Fotoaparáty ultrazoom | foto: iDNES.cz

Test ultrazoomových fotoaparátů. Přiblížení jako s dalekohledem

  • 89
Video ke každému modelu - Digitální fotoaparáty z kategorie ultrazoom se těší stále větší pozornosti. Šest z nich jsme zařadili do testu ve spolupráci s MF DNES a podrobili praktickým testům.

Digitálním fotoaparátům s extrémním přiblížením se už běžně říká ultrazoom. Ve skutečnosti je to trochu uměle vytvořená kategorie, protože do ní lze zařadit jak úplně amatérské přístroje, tak i přístroje velmi dobře vybavené. Proto zde můžete potkat fotoaparáty za pět tisíc, ale také téměř za patnáct. Jediným spojovacím prvkem zůstává velikost zoomu: v dnešní době se mezi ultrazoomy počítají přístroje s 10x a vyšším zoomem, výjimečně již s 8x.

Do testu se nám dostaly přístroje z obou stran cenového spektra. Od jednoduchého ultrazoomu pro nenáročné fotografy Canonu SX100 s 10násobným přiblížením za 5 500 korun až po nejlepší model fotoaparátů s extrémními objektivy Olympus SP-570 s 20x zoomem a cenou téměř 13 000 korun. Jak velký rozdíl je mezi uvedenými přístroji a jak vybrat vhodný na dovolenou?

Nejsou špatné

Na začátek dobrá zpráva. Mezi testovanými přístroji nenajdete žádný vyloženě špatný. Rozdíly samozřejmě jsou v délce zoomu, ale obrazová kvalita je ve všech případech výborná. Mírně se liší v barevném podání a kontrastu snímků, ale nejedná se o nic fundamentálního, co by bylo na závadu. Hodnoceno subjektivně, Panasonic, Olympus a Nikon mají téměř neutrální barevné podání, tedy ukazují barvy tak, jak vypadají ve skutečnosti. Naopak Canon a Sony barvy na obrázcích lehce zvýrazňují. Samozřejmě takové srovnání vynikne, pouze pokud dáte vedle sebe stejné snímky, jinak není rozdíl patrný.

Jedinou slabinou jsou noční fotografie a snímky při vysoké hodnotě ISO. Ty jsou výrazně zašumené a nemusí pomoci ani focení ze stativu. Je to trochu daň za stále se zvyšující rozlišení čipů, kdy se na malou plochu musí vměstnat stále víc buněk. Výsledkem je právě šum.

Rozdíl mezi fotoaparáty je také v ovládání. Ten nepoznáte, pokud budete používat motivové programy, protože jejich nastavení je u všech fotoaparátů podobně jednoduché, ale při pokročilejším focení se projeví drobné rozdíly.

Stabilizace především

První podmínkou smysluplného ultrazoomu je optická stabilizace. Hlavně při snímání vzdálených objektů už poznáte, že se každému mírně třese ruka. Optická stabilizace všechny tyto drobné ústřely ruky kompenzuje tím, že se čočky v objektivu pohybují proti nim. Z testovaných přístrojů měly optickou stabilizaci všechny a u všech fungovala dobře. Pouze musíte počítat s tím, že například při focení vzdálených objektů za mírného větru vám bude obraz v hledáčku mírně "plavat", jak se ho bude objektiv snažit vykompenzovat. Není to samozřejmě na závadu, je to vlastnost všech přístrojů se stabilizátorem a daň za to, že obraz není rozmazaný.

Všechny přístroje mohou fotit pomocí displeje a kromě Canonu SX100 mají všechny přístroje také elektronický hledáček. Ten obsahuje zmenšenou verzi velkého displeje a jeho výhodou má být, že se do něj díváte jako do temné komory, takže vás nerozptyluje okolní světlo. Ovšem v praxi to tak slavné není. Protože obraz nepřenášejí čočky, ale malý LCD displej, není tak ostrý a nemá reálné barvy. Sice poměrně věrně zobrazuje to, co bude na výsledném snímku, a může také zobrazovat další informace, ale to samé můžete mít na velkém displeji.

Kvalita displejů se ostatně výrazně zlepšila. Se všemi dnes můžete dobře fotografovat i za poledního slunce a hledáček vůbec nepotřebujete. Nejlepší technické provedení displeje má Canon S5, u kterého jej můžete schovat, aby se nepoškrábal nebo jej vytočit ven, například při fotografování nad hlavou.

Canon PowerShot S5 iS

Canon PowerShot S5iS - čelní pohled Canon PowerShot S5iS - zadní pohled

Klady Zápory 
výklopný displej
zoomuje při videu
napájení bateriemi
komplikované rozmístění ovládacích prvků

Rozlišení: 8 MPx
Zoom: 12x (36-432 mm)
Karty: SD/SDHC
Napájení: 4xAA
Cena: 8-10 tisíc korun

Podrobná specifikace

Canon S5 - fotografie architektury pod mrakem Canon S5 - zámek Český Krumlov Canon S5 - záběry z testu

Canon S5 - momentka Canon S5 - portrét

Jediný přístroj v testu, který má výklopný displej. Ten se dá jednak úplně schovat, jednak natočit dolů například při focení s rukou nad hlavou. Přístroj mohou používat jak úplní začátečníci, tak i pokročilejší fotografové, kterým je hlavně určen. Obsahuje totiž spoustu nastavení, díky kterým máte nad přístrojem úplnou kontrolu.
Bohužel horší je to s šumem, díky němuž se při horších světelných podmínkách nedá příliš fotit. Zvláště to vynikne při vysokých hodnotách ISO, kdy jsou snímky téměř nepoužitelné.

Canon PowerShot SX100 iS

Canon PowerShot SX100 iS - čelní pohled Canon PowerShot SX100 iS - zadní pohled

 Klady  Zápory
příjemný kompaktní tvar
absence hledáčku
zoom při videu
 není histogram při snímání
 možnost náhodného zapnutí přehrávání

Rozlišení: 8,3 MPx
Zoom: 10x (36-360 mm)
Karty: SD/SDHC
Napájení: 2xAA
Cena: 5 500-5 800 korun

Podrobná specifikace

Canon Sx100 - detail Canon Sx100 - sochy na mostě v Českém Krumlově Canon Sx100 - okna v Českém Krumlově

Canon Sx100 - pokus o portrét Canon Sx100 - snímek v zahradě

Novinka mezi ultrazoomy určená hlavně pro amatérské fotografy. Tomu odpovídá i absence hledáčku, přístroj má pouze displej. Ten je naštěstí dostatečně čitelný i za přímého slunce, takže na hledáček vůbec nepomyslíte. Cena se projevila na pokročilejších funkcích, například náhled histogramu u snímané fotografie. Ovládání fotoaparátu je naprosto intuitivní, čemuž napomáhá také nový ovladač - kombinace otočného kolečka a kurzorových kláves. Vše zvládnete jednou rukou. Jedinou drobnou nepříjemností je zapínání přehrávání vyfocených fotek, které se spouští i bez zapnutí přístroje tlačítkem na zadní straně - pokud máte fotoaparát v tašce bez pouzdra, snadno se sám zapne.
Přístroj je příjemný i do větší ruky.

Nikon Coolpix P80

Nikon Coolpix N80 - čelní pohled Nikon Coolpix P80 - zadní pohled

 Klady  Zápory
objektiv začíná na 27 mm
režim sport s kontinuálním ostřením
zoom při videu
pomalejší ostření
nemá histogram při snímání 

Rozlišení: 10 MPx
Zoom: 18x (27-486 mm)
Karty: SD/SDHC
Napájení: akumulátor
Cena: 9 000-9 500 korun

Podrobná specifikace

Nikon N80 - momentka na dlouhý zoom Nikon N80 - momentka na dlouhý zoom Nikon N80 - makro

Nikon N80 - momentka Nikon N80 - portrét Nikon N80 - fotografie z divadla

Nikon N80 - fotografie z divadla Nikon N80 - Český Krumlov Nikon N80 - momentka z Českého Krumlova

Po dlouhé době první ultrazoom od Nikonu. Oproti ostatním testovaným má nejpomalejší ostření, zvláště na dlouhých ohniscích. Na druhou stranu ovládání je intuitivní a fotografie jsou kvalitní. Ještě něco jej odlišuje od ostatních - optickou stabilizaci nedosahuje pohybem čoček, ale čipu.
Jako jeden z mála přístrojů nezobrazuje histogram při focení a nemá rozpoznávání tváří, ale na druhou stranu umožňuje výběr bodu ostření. Tlačítko zapnutí je možná až příliš citlivé, a proto je třeba mít fotoaparát v pouzdře.

Olympus SP-570UZ

Olympus SP-570UZ - čelní pohled Olympus SP-570UZ - zadní pohled

 Klady  Zápory
objektiv začíná od 26 mm
tlačítko AEL
zoom při videu
intuitivní ovládání
ostření otočným kroužkem
fotí do RAW
 v dané kategorii nic

Rozlišení: 10 MPx
Zoom: 20x (26-520 mm)
Karty: xD
Napájení: 4xAA
Cena: 12 200-13 500 korun

Podrobná specifikace

Olympus SP-570 - momentka z Českého Krumlova Olympus SP-570 - vyšší ISO, nejdelší ohnisko Olympus SP-570 - momentka z Českého Krumlova

Olympus SP-570 - detail Olympus SP-570 - portrét Olympus SP-570 - prosvětlení popředí bleskem

Zřejmě nejlépe vybavený fotoaparát mezi testovanými, čemuž odpovídá také cena. Unikátnost spočívá také v 20x zoomu, což nemá mezi amatérskými přístroji konkurenci. Ovládání odpovídá zrcadlovkám stejného výrobce, takže zkušený fotograf najde na těle tlačítka na obvyklých místech a netápe. Ovladače se nacházejí tam, kde očekáváte, takže fotoaparát můžete ovládat i poslepu. Zajímavý je zoom, který se neprovádí tlačítky, ale samotným otáčením kroužku kolem objektivu. Můžete tak objekty mnohem přesněji přiblížit. Uchopení je příjemné i pro větší ruku.

Panasonic Lumix FZ-18

Panasonic Lumix DMC-FZ18 - čelní pohled Panasonic Lumix DMC-FZ18 - zadní pohled

 Klady  Zápory
objektiv začíná od 28 mm
tlačítko AEL
fotí do RAW
sluneční clona
histogram při snímání
 není zoom při videu

Rozlišení: 8 MPx
Zoom: 18x (28-504 mm)
Karty: SD/SDHC
Napájení: akumulátor
Cena: 8 800-9 300 korun

Podrobná specifikace

Panasonic FZ18 - momentka z Brna Panasonic FZ18 - Český Krumlov Panasonic FZ18 - detail

Panasonic FZ18 - portrét Panasonic FZ18 - foto z přednášky

FZ-18 má na těle dostatek ovládacích prvků a připomíná tak profesionálnější modely. Ale například joystick na zadní straně přístroje využijete jenom výjimečně při manuálním nebo poloautomatickém režimu. Pokročilejší uživatelé využijí jednak přítomnost poloautomatického režimu, jednak tří vlastních nastavení, na kterých můžete mít nastavené tři nejtypičtější volby. Výhodou je, že tady se dá nastavit úplně vše.
Díky zvětšené úchytové části fotoaparát příjemně padne do ruky a dá se držet i jednou rukou, i když při držení oběma budete mít větší jistotu. K přístroji se dodává i sluneční clona pro focení v protisvětle.

Sony DSC-H10

Sony Cyber-shot DSC-H10 - čelní pohled Sony Cyber-shot DSC-H10 - zadní pohled

 Klady  Zápory
malé rozměry objektiv začíná až na 38 mm
není histogram při snímání
nemá zoom při videu

Rozlišení: 8,1 MPx
Zoom: 10x (38-380 mm)
Karty: MS Pro Duo
Napájení: akumulátor
Cena: 6 400 korun

Podrobná specifikace

Sony H10 - portrét Sony H10 - hra světel Sony H10 - detail

Sony H10 - Český Krumlov Sony H10 - detail Sony H10 - Český Krumlov

Nižší ultrazoomový model od Sony, který však má kompaktní rozměry. Přístroj má minimum ovládacích prvků, ale vzhledem k zaměření na začátečníky to rozhodně nevadí. Největším rozdílem oproti ostatním fotoaparátům je ovládání zoomu, které není páčkou kolem spouště, ale kolébkou na zadní straně přístroje (na palci). Přehrávání fotografií se dá spustit i bez zapnutí fotoaparátu tlačítkem na zadní straně blesku, ale naštěstí je zapuštěné a nemělo by dojít k samovolnému zapnutí. Zvláštností je tlačítko Home, které nabízí rychlejší přístup k některým funkcím z menu, ale pro zkušenějšího uživatele je spíše překážkou. K fotoaparátu se dodává sluneční clona.
Pro lidi s většíma rukama trochu chybí opora a musejí si přístroj přidržovat druhou. Náš test však ukázal, že je ošidné vybírat ultrazoom pouze podle stupně zoomu. Pokud jsme ze stejného místa fotografovali budovu, na třech fotoaparátech se nám do záběru vešla celá, na třech byla oříznutá - je to určeno nejkratším ohniskem přístroje. Zatímco Olympus (26 mm), Nikon (27 mm) nebo Panasonic (28 mm) jsou ideální pro fotografování v interiéru nebo záběrů hodně zblízka, Canon (36 mm) a Sony (38 mm) jsou spíše univerzální. Samozřejmě záběr u Canonů nebo Sony můžete upravit tím, že si poodstoupíte, pokud máte prostor.

Ohnisko je také důležité

Pokud váháte, jaký fotoaparát vybrat, vybírejte hlavně podle svých zkušeností. Amatérských fotografům bude stačit Sony N10 nebo Canon SX100, pokročilejší sáhnou spíše po Olympusu, Nikonu nebo Sony. Pokud vám jde čistě o "délku" zoomu, vítězí jednoznačně Olympus. Objektiv je dostatečně stabilizovaný, takže vás v běžných podmínkách nebude omezovat.

Testované snímky byly fotografovány při západu slunce z ruky, všechny ze stejného místa, takže je na nich vidět vliv ohniskové vzdálenosti.

 Nejkratší ohnisko  Nejdelší ohnisko
 Canon PowerShot S5 iS
 Canon PowerShot S5 - nejkratší ohnisko  Canon PowerShot S5 - nejdelší ohnisko
 Canon PowerShot SX100
Canon PowerShot SX100 - nejkratší ohnisko Canon PowerShot SX100 - nejdelší ohnisko
 Nikon Coolpix P80
Nikon Coolpix P80 - nejkratší ohnisko Nikon Coolpix P80 - nejdelší ohnisko
 Olympus SP-570 UZ
Olympus SP-570UZ - nejkratší ohnisko Olympus SP-570 - nejdelší ohnisko
 Panasonic Lumix DMC-FZ18
Panasonic Lumix DMC-FZ18 - nejkratší ohnisko Panasonic SMC-FZ18 - nejdelší ohnisko
 Sony CyberShot DSC-H10
Sony Cyber-shot DSC-H10 - nejkratší ohnisko Sony DMC-H10 - nejdelší ohnisko

Ultrazoom volte však jenom v případě, že nemáte větší fotografické ambice. Pokud to naopak s fotografováním myslíte vážně, sáhněte po základním modelu zrcadlovky. Vyjde vás o něco dráž, ale kvalita snímků bude výrazně lepší. Pokud srovnáte snímky z nejlepších ultrazoomů s fotografiemi z digitálních zrcadlovek, stále poznáte rozdíl. Je to dané jiným typem čipu a lepšími objektivy, tedy něčím, co u amatérských fotoaparátů nenajdete.