Ministr zdravotnictví dnes oznámil, že reforma se zdrží | foto: Michal Šula, MF DNES

Julínek rozložil reformu zdravotnictví, zatím předloží jen tři zákony

  • 120
Balík sedmi reformních zákonů se rozhodl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek rozdělit na několik částí. Celý proces změny systému se tak zpozdí a nezačne v lednu 2009, jak se čekalo. První tři nejméně sporné normy zamíří do legislativního procesu už příští pondělí a bude možné je připomínkovat.

Ministerstvo zároveň zahajuje sérii seminářů a diskusí pro odbornou i laickou veřejnost, které mají reformu přiblížit.

Po neděli předloží Julínek zákon o zdravotních službách, specifických zdravotnických službách a zákon o záchranné zdravotnické službě. Zhruba do konce prázdnin bude možné návrhy připomínkovat.

Kdy zamíří do vlády zbylé návrhy, zatím není jasné. Podle ministra budou předkládány podle konkrétní situace ve Sněmovně. Julínek chce získat souhlas i od odborníků.

"Časování bude taktické. Byla by škoda, kdyby tyto zákony spadly pod stůl jen kvůli tomu, že lidé uvěří fámám," vysvětlil další postup ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Narážel na to, že podle něj jsou návrhy vystaveny negativní kampani a je tedy třeba je dobře vysvětlit.

"Byla by škoda, kdybychom z tohoto důvodu nemohli reformu přiblížit veřejnosti. Chceme eliminovat efekty fám, které jsou leckdy až zarážející," sdělil Julínek.

Jako další by měl jít do vlády zákon o dohledu nad zdravotními pojišťovnami.

Zřejmě nejspornější bod reformy, která se týká převodu univerzitních nemocnic na akciové společnosti, bude předložen jako poslední. "Bude posunut do místa, kdy budeme ve shodě. Daří se nám vysvětlovat neshody a připomínky jsou do zákona postupně zapracovány," sdělil náměstek ministra Marek Šnajdr.

Kvalita a stabilita výuky podle něj převodem oslabena nebude.

Pacient získá i nové služby
Podle náměstkyně ministra Markéty Hellerové přinese reforma výhody pacientům, lékařům i poskytovatelům zdravotních služeb. "Na pacienta čeká bezpečnější prostředí a vyšší kvalita. Důraz je kladen na to, aby pacient znal svá práva a mohl je účinně vymáhat," sdělila Hellerová.

Nově bude mít pacient právo na druhý názor. To znamená, že si bude moct před zákrokem vyžádat názor jiného lékaře. Nevidomí lidé se budou moci i ve zdravotnických zařízeních pohybovat s asistenčním psem, osoby s komunikačním handicapem budou moci k lékaři se svým tlumočníkem.

Poskytovatelé budou mít zajištěný stejné postavení na trhu práce. "Ulehčí se také převod zdravotnických zařízení, především ambulancí, v dědickém řízení," doplnila Hellerová.

Změny se podle náměstka Hroboně dotknou také zdravotního pojištění. "Pacient například bude mít možnost si legálně připlatit za nadstandardní péči. Zatímco nyní platí plnou částku, po změně bude platit pouze rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí," řekl Pavel Hroboň.

Pokud získá pojišťovna úspory, její klient má nárok na 85 procent této částky. Všechny články k reformě zdravotnictví


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue