Radovan Karadžič - Někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič. (1. července 1996) | foto: Profimedia.cz

V Srbsku byl zatčen Radovan Karadžič

V Srbsku byl zatčen jeden z nejhledanějších mužů světa, bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič. Obviněn je z genocidy bosenských muslimů během války v bývalé Jugoslávii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na srbského prezidenta Borise Tadiče. V ulicích Sarajeva propukly oslavy.

"Karadžič byl nalezen a zatčen," uvedl úřad v prohlášení. Jeden z nejhledanějších mužů světa podle něj bude předveden před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Karadžič byl v noci podroben identifikačnímu procesu pomocí testu DNA a nyní by se měl setkat se srbskými vyšetřovateli.

Karadžic měl být zatčen už v pátek v noci, když se přesouval autobusem mezi předměstími Bělehradu. Poté ho tři dny zadržovali, teprve pak se zveřejnila zpráva o jeho zatčení, informoval jeho právník, Svetozar Vujacic.

Bývalý vůdce bosenských Srbů byl podle vládních zdrojů sledován několik týdnů na základě upozornění tajných služeb.

V ulicích Sarajeva propukly okamžitě po zveřejnění zprávy o zatčení mohutné oslavy. Městem projížděla troubící auta, Bosenský státní rozhlas vysílal úryvky z někdejších Karadžičových nenávistných projevů zaměřených proti muslimům a Chorvatům.

"Volal jsem a vzbudil jsem celou svou rodinu," řekl jeden ze slavících, Fadil Bico.

Před bělehradskou věznicí, do které byl Karadžič převezen, se shromáždily desítky srbských nacionalistů, kteří provolávali slogany jako "Karadžič je hrdina" a "Tadič je zrádce". Několik násilně protestujících demonstrantů bylo zatčeno.

Proti zatčení vystoupil také zástupce opoziční ultranacionalistické Srbské radikální strany Aleksandar Vučič. "Karadžič je srbský hrdina. Jeho zadržení vyvolá silný odpor," uvedl.

Karadžič byl obžalován v červenci 1995 tribunálem v Haagu za to, že povolil střílení civilistů během 43 měsíců trvajícího obléhání Sarajeva.

Někdejší prezident bosenské Republiky Srbské Karadžič čelí také obvinění, že se v roce 1995 podílel na povraždění osmi tisíc muslimů bosenskosrbskými silami ve východobosenské Srebrenici. Tento zločin je označován za největší masakr v Evropě od druhé světové války.

. Reakce na Karadžičovo zatčení

Krátce po dopadení srbského předáka se začaly scházet reakce z celého světa

"Je to skvělá zpráva. Je to nejhledanější člověk v Evropě, evropský Usáma bin Ládin. Byl hlavním intelektuálním architektem etnických čistek. Podle mě byl horší než Miloševič"
Richard Holbrook, bývalý náměstek amerického ministerstva obrany. Vyjednal Daytonskou dohodu, která ukončila válku v Bosně

"Za Evropskou komisi vítám dopadení Radovana Karadžiče...Je to velmi důležité pro evropské aspirace Srbska"
José Manuel Barroso, předseda Evropské komise

"Toto je velmi důležitý den pro oběti, které čekaly na (Karadžičovo) zatčení více než deset let. Je to také důležitý den pro mezinárodní spravedlnost, protože se jasně ukázalo, že nikdo není mimo dosah práva a dříve či později budou všichni uprchlíci předvedeni před soud"
Serge Brammertz, vrchní žalobce ICTY

"Jediné, co mohu říct, je, že jsme v šoku"

Ljiljana-Zelen Karadžič, manželka

"Je to výborná zpráva. Karadžič patří před tribunál v Haagu, aby se mu dostalo spravedlivého soudu, aby se zodpovídal se zločinů, z nichž je obviněn. Prokazuje to úsilí srbské vlády spolupracovat s mezinárodními organizacemi."

"Jsem si téměř jistý, že ... (vrchní žalobce ICTY Serge Brammertz) potvrdí, že dojde k plné spolupráci"

Javier Solana, šéf EU pro zahraniční politiku

Radovan Karadžič se začal skrývat poté, co v roce 1997 přišel o moc. Po celou dobu, co byl na útěku, se spekulovalo o tom, že srbská vláda ví, kde je, ale nechce ho vydat. Situace se změnila po únorových prezidentských volbách, v nichž zvítězil proevropský Boris Tadič. - čtěte Tadič těsně uhájil post prezidenta, Srbové volili proevropsky

Země podepsala stabilizační dohodu s Evropskou unií a snaží se přiblížit Evropě. Jedním z kroků, který tomu má napomoci, je vydávání válečných zločinců.

Vydání Karadžiče a dalších obviněných válečných zločinců k tribunálu pro válečné zločiny v Haagu bylo jednou z podmínek pro přiblížení Srbska ke členství v Evropské unii. Unie zatčení vítá, mluvčí NATO to označil jako "dobrou zprávu pro mezinárodní komunitu".

Západ požaduje také zatčení a vydání dalšího zločince, vojenského vůdce bosenských Srbů Ratka Mladiče.

. Kdo je Radovan Karadžič


Bosenskosrbský předák, obviněný z válečných zločinů včetně genocidy, se narodil v roce 1945 v černohorské Petnjici. Do bosenského Sarajeva přišel v patnácti letech na střední školu, později zde vystudoval psychiatrii a pracoval v místní nemocnici.

V politice se výrazněji začal prosazovat v roce 1989, kdy v Bosně spoluzakládal Srbskou demokratickou stranu. Ta usilovala spojit srbskou komunitu v Bosně a Hercegovině a dosáhnout připojení k Srbsku.

Po uznání Bosny a Hercegoviny jako samostatného státu v roce 1992 vyhlásil Karadžič vznik nezávislé Srbské republiky v Bosně a Hercegovině a prohlásil se za prezidenta.

V roce 1996 vydal Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii na Karadžiče zatykač. Podle obvinění stál za zabitím tisíců bosenských muslimů a Chorvatů.

Podle OSN zabily jeho jednotky během masakru v Srebrenici v červenci 1995 sedm a půl tisíce lidí. Karadžič je také obviňován z ostřelování Sarajeva v květnu a červnu 1995.

Po vydání zatykače odchází srbský předák do úkrytu. Dvanáct let na útěku z něj v očích mnoha Srbů udělalo hrdinu. Odměna na dopadení Karadžiče a jeho generála Ratka Mladiče se vyšplhala na pět milionů dolarů.

Zpráv o místě jeho pobytu se vyskytlo víc, podle některých informací se měl ukrývat v Rusku. Koncem letošního června oznámil reportér BBC, že viděl Karadžiče před třemi lety vystupovat z auta nedaleko města Foča v srbské části Bosny.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video