Týden s nejlepším Sony Ericssonem – preview osmimegového C905

  • 22
Strávili jsme týden s nedávno představeným osmimegapixelovým Sony Ericssonem C905. Ten je v současnosti prakticky nejvybavenějším telefonem bez operačního systému. Zde jsou naše první zkušenosti s raným prototypem.

Nedávno představený Sony Ericsson C905 je telefon plný superlativů. Láká především na svůj vestavěný osmimegapixelový fotoaparát, ale ve skutečnosti toho v jeho výbavě stojí za pozornost daleko více. My jsme s raným prototypem strávili týden - a vypadá to, že čekání na precizně zpracovaný a výborně vybavený přístroj se vyplatí.

Z počátku musíme poznamenat, že se nebudeme příliš věnovat softwaru telefonu, který se vzhledem k ranému stádiu vývoje může ve finále ještě dost lišit. Přesto musíme konstatovat, že nás prototyp překvapil – vše víceméně fungovalo tak, jak mělo a telefon byl stabilní. Prototypové stádium se projevovalo spíše sníženou výdrží baterie (maximálně dva dny, spíše den a půl) a také zhoršeným příjmem signálu 3G sítí. Ve finálním telefonu samozřejmě můžeme očekávat daleko lepší výkony.

Fotografie pořízená telefonem Sony Ericsson C905 Fotografie pořízená telefonem Sony Ericsson C905 Fotografie pořízená telefonem Sony Ericsson C905
Fotografie pořízená telefonem Sony Ericsson C905 Fotografie pořízená telefonem Sony Ericsson C905 Fotografie pořízená telefonem Sony Ericsson C905

Lepší výkony máme očekávat i od vestavěného fotoaparátu C905 – prototyp je totiž vybavený jiným čipem, než bude mít finální vzorek. Přesto vám pár fotografií k posouzení nabízíme, tentokrát ale jejich kvalitu ponecháme bez komentáře.

Velký bumbrlíček

Sony Ericsson C905 je pořádný kus telefonu – svou velikostí se nijak zásadně neodlišuje třeba od Nokie N95 nebo Samsungu SGH-G800. Konkrétní míry telefonu jsou 104 x 49 x 19 mm, v místě krytky fotoaparátu je však tělo telefonu trochu tlustší. Nejde ale o žádný náhlý výstupek, tělo je elegantně tvarováno tak, že je krytka hezky zapuštěna, takže se nebude náhodně otevírat při vytahování z kapsy. Trochu brutálně působí při pohledu do specifikací telefonu jeho hmotnost – 136 gramů je opravdu hodně. Jenže v praxi díky velikosti telefonu hmotnost tak výrazně necítíte a vězte, že ani kapsu vám C905 neutrhne.

Sony Ericsson C905

Díky rozměrům a hmotnosti alespoň cítíte, že něco držíte v ruce. Do ruky padne C905 opravdu dobře. Pochválit musíme i zpracování telefonu. Ačkoli na tom prototypy bývají v této oblasti tradičně hůře, C905 je již v současném stádiu dobře zpracovaný telefon. Jeho vysouvací mechanismus má hladký chod s jasnými dorazy a vůle je jen minimální a prakticky neznatelná. Jak navíc říkáme, vše se může ještě zlepšit.

Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905

Zadní kryt baterie na svém místě drží jako přibitý a jeho sejmutí není úplně snadné. I to je dobře, alespoň nezačne kryt po chvíli vrzat. Je to totiž asi jediné místo na těle telefonu, které by v budoucnu mohlo být zdrojem nepříjemných zvuků. Jinak je C905 jako kámen a to i přesto, že na jeho těle jsou použity převážně plasty. Jen krytka fotoaparátu je kovová a tipujeme, že kov je použit i pod povrchem. Když už jsme u těch krytek – krytka slotu pro paměťové karty na levém boku telefonu je rovněž bezproblémová, nikoli však už slot samotný. Je totiž docela dost zapuštěný, takže se z něj karta doluje dost nesnadno.

Sony Ericsson C905

Na tiskové konferenci při představení telefonu jsme mohli vidět obě barevné varianty telefonu – stříbrnou a černou. Stříbrná se u nás začne prodávat jako první a je to také varianta, kterou jsme týden testovali. Obě barvy telefonu sluší, ve stříbrné vypadá C905 více jako technická hračka, v černé je spíše důstojnější.

Nová platforma a pár tlačítek navíc

Model C905 je dalším z mnoha telefonů postavených na nové hardwarové platformě, kterou poprvé přinesl Sony Ericsson K850i. Tomu je poplatné i ovládání telefonu, které se vrací ke kontextovým klávesám a tlačítkům pro ovládání hovoru. Jelikož je Sony Ericsson C905 velkým telefonem a navíc vysouvací konstrukce, pro všechna tlačítka se na jeho těle našlo dostatek místa. A tak je jak ovládací blok kláves, tak samotná klávesnice na špičkové úrovni, opravdu si není na co stěžovat.

Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905

Nad displejem telefonu se nacházejí ještě dvě další trochu nenápadná tlačítka – ta u prototypu slouží ke spuštění a ovládání fotogalerie, ale ve finále jistě budou mít více funkcí. Hromada tlačítek na pravém boku telefonu zase souvisí hlavně s fotoaparátem – je tu samozřejmě spoušť, dále tlačítko pro přepínání režimu fotoaparátu a videokamery a tlačítko pro prohlížení. Nad tím vším je kolébkové dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti, které v režimu fotoaparátu ovládá zoom. Ten je pouze digitální.

Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905

Novinky ve výbavě

Ve výbavě špičkového modelu C905 najdeme několik zásadních novinek. Jednou z nich je třeba vestavěný GPS modul, který se sice již v několika modelech objevil (C702, Z750i), ale u špičkového typu byl Sony Ericssonům zatím cizí. Podobně jako u modelu C702 byl i v našem prototypu vestavěný navigační software Wayfinder 7, takže se dá očekávat, že ve finálním telefonu bude plnohodnotná navigace také. Na displeji s úhlopříčkou 2,4 palce už je navigace vcelku použitelná. Telefonu dále nechybí Google Maps. Je možné, že ve finální verzi najdeme ještě další programy pro práci s GPS.

Sony Ericsson C905

Další novinkou ve výbavě je wi-fi. Tato technologie byla dosud vyhrazena pouze smartphonům Sony Ericsson, a tak je C905 prvním telefonem bez operačního systému, který ve své stáji touto technologií disponuje. Wi-fi můžete samozřejmě použít ke všem druhům připojení k internetu, nejčastěji jej asi budete využívat s vestavěným prohlížečem NetFront. Ten se mimochodem dočkal také několika vylepšení a stránky zobrazuje zase o něco lépe než předchozí verze, snazší je i ovládání.

Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905

V prohlížeči třeba využijete i další vestavěnou novinku – pohybový senzor – díky němu se zobrazení v prohlížeči automaticky otočí, když položíte telefon na bok. Stejně to funguje v sekci média a ve fotogalerii, senzor ale jistě bude mít i další využití.

Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905 Sony Ericsson C905

Krátce se ještě dotneme fotoaparátu – tam nás totiž také čekají novinky ve funkční výbavě. Tou největší je asi funkce Smart contrast, která vám umožní pořizovat lepší snímky v podmínkách velkých světelných kontrastů. Mezi scénami je třeba novinkou režim pro focení dokumentů. Do pořízených fotografií se mohou uložit data o aktuální pozici.

Je na co se těšit

Sony Ericsson C905 je opravdu telefon, na který stojí za to se těšit. Nabízí špičkovou výbavu, výborné zpracování, ovládání a je radost jej používat. Testovaný prototyp samozřejmě nebyl bez chyb, ty ale budou z valné většiny ve finální fázi odstraněny. Jsme opravdu zvědavi, jaká bude nakonec prodejní verze telefonu. Hodně otazníků visí nad fotoaparátem a jeho novým čipem – to je totiž v současnosti asi největší neznámá C905. Inu, dozvíme se v říjnu.