Jídelní lístek v restauraci Silvanus v Kremnici | foto: David Már, iDNES.cz

Reportáž: Slováci vyvěsili dvojí ceny a vytáhli kalkulačky

  • 342
"Můžete platit eury, ale vrátíme vám slovenské koruny," je teď slyšet ve slovenských obchodech či restauracích. Téměř všude jsou už uvedeny dvojí ceny a nad hlavami prodavačů visí tabule s pevným kurzem 30,126 koruny za euro. Reakce Slováků jsou různé, vesměs se však přijetí eura nebojí.

Slováci musí dvojí ceny oficiálně uvádět od neděle. Původně byl sice termín stanoven na 8. srpna, podnikatelé však získali ještě dva týdny k dobru. Podle právního výkladu totiž měsíční lhůta začíná běžet až od oficiálního zveřejnění konverzního kurzu ve věstníku EU, a to se stalo 24. července.

Společná evropská měna začne platit od 1. ledna 2009 a dalších patnáct dní lze platit korunami, obchodníci však budou vracet již jen eura.

Většina z nich však nečekala na poslední chvíli a dvojí ceny uvádí už několik týdnů. A ty jsou vidět prakticky všude – výjimkou nebyl ani stánek s ovčím sýrem u silnice. Nezbytnou pomůckou je ale pro prodavače kalkulačka. Kurz 30,126 koruny za euro totiž dodržují přesně.

Přijmout euro od zákazníka navíc už není jen výsadou supermarketů či restaurací. Ani menší obchodníci nemají většinou se společnou evropskou měnou problémy. Jsou však i výjimky – například právě prodavačky ovčího sýra.

Zmatené přepočítávání
Celý náš nákup provází menší zmatky. Balení sýra platíme částečně v korunách a částečně v eurech. Prodavačky za pomocí kalkulačky několikrát přepočítávají kurz a nakonec nám vrací koruny a jedno euro navrch. I když tím porušily zákon – až do konce roku musí obchodníci vracet pouze v korunách. 

Čerpací stanice ve vesnici Kremnické Bane

Obě ženy se i rozpovídají o svých pocitech z přijetí eura. "Určitě to bude dobré pro mladé lidi kvůli cestování, že nebudou muset měnit peníze. Starší lidé je ale budou složitěji přepočítávat. Obchodníci většinou zdražují už nyní, aby se ceny vyrovnaly," říká jedna z nich.

"Rozdíl v cenách nebude tak hmatatelný," předpovídá naopak zaměstnankyně malé čerpací stanice uprostřed Kremnických Baní. Větší obavy má z odevzdávání tržeb během prvních čtrnácti dní nového roku, kdy budou v oběhu obě měny. "Bude v tom hrozný chaos, když budeme muset odevzdávat eura i koruny zvlášť," tvrdí.

Jiní ale strach nemají. "Přežili jsme změnu československých korun na české a slovenské, tak přežijeme i eura," říká průvodkyně Matylda Olbrichtová.
 
Firmy se nebojí

Podobně se k euru staví i firmy. "Všechny naše obchody probíhají v eurech, takže se nic nemění. Pro mě osobně to znamená dražší výrobky, ale nijak zásadně to neřeším," říká Martin Kováč ze společnosti Safosa ve slovenských Levicích, která vyrábí zubní pasty Signal. Podobný názor měli i ostatní oslovení podnikatelé.

Obavy lidí ze zdražování se pokusila řešit vláda, která ve středu schválila zákon, podle něhož hrozí obchodníkům za zdražování po přijetí eura šest měsíců až tři roky vězení. Návrh ještě musí schválit slovenský parlament.

Málokdo vám ale na Slovensku řekne, že se na euro těší. Zaplatit s ním sice můžete téměř všude, zatím to ale nikomu nepřijde jako samozřejmost. Na otázku, jestli euro přijímají, dostanete vždy kladnou odpověď. Tu ale zejména u straších lidí provází nepříliš šťastný obličej – po devadesáti letech pomalu končí koruny na Slovensku.