VYROVNÁNO. Turecký fotbalista Nihat Kahveci dává gól na 2:2

VYROVNÁNO. Turecký fotbalista Nihat Kahveci dává gól na 2:2 | foto: Reuters

Fotbalisté fatálně selhali. Ztratili náskok a na Euru končí

• 2323
Ženeva - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Kolaps, zmar, smutek. Čeští fotbalisté mířili do čtvrtfinále mistrovství Evropy, ještě čtvrt hodiny před koncem vedli nad Tureckem 2:0, ale pak fatálně selhali, včetně gólmana Čecha.

Čeští fotbalisté mohli do země přinést euforii, v rozhodujícím utkání o postup ze skupiny však nepochopitelně ztratili vyhraný zápas. V pátek ve Vídni vyzvou Chorvaty ve čtvrtfinále Turci.

Český tým zahrál skvostný první poločas, útočnou hrou válcoval soupeře a díky hlavičce výborně hrajícího Kollera vedl 1:0. V nástupu do druhé půle se dostal pod drtivý tlak, ale když se z něj vymanil, po hodině hry přidal druhý gól Plašil, Polák trefil tyč.

Zdálo se, že se soupeř proti dobře hrajícím Čechům už těžko vzpamatuje. Ale stalo se. Tuncay se sice dostal do dobré šance, ale gólmana Čecha nepřekonal. To se povedlo až čtvrt hodiny před koncem Ardovi. Tři minuty před koncem vyrovnal Nihat po chybě Čecha a vzápětí turecký kapitán trefil vítězství.

V nervózním závěru neudržel nervy turecký gólman Demirel, po potyčce s Kollerem byl vyloučen a zápas musel dochytat Tunca, protože Turci už měli vystřídáno.

Ale nakonec vedení ubránili a trenéru Brücknerovi tak připravili poslední zápas u reprezentace.

. co si o utkání můžete dále přečíst?

Na šest tisíc českých fanoušků v hledišti skandovalo Hóónza Koller. Obrovitý útočník dal 55. gól za národní mužstvo,  které ve 34. minutě udělalo první krok do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Do 34. minuty turecká obrana stíhala zastavovat české útočné nájezdy, ale pak už to nezvládla. Grygera zatáhl míč po pravé straně, poslal před branku centr, Koller se odpoutal od vysokého Serveta a do míče prudce trknul hlavou. Gólman Demirel si na něj sáhl, ale vyrazit ho nedokázal, jen ho rukou postrčil do břevna, odkud šel za čáru.

Koller s roztaženýma rukama běžel k české střídačce, kde propukla radost. V hledišti jásal i zraněný český kapitán Tomáš Rosický, z čestné lóže museli tleskat i nejmocnější muži fotbalu. Vedle sebe seděli Sepp Blatter, šéf světového fotbalu, a Michel Platini, šéf UEFA.

Češi do utkání nevstoupili, ale vlétli. Už po deseti vteřinách střílel Sionko. I když vedle, postrašil soupeře, který se v úvodu musel bránit nažhaveným Čechům.

. známkování

ohodnoťte české fotbalisty za výkon proti Turecku

Za pár minut nasbírali dva rohy, standardní situace, několik střel i nadějné možnosti. Nejaktivnější byl Sionko, střílel, přihrával, vymýšlel akce. Výborně hrál Koller, který pro spoluhráče sklepával míče ze vzduchu, přihrával.

A z útočného festivalu přišly i nadějné možnosti. Po prudkém přízemním centru Sionka odkopával před Kollerem na malém vápně Servet v poslední chvíli. Gólmana Demirela zase bez přípravy prověřil bombou Matějovský, Sionko levačkou z pravé strany pálil těsně nad.

Tu největší šanci měl ve 33. minutě Sionko, když po centru Jankulovského z levé strany nabíhal na malé vápno, ale gólman Demirel byl u míče o chloupek dřív a zachránil. O minutu později však na Kollerovu hlavičku nestačil.

Na tureckou branku se valily vlny českých akcí a hráči soupeře nevěděli, co mají dělat. Znervózněli, faulovali, reagovali podrážděně proti každému rozhodnutí sudího. Švéda Fröjdfeldta někteří Turci naštvali už před výkopem, když si obuli kopačky s nepřípustnými kolíky. Kvůli tomu se začátek zdržel.

Češi soupeře téměř nepustili do hry. Protihráče dobře obsazovali, Turci tak nemohli hrát postupný útok, zato pár rychlých akcích vyhlíželo nebezpečně, ale česká obrana vždycky zasáhnout stačila.

Mužstvo mělo tak nakročeno do čtvrtfinále proti Chorvatsku. Pokud by Češi vedení udrželi, v pátek ve Vídni by mu však chyběl ofenzivní záložník Marek Matějovský, který šest minut před půlí odstoupil pro zranění kotníku.

Ale s výměnou stran se změnila i hra. Nad Ženevou se spustil déšť a odstartovala turecká ofenziva. Český tým se dostal pod velký tlak, trenér Brückner co chvíli vstal z lavičky, divoce gestikuloval a hráče vyháněl z hluboké denfezivy, kam zalezli.

Čech byl v tu chvíli v ohni střel, centrů a závarů, ale až na hlavičky Tuncaye zblízka nebezpečné situace řešit nemusel.

Z defenzivy se Češi postupně vymanili a vyráželi do rychlých brejků. Koller se řítil sám na branku, jeho dlouhým krokům nikdo nestačil, ale levačkou zakončil vedle. Ale mrzet ho to nemuselo, po hodině hru po dalším rychlém kontru Sionko odcentroval, Plašil se protlačil přes váhajícího Sabriho a z plného běhu kouče Brücknera uklidnil. Ale jen na chvíli.

Když po Polákově střele zazněla jen tyč, udeřili Turci. Po centru Altintopa z pravé strany se míč odrazil k Ardovi, který přízemní střelou snížil. A Turci nebývale ožili, opět český tým dostali pod velký tlak. A devět minut před koncem chyběly centimetry, aby Servet hlavou vyrovnal.

Nakonec tomu tři minuty před koncem pomohl velkou chybou Petr Čech, když neudržel lehký míč a Nihat vyrovnal. A pak dal i třetí gól.