Přes osmdesát procent Čechů je spokojených, ukazují výsledky Eurobarometru. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Ančinec

Celkem spokojené Čechy trápí ceny a zdravotnictví, ukázal Eurobarometr

  • 83
Češi patří mezi spokojenější část Evropanů, ukázal dnes zveřejněný celoevropský průzkum Eurobarometr 69. Přesto se pár vad na kráse najde. Nejvíce nás trápí inflace a zdravotnictví. Vládě, která by s tím měla něco dělat, věří kolem pětiny obyvatel, politickým stranám jen desetina.

Parlament dostal v průzkumu důvěru od 16 procent Čechů. Vládě podle Eurobarometru důvěřují především mladí lidé, ale ani těch není více než třetina. Důvěra také vzrůstá se stoupajícím vzděláním. I mezi vysokoškoláky však současné vládní koalici důvěřuje jen 26 procent.

Kdo věří politikům?
Jasná je podle Eurobarometru souvislost mezi důvěrou ve vládu a politickou orientací respondentů. Z levicově zaměřených lidí vládě důvěřuje jen 7 procent, u pravicově orientovaných je to 35 procent. Mladí, vzdělaní a pravicově orientovaní lidé také více důvěřují Evropské unii.

Podle autorů průzkumu může být příčinou nízké důvěry ve vládu a Parlament ČR rozčarování lidí z úrovně politické kultury a nedořešených politických a korupčních afér.

Češi jsou skeptičtí k evropské i domácí politice
Jen 22 procent Čechů se domnívá, že jejich hlas má v EU váhu. Celých 36 procent je přesvědčeno, že české zájmy bere Unie dostatečně v úvahu. Přesto téměř polovina pokládá členství v EU za dobrou věc. Rádi by Unii svěřili rozhodování například v oblasti obrany, boje s terorismem nebo zahraniční politiky.

Otázky daňové politiky, důchodů a sociální péče mají podle respondentů zůstat v kompetencích české vlády.

Češi jsou podle autorů výzkumu k významu svého hlasu podobně skeptičtí i ve vztahu k domácí politice. Více než polovina Čechů (54 procent) uvedla, že fungování Unie nerozumí.

Sociolog Jan Herzmann, který se v minulých letech na tvorbě Eurobarometru podílel, dnes řekl, že Češi na položené otázky reagovali většinou skepticky nebo negativně. Až konkrétní dotaz odhalil jejich skutečný názor. Jeho kolega Ivan Gabal ČTK řekl: "Evropská unie se stala zdrojem dlouhodobých a perspektivních očekávání."

EurobankovkyNadšení z eura u Čechů od loňska kleslo
Pro společnou evropskou měnu se vyslovilo 53 procent občanů ČR, což je o sedm procentních bodů méně než loni. Celoevropský průměr podpory eura je 60 procent. Hluboko pod průměrem jsou Britové. Jen třetina by společnou evropskou měnu podpořila.

U nás měnovou unii podporují hlavně mladí lidé (tři čtvrtiny) a respondenti s vysokou školou (tři pětiny). Lidé se základním vzděláním vyjádřili euru svou podporu jen ve 29 procentech.

Autor české zprávy Eurobarometru Pavel Ševera podotkl, že je možné, že na názorech veřejnosti na euro má svůj podíl prezident Klaus a další podobně zaměření politici.

Pro euro jsou většinou voliči pravicových stran (ze dvou třetin). Levicoví voliči společnou měnu podporují ze 42 procent.

"Paradoxem české politické scény je, že strana, která by názory těchto osob měla bránit a prosazovat, má na jednotnou evropskou měnu spíše opačný názor," uvedli autoři zprávy.

Evropská unieNejspokojenější jsou Dánové, nespokojení Bulhaři a Maďaři
Celoevropský výzkum nebyl zaměřen jen na vztah respondentů k politice nebo společné evropské měně. Podle Eurobarometru patříme ke spokojenějším obyvatelům Evropy. Spokojených je 82 procent občanů ČR, což je o pět procent více než celoevropský průměr. Trápí nás ale zdravotnictví, celkem 39 procent a rostoucí ceny zmínilo 38 procent dotázaných.

Spokojenost Čechů s vlastní životní situací je podle Eurobarometru stabilní a v posledních třech letech se prakticky nezměnila. V EU žijí nejspokojenější lidé v Dánsku, Nizozemsku, Lucembursku, Švédsku a Finsku, kde součet odpovědí "velmi spokojen" a "spíše spokojen" přesáhl 90 procent.

Naopak nejméně se svým životem jsou spokojeni lidé v Bulharsku a v Maďarsku. V ČR jsou podle autorů průzkumu spokojenější lidé mladší, vzdělanější a spíše pravicově orientovaní.

Růst cen, tedy inflace, je celoevropský problém a v průměru trápí 37 procent občanů EU. Pro Čechy se tato problematika stala závažnou až před dvěma lety. Ještě na jaře 2006 ji zmínilo jen 12 procent lidí, loni na podzim to bylo 42 procent.

Ilustrační fotoZdravotnictví trápí dvě pětiny Čechů
Naproti tomu zdravotnictví je typicky český problém, tvrdí Eurobarometr. Už přes dva roky trápí přibližně 40 procent občanů, což je podle autorů průzkumu zřejmě způsobeno dlouhodobou a intenzivní politickou i veřejnou diskusí i nedávnou úpravou financování zdravotní péče.

Občany v České republice také trápí kriminalita, kterou zmínilo 24 procent dotázaných. Pětina respondentů poukázala na problematiku důchodů. Od roku 2004 kleslo z 54 procent na 13 procent množství lidí, kteří mezi nejdůležitější problémy zařadili otázku nezaměstnanosti.

Eurobarometr zjišťuje nálady obyvatel všech členských zemí Evropské unie, v České republice byl průzkum prováděn už poosmé. Letos se sociologové v ČR zeptali od 2. do 17. dubna celkem 1 014 respondentů.

Co vás nejvíc trápí na životě v Česku?

celkem hlasů: 3788

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. července 2008. Anketa je uzavřena.

ceny
ceny 1802

kriminalita
kriminalita 1239

zdravotnictví
zdravotnictví 747

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue