Arnika chtěla výsledky testů upozornit na rizika spojena s používáním PVC, tentokrát si vzala na mušku školní pomůcky. | foto: Profimedia.cz

Školní pomůcky obsahují nebezpečné ftaláty, odhalil test

  • 7
Školní pomůcky mohou být pro děti nebezpečné. Sdružení Arnika otestovala penály, gumy a obaly. Výsledek testu je alarmující. Ve všech osmi náhodně vybraných pomůckách z PVC byl zjištěn vysoký obsah látky zvané ftalát, která může ohrozit zdraví dítěte.

Nejhůře dopadla v testu guma v podobě rozříznutého citronu. Ta obsahovala více než 37 % rizikového ftalátu DEHP. 

"Tato látka je velmi riziková, jelikož působí toxicky především na reprodukční systém, poškozuje kardiovaskulární systém, negativně ovlivňuje funkci štítné žlázy, hromadí se v játrech a ledvinách," upozornila Miroslava Jopková ze sdružení Arnika.

Ořezávátko na tužky s podobou zajíce obsahovalo jako jediné jiný druh ftalátu. Jednalo se o ftalát DINP, který byl obsažen v 18 % hmotnosti výrobku.

"U tohoto ftalátu nebyly zatím účinky na lidské zdraví podrobně prozkoumány, ale u zvířat byly prokázány toxické účinky na játra a ledviny a u hlodavců působil tento ftalát jako karcinogen," vysvětlila Jopková.

Jelikož spotřebitel nemůže sám rozpoznat, zda výrobek obsahuje rizikové ftaláty, je lepší se podle Jopkové PVC úplně vyhnout. "V případě školních potřeb existuje dostatek alternativ. Obaly mohou být vyrobeny z polyethylenu, ořezávátka na tužky se běžně dělají kovová, penály mohou být z textilu," uvedl Jopková.

. Co je to ftalát

Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adheziva.

Kvůli negativním zdravotním důsledkům bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice.  

Česká obchodní inspekce rizikové výrobky prošetří
Pro své negativní účinky na zdraví bylo šest nejrizikovějších ftalátů (včetně DEHP a DINP) omezeno v hračkách a výrobcích určených pro péči o děti. Podle České obchodní inspekce by se ale tato omezení měla týkat i školních pomůcek, které mohou zastávat funkci hračky.

"Pakliže má školní pomůcka spíše charakter hračky, a je tedy určena pro ty nejmenší, jako je tomu například v případě ořezávátka ve tvaru zajíce nebo gumy co připomíná citrón, pak by výrobce měl vzít v úvahu, že tyto pomůcky jsou pro děti stejně lákavé jako hračky," uvedl mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.

Při jejich používání jsou děti vystaveny shodným zdravotním rizikům, kvůli kterým použití určitých ftalátů v hračkách a výrobcích určených pro děti legislativa přímo zakazuje.

"Na základě dnešního podnětu od sdružení Arnika konkrétní výrobky prošetříme," dodal Ženkl.

. Test školních pomůcek

Ořezávátko zajíček

1.
Ořezávátko - zajíček
Výrobce/distributor: Made in China 

Obsah rizikových ftalátů:
17,62 % DINP

Obal na žákovskou knížku2.

Obal na
žákovskou knížku
Výrobce/distributor:
Koh- i – noor Hardtmuth, a .s., ČR

Obsah rizikových ftalátů:
16,34 % DEHP

3.

Obal na dřevěné pastelky
Obal na dřevěné pastelky

Výrobce/distributor:

Made in P.R.C.,

dovozce v ČR – Tempus, s.r.o. 

Obsah rizikových ftalátů:

17,32 % DEHP; 1,34 % DINP

4.

Mazací pryž dětská
- citrónek
Mazací pryž dětská  - citrónekVýrobce/distributor:
made in China,
dovozce v ČR – Donau-Design, Praha, s.r.o., 

Obsah rizikových ftalátů:

37,14 % DEHP

5.
Vrchní folie z desek na abecedu
Výrobce/distributor:
Karton P+R, s.r.o. Vrchní folie z desek na abecedu

Obsah rizikových ftalátů:

12,39 % DEHP

6.

Vnitřní folie z desek na abecedu
Výrobce/distributor: Karton P+R, s.r.o.

Obsah rizikových ftalátů:
11,41 % DEHP

Penál 7.

Penál „kabelka“
(transparentní)

Výrobce/distributor:
Made in China

Obsah rizikových ftalátů:
12,08 % DEHP, 1,96 % DINP

8.

Penál s květinkamiPenál s květinkami

Výrobce/distributor:
Made in China

Obsah rizikových ftalátů:
10,87 % DEHP

9.

Penál průhledný

Penál průhlednýVýrobce/distributor:

Made in China

Obsah rizikových ftalátů:

8,97 % DEHP; 3,3 % DINP


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue