Čeští rejdaři protestují | foto: z1tv.cz

Rejdaři chtějí po státu za nesplavnost Labe čtyři miliardy korun

  • 16
Rejdaři jsou stále více nespokojení se stavem labské vodní cesty. K žádosti pěti firem, které chtějí od státu náhradu škody již od prosince, se přidalo dalších osm. Celkovou ztrátu za nesplavnost Labe od roku 2004 firmy vyčíslily na čtyři miliardy korun. Ministerstvo dopravy požadavky rejdařů odmítá.

Požadavky rejdaři zveřejnili na dnešní valné hromadě.

Rejdaři požadovali po státu náhradu škody už začátkem letošního roku. Pět firem tehdy chtělo 2,6 miliardy korun. Největší škody hlásila společnost ČSPL, a to 1,8 miliardy, a EVD-Sped, která požadovala 590 milionů. - čtěte více o požadavcích rejdařů

Úřad žádosti v zákonné šestiměsíční lhůtě nevyhověl, takže nyní bude čelit žalobě za to, že údajně neplní zákon a neudržuje vodní cestu ekonomicky splavnou. "Za těch šest měsíců s námi nikdo nejednal," uvedl právní zástupce rejdařů Aleš Pejchal.

Vedle částky uvedené v žalobě pětice firem navíc požaduje po MD dalších 900 milionů za loňský rok, další půl miliardy korun přibylo za osm nově připojených dopravců. I tyto sumy hodlají rejdaři po uplynutí šesti měsíců případně vymáhat žalobou. Škody firmám vznikají ve dnech, kdy lodě kvůli nízké hladině nemohou vyplout na vodu.

Rejdaři podle ministerstva nemají šanci
Ministr dopravy Aleš Řebíček požadavky rejdařů na valné hromadě odmítl. "Stanovisko našich právníků je, že ta žaloba nemá šanci," řekl.

Zároveň však pro postup lodních dopravců vyjádřil pochopení, když řekl, že by na jejich místě postupoval stejně. Problém nesplavnosti Labe je podle něj politický, a nikoliv finanční. V lednu přitom mluvčí úřadu Karel Hanzelka uvedl, že ministerstvu na tomto druhu dopravy záleží, ale je limitováno dopravními prostředky.

Za hranici ekonomické splavnosti Labe se považuje výška hladiny 140 centimetrů. S nestálostí hladiny se dopravci potýkají již delší dobu, nejhorší situace za poslední dobu ale byla loni. Labe bylo splavné pouhých 182 dní. V roce 2006 to bylo o 26 dní více, v roce 2005 bylo Labe ekonomicky splavné 232 dní. Kritickým místem je právě úsek mezi Děčínem a státní hranicí s Německem.

Situaci má vyřešit nový jez u Děčína, jehož stavba se připravuje již zhruba 15 let. Zatímco ministerstvo dopravy zbudování jezu podporuje, ministerstvo životního prostředí, které vede Strana zelených, je proti. "Já prostě musím zlomit koaličního partnera, nebo se musí změnit vláda," uvedl ke sporu Řebíček.

,