Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů | foto: ECHO, Viktor Kronbauer

Pro Komedii omylů zmýlená neplatí

Režisér Ivan Rajmont musel během posledních několika měsíců se Shakespearem vstávat i usínat: ledva dokončil pozdní Shakespearovu hru Dva vznešení příbuzní v Národním divadle, vrhl se rovnou na Komedii omylů pro Letní shakespearovské slavnosti.

Na Komedii omylů však není znát režijní únava: Rajmont se do příběhu, který staví na nedorozuměních plynoucích ze záměn dvou párů identických dvojčat – pánů a jejich sluhů – pustil s vervou.

Crazy Shakespeare
Na Komedii omylů, fraškovitou zábavu, by dnes klidně seděl termín crazy komedie. Ztřeštěné zvraty a gagy mají na svědomí dva páry bratrů-dvojčat, které od sebe jako kojence odtrhla bouře a nyní se míjejí v jednom městě. Ti první jsou v něm doma, druzí cizinci.

Ale záměny identity také vedou hrdiny, aby se ptali, kým vlastně jsou. Do bláznivého kolotoče tak vnášejí podtón takřka existenciální. Ten však režie nezdůrazňuje a soustředí se na budování komických situací.

. Shakespeare zdolává rekordy

Letošní ročník přehlídky láká i na seriálové hvězdy

Rajmont našel ke hře dobrý klíč: jeden pár dvojčat žije v "civilizovaných" Syrakusách, druhý v orientálně "divokém" Efesu. Komika a nepochopení se tak dobře kryjí se vzájemným kulturním šokem.
Antifolus a Dromio syrakuští přicházejí do arabského města oděni v safari stylu jak párek Angličanů na výletě. Jejich orientální protějšky, Antifolus a Dromio efeští, mají nejen turbany, ale i temperamentní způsoby.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylůRajmontův stylizovaný pohled na orient má rysy karikatury, v níž zužitkoval leckteré klišé, ale je to náhled podobně pohádkově laskavý jako "balkánské" království Monte Albo ve Třech veteránech. V Komedii omylů tak má místo lenivost místního muže zákona (David Steigerwald), kterému jde jen o vlastní blaho natolik, že i efeskému knížeti klidně štípne peněženku. Ostatně i vládce Efesu má v sobě něco z krutosti a současně nevyzpytatelné velkorysosti starodávného paši a soudobého diktátora, který pod tradičním oděvem nosí vojenskou uniformu.

Výborní herci
Velkým kladem jsou také herci. Vynikající práci odvádějí Martin Pechlát a Filip Rajmont, dobře odstiňující své dvojrole, které staví především na kontrastu Západu a Východu. Antifolus a Dromio syrakuští jsou v gestech uměřenější, také jejich vztah je méně podřízený hiearchii sluha – pán.

Přesto je velmi komické pozorovat, jak Antifolus syrakuský bez přemýšlení s převahou Evropana přijímá nenadálé pocty a dary: asi jako turista, který se pranic nediví, že všechno je v tom cizím městě "jakoby jen pro něj".

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů

S pány drží krok i ženy – z alternací jsem měla štěstí na Lucii Trmíkovou jako Adrianu a Kateřinu Holánovou coby Lucianu. Obě disponují vášnivostí i určitou moudrostí (to platí zejména o Lucianě) žen, které žijí ve zdánlivě podřízeném postavení. S chutí lze pohledět též na herce v epizodních úlohách, například zlatníka Angela Martina Hofmanna, kombinujícího poníženost a protřelost východního obchodníka.

Ivan Rajmont pro Letní shakespearovské slavnosti vytvořil vkusnou letní komedii s řadou nápadů a bez zbytečně třeskutého humoru. To vůbec není málo. Naopak: kéž by letní představení měla standardně takovou úroveň.

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI - Komedie omylů
Pražský hrad, režie I. Rajmont, hrají M. Pechlát, F. Rajmont, K. Holánová, J. Čvančarová (alt. L. Trmíková), M. Holubcová a další. Délka 105 min.
Hodnocení MF DNES: 70 %