43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano a Francesco Patierno

43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano a Francesco Patierno - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Do karlovarské soutěže zasáhly facky, sliby a stres

Odjely hvězdy a festival začal: tak by se dal shrnout třetí den karlovarské přehlídky. Pozornost odborné i laické veřejnosti se přesunula od celebrit k hlavní soutěži.

V neděli se pedstavili hned tři uchazeči o hlavní festivalovou cenu Křišťálový globus, a to z Francie, Itálie a Chorvatska.

Sympaťák děkoval za facky
Italskou komedii s hořkým podtextem představil režisér Francesco Patierno a představitel hlavní role Elio Germano. Film zpracovává příběh populárního italského moderátora Marca Baldiniho, který se proslavil vydáním autobiografie, v níž popisuje svůj boj se závislostí na hazardu.

43. MFFKV - tiskovka Ranní ptáče dál doskáče - Elio Germano"Když jsme se na jeho osud vrhli, řekli jsme si, že nebudeme točit přímo o Baldinim. Je to prostě příběh člověka, který se stane obětí svých vášní a spěje k totálnímu sebezničení. Sází, ale nedělá to pro peníze. Jde mu o ten adrenalin, který je se sázením spojený, a dostává ho do pasti zvané závislost," řekl Germano, který si na karlovarský festival odskočil z natáčení dalšího filmu v Argentině.

Specifikem snímku bylo, že vznikl v autentickém prostředí. "Všechno bylo skutečné. Telefon, ze kterého jsme volali, sázkové kanceláře, dokonce i facku jsem dostal nefalšovanou. Režisér mě nešetřil a já jsem za to vděčný. Byla to zajímavá zkušenost," podotkl sympatický herec.

. Duel kritiček: kdo by měl vyhrát?

Soutěžní filmy hodnotí Mirka a Tereza Spáčilovy

Nevěřte na doživotní sliby
Francouzi přijeli s filmem Skoro celá pravda, který pracuje s tématy jako pravda a lež, nevěra a vztahy. Zkrátka s tím, co se v tamních intelektuálních kruzích často řeší.

43. MFFKV - tiskovka Skoro celá pravda - Sam Karmann"V žádném případě nechci kázat a říkat lidem, jestli je nevěra odpustitelná, či ne. Každý si musí rozhodnout, co je velký a malý kompromis a jestli se lži dělí na snesitelné a nepřípustné. Rozhodně nevěřím na doživotní sliby – ve třiceti něco řeknete a ve čtyřiceti už si můžete myslet něco úplně jiného," zafilozofoval Sam Karmann, režisér s egyptskými kořeny, který si ve filmu zahrál jednu z ústředních rolí.

Na festival ho doprovodila manželka Catherine Olson, jazzová zpěvačka, které ve filmu svěřil roli totožnou s tou životní. "Nepovažuji se za herečku, jsem hlavně zpěvačka a tak jsem také k roli přistupovala. Zahrála jsem si ženu, která není žádná hvězda, jen párkrát zazářila někdy v šedesátých letech, a to bylo všechno. Zpěvem ale žije, dělá ji šťastnou a to jí stačí. V tom jsme si podobné," přiznala dáma, která si sama napsala i texty k filmovým písním.

. O hlavní cenu usilují i české filmy

Seznamte se se 14 uchazeči o Křišťálový globus

Máte stres z velkých nároků?
Poslední přišel na řadu chorvatský film Za sklem. Delegaci tvořili režisér Zrinko Ogresta a dvě herečky, začínající Jadranka Djokić a zkušenější Darja Lorenci. Obě si spolupráci s Ogrestem, karlovarským veteránem, pochvalovaly.

43. MFFKV - tiskovka Za sklem - Jadranka DjokičPrvně jmenovaná prý přitom patřila k těm, které režisér přizval ke spolupráci až dodatečně. "Jsem proslulý tím, že jsem schopný měnit obsazení do poslední chvíle. Záleží na tom, jaká je mezi herci chemie. V případě Jadrančiny předchůdkyně žádná nefungovala, tak jsem po dvou měsících začal hledat novou představitelku. A dobře jsem udělal."

Režisér přitom neopomněl několikrát zdůraznit, že Za sklem je pro něj záležitost vpravdě srdeční. "Ten film je velmi osobní, našlo by se v něm hodně intimních momentů a i když si hodně lidí všímá toho, jak dynamicky zobrazuje dobu, v níž se pohybuje hlavní hrdina, ve skutečnosti nejde o chaos dnešní společnosti a už vůbec ne společnosti ryze chorvatské. To téma je nadčasové, každý z nás je stresovaný z pocitu, že se na něj kladou příliš velké nároky. V Chorvatsku i jinde," shrnul Ogresta.