Kvůli antidiskriminačnímu zákonu můžu Česko žalovat, varuje Špidla

  • 107
Pražský veletrh práce JobDays navštívil i eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. Právě poslední jmenovaná oblast ho staví proti prezidentu Václavu Klausovi. Ten totiž v polovině května vetoval antidiskriminační zákon. Špidla by kvůli tomu mohl Česko žalovat.

Špidla odpovídal na otázky týkající se Evropské unie, jeho práce v Komisi, nevyhnul se ale ani české politice. Připustil, že prezidentovo veto antidiskriminačního zákona vzbudilo v Evropě velmi překvapené reakce. Ne každá česká událost vyvolá takové komentáře. - čtěte
Klaus vetoval antidiskriminační zákon, který žádá EU. Je podle něj zbytečný

"Pokud jde o to, jaký může být další vývoj: Pokud ČR zákon neschválí, o čemž rozhodne další jednání parlemantu, předložím žalobu na Českou republiku pro neplnění evropské legislativy a to je poměrně dlouhý proces, který může skončit pokutou," říká eurokomisař.

Jak sám podotýká je zodpovědný za evropské zákony v oblasti antidiskriminace. Paradoxně by se tak mohlo stát, že by žalobu na Česko psal komisař, kterého vyslala česká vláda.

"Když jsem nastupoval do této funkce, přísahal jsem před Evropským soudním dvorem, že budu zastávat zájem Evorpy a nebudu přijímat instrukce ze země. Nejsem představitel národního státu, ale představitelem EU," zdůraznil Špidla.

. Vladimír špidla ODPOVÍDAL ZDE

Evropa se rozjíždí za prací
Špidla má v Bruselu na starosti také zaměstnanost, a tím pádem i volný pohyb pracovních sil. Češi a další nové státy EU přesto zatím nemohou pracovat všude. Dveře zůstavají nadále zavřeny v Dánsku, Belgii, Rakousku a Německu. Podle slov francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho by se měl francouzský trh otevřít ještě letos. - čtěte Francie otevře pracovní trh i Čechům

Před třemi lety byly otevřeny tři země, nyní to je 23, zdůrazňuje Špidla. Evropané se začínají stěhovat za prací podobně jako je to obvyklé například ve Spojených státech.

"Zřetelně mobilita pracovníků v EU vzrůstá. Přibližujeme se mobilitě obvyklé v EU. Sblížení je velké," tvrdí.
 
I když existují překážky, jakmile člověk práci v zahraničí získá, je rovnocenným zaměstnancem jako každý jiný, zdůrazňuje. Určitá diskriminace ale exituje všude. V Česku především z důvodu věku či handicapu.

"V jiných zemích jsou to zase jiné důvody - sexuální orientace a náboženství."

Do starého železa se necítím
Mandát v Evropské komisi mu vyprší zhruba za rok. Co bude následovat zatím neřeší. "Do starého železa se necítím," říká..

. KDO JE VLADIMÍR ŠPIDLA

Po studiích střídal různá zaměstnání, často dělnická. Pracoval jako kulisák, dělník na pile či zaměstnanec ve skladu stavebnin. Do politiky vstoupil po sametové revoluci - nejprve usedl do poslanecké lavice. V roce 1997 se stal místopředsedou sociální demokracie a o rok později ministrem práce a sociálních věci.

V roce 2001 převzal od Miloše Zemana vedení sociální demokracie a další rok byl jmenován premiérem. Vládu vedl dva roky. V roce 2004 odstoupil po vládní krizi, během níž jeho vláda nezískala důvěru Sněmovny. Na podzim téhož roku nastoupil do Evropské komise, kde má na starosti zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

. on-line rozhovory z jobdays

ČTVRTEK
11:00 Jana Lambertová, personální agentura Kariéra
12:00 Jana Janišková, evropské informaèní a poradenské služby EURES

PÁTEK

10:00 novinářka MF DNES Jana Bendová

12:00 Markéta Mainová a Filip Šanda, specialisté na lidské zdroje Raiffeisenbank

18:00 eurokomisař Vladimír Špidla