Milan Štěch při představení billboardové kampaně proti reformám na konci dubna 2008. | foto: ČTK

Odboráři budou v červnu stávkovat proti vládním reformám

  • 325
Odboráři uspořádají 24. června hodinovou výstražnou stávku proti vládním reformám. Rozhodli o tom na zasedání sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů v Praze. Konfederace je od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti.

"Naším cílem není poškodit zaměstnavatele. Náš protest je veden proti arogantní politice vlády," řekl na tiskové konferenci předseda ČMKOS Milan Štěch.

Českomoravská konfederace bude stávkovat 24. června od 13:00 do 14:00. Na stejné datum naplánovali stávku také zdravotníci. Ti ale chtějí stávkovat celý den. Už 9. června budou také celý den stávkovat učitelé.

"Učitelé stávkují za své platy. My kvůli zdravotnímu pojištění, které se týká všech," řekl iDNES.cz předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Stávka zdravotníků začne ráno a skončí ve 14:00, záleží však na rozhodnutí jednotlivých zdravotnických zařízení. Podle Schlangera ale zatím není jasné, kolika zařízení se stávka bude týkat ani to, jak na ni zareagují soukromá zařízení.

K hodinové výstražné stávce ČMKOS se připojí také školské odbory, které si samostatnou stávku naplánovaly na jiný den. Podle Štěcha se k ní připojí i odborové svazy mimo konfederace. Nechtěl ale říct jaké.

. Online rozhovor

Na vše kolem chystaných stávek se můžete ptát šéfa odborářů Milana Štěcha ve čtvrtek od 14:00 v online rozhovoru na iDNES.cz.

Odboráři o změnách ve zdravotnictví nehovoří jinak než jako o "velké zdravotnické loupeži". Vadí jim ale i další body reforem.

Odboráři jsou v pohotovosti od března
Odboráři již na začátku března vyhlásili stávkovou pohotovost. Vládní reformy kritizují vytrvale a považují je za asociální. Kabinetu vyčítají, že zavinil neočekávaně vysokou inflaci a růst cen. Nelíbí se jim ani to, že zatímco ceny v lednu meziročně vzrostly o 7,5 procenta, platy ve veřejném sektoru se zvedly jen o 1,5 procenta.

ČMKOS se postavila proti návrhu důchodové reformy. Nesouhlasí se zvyšováním důchodového věku na 65 let. Podle předáků lidé v náročných profesích, jako je například hornictví, tak dlouho pracovat nevydrží.

Na konci dubna spustili billboardovou kampaň. - více o protestních billboardech čtěte zde

ČMKOS navíc vyhlásil tzv. měsíc protestů. V rámci něj se mají odboráři pravidelně scházet před úřadem vlády a protestovat proti jednotlivým bodům reformy.

První demonstrace bude bez vlády
První protest se plánuje na středu 21. května. Na programu je právě zdravotnictví.

Odbory jsou proti přeměně zdravotních pojišťoven, fakultních nemocnic a specializovaných ústavů na obchodní společnosti. "Odmítáme, aby se zdravotní pojištění stalo ziskem soukromníků! Nevěříme slibům, že chystané změny nezhorší dostupnost a kvalitu péče," píší na svých internetových stránkách. Zdravotnictví se nesmí stát předmětem obchodu, dodávají.

Na další týden se plánuje akce nazvaná "Proti penzím in memoriam a chudobě ve stáří". Další týdny přijdou na řadu "nespravedlivé reformy" a "školství bez peněz".

Odbory naplánovaly své protesty na dobu pravidelného vládního zasedání. Tuto středu ale ministři jednají v Teplicích.

,