Stanislav Bernard postavil rodinný pivovar znovu na nohy. | foto: Jan Schejbal, MF DNES

Podívejte se na video: jak se vyrábí pivo

  • 21
Roku 1991 měl být pivovar zrušen, nyní vyrábí pivo, které se řadí mezi prémiové značky. Pivovar Bernard v Humpolci ožil díky Stanislavu Bernardovi. "Srdcem pivovaru je varna," popisuje se zájmem jednotlivé části.

Ve varně vzniká mladina, která se následně vychladí, zakvasí a pak začíná zrát. Postupně se z ní stává pivo. Varna v Humpolci není nová. Pivovar ji koupil v rakouském Innsbrucku jako použité zařízení.

Celý proces výroby piva hlídá lidské oko i technika. Vznik piva má na starosti vařič a jeho pomocník. K ruce jim je i počítač s varním softwarem. "Pomocí tohoto softwaru je proces várky řízen," popisuje Bernard.

Když mladina vychladne, přidají se k ní kvasnice. Zhruba po týdnu bouřlivého kvašení se sbírá pěna. I když pivo ještě není hotové, začíná se sudovat do tanků, kde dozrává.

Cesta piva končí ve stáčírně, kde se pivo dostává do nerezových sudů o objemu 30 či 50 litrů, vysvětluje spolumajitel pivovaru.

Pivovar byl založen roku 1597. Od té doby prošel řadou změn i dramatických okamžiků. Největší zlom nastal v říjnu roku 1991, kdy státní podnik Jihočeské pivovary rozhodl o tom, že tento pivovar zruší. "V té době jsme v rámci malé aukce tento pivovar vydražili a od té doby se snažíme z něj něco udělat," uvedl Stanislav Bernard.

Od roku 2000 působí pivovar jako akciová společnost a v červenci 2001 navýšil základní jmění  vstupem strategického partnera Duvel Moortgat z Belgického království.

více v magazínu MF DNES

Češí jsou stále mistři světa v pití piva. Proč jim tak chutná? Čtěte ve čtvrtečním magazínu MF DNES.

.
,