Advokáti Michal Hrnčíř a Petr Novotný z Ambruz & Dark. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Advokáti: Zdražení stavby kvůli inflaci musí být ve smlouvě

  • 33
Lidé, kteří si kupují nové bydlení, často podepisují jednostranné, nekorektní smlouvy, které obsahují i neplatné části. Vyplývá to z analýzy, kterou nechala zpracovat advokátní kancelář Ambruz & Dark. K jakým prohřeškům nejčastěji dochází a jak se jich vyvarovat, radí autoři analýzy.

Advokáti Michal Hrnčíř a Petr Novotný z Ambruz & Dark považují za jedno z největších rizik to, že lidé musí zaplatit celý byt nebo jeho většinu předtím, než je na ně přepsán v katastru nemovitostí.

Z analýzy vyplynulo, že nevyváženost smluv v neprospěch spotřebitele je dlouhodobě neřešený problém, a to jak pro spotřebitele, tak pro developery. "Touto problematikou se zabývají též sdružení na ochranu spotřebitele," uvedli advokáti v on-line rozhovoru.

Jeden ze čtenářů iDNES.cz se například zajímal o to, jestli developer, po uzavření smlouvy o dílo na stavbu rodinného domu může dodatečně navýšit jeho cenu kvůli inflaci nebo zdražení stavebního materiálu.

. Odpovědi čtěte zde

Podle advokátů je to možné jen v případě, že budou tyto položky součástí smlouvy. "Pokud smlouva o dílo stanoví cenu díla jako pevnou částku, obecně developer nemůže požadovat její navýšení. Termín dokončení díla lze sjednat jakkoli, pokud je termín dostatečně určitý. Problém může vzniknout, pokud stavební povolení nebylo doposud vydáno," vysvětlili odborníci.

Další dotaz směřoval k případu, kdy developer ve smlouvě sám určí správce nemovitosti (společenství vlastníků). "Toto je častý problém smluv uzavíraných s developery a řešení této problematiky je více. Uvedený příklad nemusí představovat riziko za předpokladu, že vztah se správcem je vyvážený a správně smluvně zajištěn," odpověděli právníci.

Jiný čtenář se ptal, co si myslet o firmě, která na každý projekt zakládá nové s.r.o. Dozvěděl se, že je to v celosvětovém měřítku normální praxe, která nepředstavuje riziko.

Advokáti zanalyzovali standardní smlouvy jedenácti velkých stavitelů v tuzemsku. Část chyb se podle studie opakuje u většiny firem. Podle Hrnčíře jsou závěry analýzy překvapující. "Hlavně to, že tento stav trvá dlouho a nikdo ho neřeší," vysvětlil.

,