Popíjení na vybraných místech Prahy může stát až 30 tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: z1tv.cz

Za popíjení na ulici začaly v Praze padat pokuty

  • 234
Ode dneška platí na vybraných místech v Praze zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Strážníci už za porušení nové magistrátní vyhlášky udělili první pokutu. Beztrestně se dá pít například na předzahrádkách nebo v okolí stánků s párky.

Strážníci se na dodržování předpisu zaměřili hned první den platnosti. Alkohol dopoledne lidé pili například ve Vrchlického sadech nebo za obchodním domem Tesco. Ne všichni hříšníci o nové vyhlášce věděli.

"Jsem po noční. Ujel mi vlak a další mi jede až za dvě hodiny. Tak jsem si dal pivko. Slyšel jsem o tom, ale že to platí ode dneška, to nevím," řekl muž v jednom z pražských parků. Jeho kamarád pak nevěděl, jestli zákaz platí jenom v Praze, nebo v celé republice.

Dobře informováni naopak byli bezdomovci u Hlavního nádraží. Nad kelímkem bílého vína diskutovali o tom, jak mohou strážníci zakročit a jak je to s pitím alkoholu na veřejnosti v cizině.

Strážníky nezmate ani alkohol nalitý do láhve od minerálky. "Není to jako v Americe, nepomůže, když si to přelijí do jiné láhve nebo dají do sáčku. Máme testery, které se používají při dechové zkoušce. Ty při přiložení k tekutině rozeznají, jestli se jedná o alkohol," vysvětlil jeden z nich.

Úspěšná byla hlídka městských strážníků za Tescem na Národní třídě. Muž popíjející pivo nereagoval na domluvu, strážníci mu proto udělili pokutu.

Stejná hlídka také zakročila dvakrát na Václavském náměstí. Naopak hlídka, která dnes procházela Karlovým náměstím, nikoho s alkoholem neobjevila, a to kontrolovala například i na Smíchovském nádraží. "Od rána paseme a nic," řekl jeden ze strážníků.

"Vyhláškou chceme zabránit narušování veřejného pořádku a dalším problémům, které jsou s konzumací alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích často spjaty," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Podle něj ale v žádném případě nejde o prohibici. "Primárně nejde o sankcionování zjištěných přestupků, ale o eliminaci negativních jevů," dodal Blažek.

Strážci zákona podle něj budou pokutovat hlavně opakované popíjení alkoholu, obtěžování kolemjdoucích nebo znečišťování okolí. Provinilce mohou také vykázat z místa.

Lidé mohou dostat až tisícikorunovou pokutu na místě nebo až 30 tisíc korun ve správním řízení za popíjení v okolí škol, zdravotnických zařízení, stanic metra, dětských hřišť, na zastávkách a některých vyjmenovaných ulicích a parcích.

Pražané a turisté budou muset zapomenout na pití vína či piva například na Národní třídě, Na Příkopě, za obchodním domem Tesco, na Kampě, ve Vrchlického sadech, na Petříně, na náměstí I. P. Pavlova nebo Karlově náměstí. Například Letná a Stromovka ale na seznamu nejsou.

. Seznam míst v Praze, kde se nesmí pít alkohol

Předpis se kromě restauračních předzahrádek a okolí stánků s občerstvením nebude vztahovat na různé akce, jako jsou vinobraní, posvícení a silvestrovské oslavy.

Zahraničních turistů, kteří přijíždějí do Prahy, podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury výrazně kvůli nařízení neubude. "Protialkoholní vyhláška bude mít mírný vliv pouze na britské turisty, kteří jsou zvyklí postávat a pít před zařízením," dodal Okamura.

V hlavním městě už týden platí zákaz znečišťování ulic. Za odhození žvýkačky nebo nedopalku hrozí pokuta až 30 tisíc korun. Zákaz se vztahuje i na krmení holubů a vyměšování na veřejných místech. - čtěte První červenec přinesl zásadní změny. Podívejte se

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video