Práce v EU je dost , říká odbornice agentury Eures

  • 2
Češi mohou pracovat už v deseti státech původní evropské patnáctky. Od července by se měl otevřít pracovní trh i ve Francii. Ten, kdo by chtěl pracovat v zahraničí, má dobré šance uspět. "Na evropském portálu pracovních mobilit eures.europa.eu je nyní něco okolo 1,5 mil. volných pracovních míst," tvrdí specialistka agentury Eures Jana Janišková.

Zájem je podle Janiškové prakticky o všechny pracovní pozice. Od IT odborníků, ekonomů, přes práce v gastronomii či řemeslníky.

. na evropský trh práce jste se ptali zde

"Samozřejmě že zejména na západ od naší republiky můžeme očekávat i vyšší plat," říká. Na druhou stranu kvůli silné koruně zájem o práci opadá. "Hodně lidí se stahuje například z Velké Británie," připouští Janišková.

Základem pro nalezení práce v cizině je znalost jazyka daného státu. Bez té se člověk neobejde.

I když Češi dosud nesmějí pracovat v Německu, Rakousku, Dánsku, Belgii a zatím ani ve Francii, není jim trh úplně zavřený.

"Zaměstnavatel, který o vás bude mít zájem, by pro vás měl na německém úřadu vyřídit pracovní povolení. Získat zaměstnání a pracovní povolení v Německu je možné také díky bilaterální dohodě s Německem," říká Janišková.

Pokusit se najít zaměstnání i v těchto uzavřenějších zemích cenu určitě má. Pracovní povolení vyřizuje zaměstnavatel, a pokud má o pracovníka zájem, čas potřebný na administrativu do něj rád investuje.

"Je třeba se tedy podívat na nabídku volných pracovních míst a reagovat na ně," radí Janišková.

Pokud se český pracovník rozhodne vydat se za hranice, měl by myslet především na sociální a zdravotní pojištění a všechny změny nahlásit.

. on-line rozhovory z jobdays

ČTVRTEK
11:00 Jana Lambertová, personální agentura Kariéra
12:00 Jana Janišková, evropské informaèní a poradenské služby EURES

PÁTEK

10:00 novinářka MF DNES Jana Bendová

12:00 Markéta Mainová a Filip Šanda, specialisté na lidské zdroje Raiffeisenbank

18:00 eurokomisař Vladimír Špidla