Samsung zbrojí na iPhone 2 - zázračný komunikátor Omnia živě (VIDEO)

  • 42
Samsung představil model Omnia virtuálně již před týdnem, hezky za tepla, v den představení nového iPhonu. Fyzické premiéry se ale Omnia dočkala až včera v předvečer veletrhu CommunicAsia v Singapuru. Přinášíme vám naše první dojmy z této premiéry.

Je jasné, že Samsung doufá v schopnosti Omnie zatopit novému iPhonu. A má částečně pravdu, bude to jeden z konkurentů iPhonu. Jenže mnohem zajímavější je schopnost Omnie změnit pohled na přístroje s operačním systémem Windows Mobile.

Omnia je totiž první telefon s tímto operačním systémem, který zachovává jeho přednosti (a to v nejvyšší možné míře) a navíc přidává mnohem přívětivější uživatelské rozhraní než jakýkoliv konkurent. A to včetně nového HTC Touch Pro.

Communic Asia 2008

Asi největším překvapením pro nás rychlost celého uživatelského rozhraní. Tedy přesně to, čím nad svými konkurenty zatím iPhone dominoval. Samsung prozatím ve specifikacích rychlost ani typ procesoru neuvádí, ale odezva uživatelského rozhraní byla opravdu rychlá.

To se týkalo nejen grafické nadstavby, ale i spouštění běžných Windows Mobile aplikací.

Opravdu vystačíte s prstem

Jednou z nejrevolučnějších novinek na nové Omnii je uživatelské rozhraní TouchWiz. To není pro fanoušky Samsungů úplnou novinkou, s některými jeho prvky jsme se mohli setkat už u modelu F480. U Omnie zůstalo zachováno to hlavní – z nabídky Widgetů si můžete kteroukoli funkci přetáhnout přímo na základní displej a pak ji spouštět jediným dotykem.

Je tedy na vás, jestli budete mít na hlavním displeji hodiny, kalendář nebo také hry či třeba odkazy na knihovnu videí. Tenhle způsob ovládání je opravdu pohodlný a velmi návykový. Jenže u Omnie tady ještě nekončí. Součástí TouchWiz jsou další obrazovky s přístupem k jednotlivým aplikacím a s možností přidat si i vlastní zástupce. Vůbec poprvé se tak u Windows Mobile zařízení můžete obejít bez dotykového pera při běžném používání.

Veškeré texty se totiž dají zadávat pomocí velké a pohodlné softwarové klávesnice, která vzhledem připomíná tu na iPhonu. Píše se na ní opravdu dobře. Odezva je rychlá a navíc přístroj hýčká uživatele příjemnou vibrační odezvou. Díky ní víte, že jste písmenko skutečně zmáčkli, a jak máme vyzkoušeno například z LG Viewty, nakonec píšete rychleji.

Dotykové pero je nicméně součástí dodávky. Je to logické, jakmile opustíte prostředí TouchWiz a přejdete do běžných Windows Mobile aplikací, je ovládání s ním o něco pohodlnější. Je ale pravda, že poprvé ho nemusíte používat ani při práci s textovým editorem. Tedy, nemusíte, ale můžete, což je pro uživatele velmi příjemné. Navíc ploška pod displejem může fungovat jako virtuální touchpad a tak se třeba po webovém prohlížeči můžete pohybovat s pomocí šipky.

Telefonování usnadňují opět velká softwarová tlačítka, přičemž zůstalo zachováno propracované vyhledávání v telefonním seznamu z Windows Mobile. Navíc ale můžete využít výhod, které vám nabízí TouchWiz. Snad poprvé na Windows Mobile tak uskutečníte hovor bez dotykového pera. Pro snadnější ukončení a přijetí hovoru je pod displejem červené a zelené tlačítko, ale to už se v posední době stalo standardem.

Užívejte si zábavu i práci

Tím, že je Omnia postavena na operačním systému Windows Mobile, je softwarová výbava i většina schopností prakticky předurčena. Zajímavé je, že zatímco dodavatelem všech kancelářských funkcí (Mobile Office) je Microsoft, jako výchozí prohlížeč je používána Opera a Omnia nabídne i přeinstalovaného klienta GMail, a také Google Maps.

Pokud jde o navigaci, bylo by škoda, kdyby uživatel byl odkázán jen na ně. Přístroj totiž nabídne integrovanou GPS, takže se rozhodně vyplatí dokoupit si některý z navigačních programů pro Windows Mobile. Na trhu je jich několik a nabízejí velmi slušný komfort. Na velkém, 3,2“ širokoúhlém displeji budou navíc vypadat i dobře.

Displej se navíc umí automaticky otáčet, takže filmy si můžete jednoduše užívat na šířku. Škoda jen stále malého rozlišení – v tomto případě 400 x 240 bodů.
Displej přímo svádí i k přehrávání videa. Vestavěný přehrávač si poradí se všemi běžnými formáty, včetně DivX, XviD, MP4 i s kodeky H.263 a H.264. Filmy tak už pro přehrávání na telefonu nebude nutné nijak speciálně konvertovat, jednoduše stačí překopírovat váš film v DivX do telefonu a můžete si ho pustit. Samsung Omnia se tak může proměnit v přenosný DivX přehrávač – je totiž vybaven i TV OUT výstupem.

S místem pro uložení filmů asi zápasit nebudete, kdyby vám nestačilo 16 GB integrované Flash paměti, můžete si dalších až 16 GB přidat s pomocí slotu pro MicroSD kartu. Ten totiž podporuje i karty SDHC. Podle specifikací bude na trhu i levnější varianta s poloviční integrovanou pamětí, ale i u ní je celkových 24 GB na telefon slušná kapacita.

Dost místa tak zbude i na hudbu, Windows Media Player si poradí se všemi běžnými hudebními formáty, a pokud vám náhodou nepostačí vaše hudební knihovna, můžete sáhnout ještě po FM rádiu s podporou RDS. Přístroj dokonce nabízí i funkce pro editaci videa. Nejen pro stahování hudby a videa, ale samozřejmě i pro práci s e-maily a procházení webu se vám určitě bude hodit podpora nejen 3G, ale i HSDPA až do rychlosti 7,2 Mb/s.

Fotoaparát – no uvidíme

Fotoaparát je u Windows Mobile přístrojů tradičně poměrně slabý. V Omnii přichází Samsung s rozlišením 5 Mpx, což ale samo o sobě nemusí moc znamenat. Zatím jsme bohužel neměli možnost kvalitu fotoaparátu vyzkoušet. Měl by ale nabízet takové vychytávky jako je automatické panorama či automatickou detekci obličejů a dokonce i úsměvů. Fotoaparátu přirozeně nechybí stabilizace obrazu, ani automatické ostření.

Velmi praktické je automatické zaznamenávání geografických souřadnic z GPS do fotografií. Podobnou funkci nabízejí už některé Nokie z N Series. S pomocí některých programů – například Zoner Photo Studio 10 – lze pak obrázky jednoduše roztřídit podle místa pořízení a zobrazit si je na mapě.

Už za měsíc

Samsung Omnia bude dodáván s Li-Ion baterií o kapacitě 1 140 mAh, ale podrobnější údaje o výdrži zatím nejsou k dispozici. Rozměry přístroje jsou velmi příjemné – 112 x 56,9 x 12,5 mm a i v tomto parametru se má iPhone čeho obávat.

Na evropský trh by měla Omnia dorazit v průběhu července, tedy už za měsíc. Podle všeho bychom se v Česku mohli dočkat také už v první várce, nejpozději ale do konce prázdnit.

Communic Asia 2008

,