem 170 kilometrů v hodině. A spolu s ním pochopitelně déšť a mohutné vlnobití.

Katrina, která zasáhla New Orleans 29. srpna 2005, měla sílu tři. Přes osm metrů vysoké vlny tehdy poškodily hráze a na 80 procent New Orleansu se ocitlo pod vodou. Přes 1 600 lidí zemřelo, tisíce byly zraněny, město se propadlo do chaosu.

Do velké míry za to mohla vláda. Podcenila varování, a když hurikán udeřil, pomalu a špatně organizovala záchranné práce. Oběti čekaly na pomoc i několik dní. Prezident George Bush byl na dovolené, on i jeho lidé se pak ocitli pod palbou kritiky. Bush se poučil, tentokrát kvůli hurikánu odřekl účast na nominačním sjezdu republikánů a zamířil do záchranného centra v Texasu. - čtěte Bush vyhlíží hurikán a nejede na kongres, chce se vyhnout kritice

. HURIKÁN GUSTAV ZE SATELITU

Prohlédněte si animaci hurikánu Gustav směřujícího k pobřeží Louisiany na webu amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru

Hlavně však jde o to, aby Gustav napáchal co nejméně škod. Aby pokud možno dál nezabíjel. Proto starosta Nagin nařídil evakuaci. Obyvatele New Orleansu varoval, že kdo neodejde, musí si pak pomoci sám. Na noc vyhlásil zákaz vycházení, aby se předešlo rabování. "Koho policie přistihne na ulici, ten půjde rovnou do vězení," prohlásil Nagin, který Gustava označil za "matku bouří" a "to nejhorší, co jsme zatím zažili".

New Orleans se po třech letech znovu proměnilo v město duchů. Ulice byly v noci prázdné, podle úřadů odešlo během neděle pětadevadesát procent lidí. "Chtěla jsem zůstat, ale celou noc jsem sledovala zprávy a nakonec změnila názor," řekla agentuře Reuters padesátiletá Vanessa Jonesová. "Při Katrině zemřelo tolik lidí." Na pořádek dohlíží policie a národní garda.

Hráze jsou pevnější, ale "mají trhliny"
Na silnicích z New Orleans se včera vytvořily dlouhé kolony. Lidé zaplavili všechna nádraží i zdejší mezinárodní letiště. Ty, kdo nemohli město opustit po vlastní ose, odvážely speciálně vypravené autobusy, vlaky i letadla. Všechny pondělní lety z New Orleansu a ostatních pobřežních měst už byly zrušeny.

Asi osmdesát pacientů muselo zůstat na jednotce intenzivní péče neworleanské dětské nemocnice. Evakuaci by totiž nepřežili. "Zůstáváme tady s těmi dětmi. Znají nás," řekla zpravodajské stanici CNN zdravotní sestra Crystal Mayeauxová.

Úřady se také bojí, co bude s hrázemi, které zničila Katrina. Jsou sice opravené a podle guvernéra Jindala pevné, "pořád ale mají trhliny". Některé z nich by mohlo ohrozit i čtyřmetrové vlnobití. Při Katrině přitom vlny dosahovaly výšky 8,5 metru.

Gustav ovlivnil také těžbu ropy. Společnosti uzavřely skoro všechny plošiny v Mexickém zálivu a mnoho rafinerií. Z oblasti čerpají Spojené státy asi čtvrtinu své spotřeby ropy a 15 procent plynu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue