Steve Ballmer dorazil do Prahy. | foto: Dan Materna, MF DNES

Šéf Microsoftu rozhazoval na VŠE rukama a vzpomínal na mládí

  • 48
Nejvyšší šéf Microsoftu dorazil na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po rautu s partnery, na kterém byl přítomen i majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, se účastnil Evropského fóra vědy a techniky. Ballmer se se studenty přivítal s typickým americkým nadšením.

"Pojďme si na začátek zatleskat," vyzval je hned zkraje projevu. Ballmer celou dobu živě gestikuloval a čišela z něj energie. Zavzpomínal na svá studia na Stanfordu a na počátky své vlastní kariéry.

"Před 25 lety jsem šel ke kámošovi Billu Gatesovi, ani jsem nedostal místo u stolu, musel jsem si sednout kamsi na gauč a chtěl jsem s tím praštit," vzpomínal na své začátky.

Ballmera ale prý nakonec přesvědčil Gatesův otec. Jeho vize počítače v každé domácnosti a na každém stole v kanceláři ho prý ten večer přesvědčila.

Gatese označil za jednoho z nejchytřejších mužů, které zná. "Dávalo nám to nové příležitosti. Věřili jsme tomu, co děláme," vyprávěl nadšeně studentům. Ballmer potvrdil, že začátky se nesly ve vizionářském stylu.

Je nejlepší čas na moderní technologie
Tehdy tam byl jen člověk a myšlenka. "I v roce 2008 jsou tu ale věci, které můžeme dále rozvíjet," uvedl. Podle něj je aréna IT plná myšlenek a nápadů. Je čas přinášet nové myšlenky, hledat nové mladé lidi. "Je nejlepší čas na moderní technologie. Je čas změnit svět," uvedl.

Podle Ballmera není nebezpečné, že IT bude vědět všechno o našem životě. "Když svěříte počítači své informace, musíme vás přesvědčit, že počítač bude vaše informace chránit," uvedl. Tvrdí, že je potřeba najít komerční řešení.

Posluchačům dal příklad: "Budu sledovat všechno, co budete dělat na internetu, a za to vám předám šek na 100 eur ročně. Někdo by řekl, proč ne, vezměte si moje informace za tyto peníze."

Ballmer zopakoval svou vizi vývoje IT technologií v následujících deseti letech. Mezi pět oblastí, ve kterých budou změny patrné nejvíce, zařadil výpočetní výkon, dostupné širokopásmové připojení, neomezené možnosti ukládání dat, přirozené uživatelské prostředí a přítomnost displeje na každém zařízení.

Lidé by neměli na těchto zařízeních pracovat pomocí klávesnice, ale prostřednictvím hlasu. "Na multifunkční displeje si budeme dělat poznámky, půjde je skládat a ohýbat, stejně jako kus papíru, který nahradí," uvedl.

Na přednášce představil také českého studenta Tomáše Kocyana z Ostravy, který vyhrál v soutěži Microsoftu. Českou republiku pojede Kocyan s projektem DIP (Disaster Prevention System) obhajovat do celosvětového finále soutěže Imagine Cup v Paříži.

Při střelbě vajíčky se bál o oblek
Posluchači na VŠE si v závěru přednášky neodpustili otázku, která možná ležela na srdci většině z nich, a to jak se cítil pod palbou vajíček na univerzitě v Budapešti. - čtěte VIDEO: Šéfa Microsoftu čekal v Budapešti vaječný útok

Zpočátku si myslel, že je to vtip, univerzitní představení. Pak uslyšel, jak o tabuli plesklo vajíčko. "Řekl jsem si: a jé, to bude průšvih. Hlavně ať nemám špinavý oblek. Slyšel jsem totiž, že vajíčko se špatně pere. Tak jsem se schoval pod stůl," uvedl se smíchem.

,