Ruští vojáci zase střílejí. V srpnové romanci

  • 3
Vypadá to tu jako v srpnu 1968, kdy v Davli točili Američané válečný film Most u Remagenu - než je vyhnaly ruské tanky.

Na mostní konstrukci znovu rostou strážní věže, u zábradlí se vrší obranné valy a k pádu do řeky se chystá kaskadér.

Zastoupí však postřeleného hrdinu jiného filmu: mladé romance poznamenané tanky z 21. srpna, již pod názvem Anglické jahody začal o víkendu točit režisér Vladimír Drha.

Před čtyřiceti lety utíkal americký štáb v konvoji taxíků do bezpečí - Most u Remagenu dotočil v Hamburku. Teď si filmaři na invazi jen hrají, ale pamětníky stejně trochu mrazí.

V lese nad městem zní ruština, stanový tábor je plný ruských stejnokrojů i zbraní a první klapka se křtí šampaňským s přáním, ať je "kartína prekrásnaja i rabóta charošaja".

Lahev otvírá Alexej Bardukov, kterému doma přezdívají "ruský Brad Pitt"; díky seriálu Diverzant je tak populární, že ho turisté poznávají a fotí se s ním i v Praze. Hraje ruského vojáka, jenž chce utéct na Západ; potká se s ústřední českou dvojicí, kterou ztělesní Ivan Lupták a Marie Štípková.

Student, jenž kvůli invazi neodjel do Anglie na jahodovou brigádu, v lese na kládě rozebírá s dívkou "národ fotrů". Načež k nim na kole přijíždí Bardukov coby dezertér; vesele zvoní, což Luptákův hrdina glosuje: "Jsi fakt skvěle namaskovanej, vole!"

Pak do gazu usedají absolventi kišiněvské konzervatoře Sergej Gherciu a Vjačeslav Burlac; dostanou samopal. "Bude dělat dždžžž?" naznačují střílení. "Bude, ale až naostro," vysvětluje produkce.

Čeští kluci, na něž ruská hlídka střílí, hrozí jen neškodnou pistolí; kde ji vzali? "U Remagenu." Takhle prý si místní lidé tenkrát opravdu rozebrali, co zbylo po americkém štábu.

"Každý máme za krkem svého Rusa," říká režisér. "Já jsem rusofil, mám rád ruskou literaturu, vyrostl jsem na ruské Popelce a ruských verneovkách, ale jak vidím dámu s liščím límcem, mám v zátylku ten divný pocit jako teď mezi ruskými uniformami," přiznává Drha.

Ale Anglické jahody neviní řadové vojáky. "Můj hrdina slouží v armádě dva roky; dva roky neměl holku. Stýská se mu po normálním životě, je to romantik s velkou ruskou duší a politiku vůbec nechápe. Naučili ho nemít vlastní názor, ani neví, kde je; myslí si, že v Německu," líčí Bardukov.

Film doplní rozhlasové a televizní záznamy z 21. srpna i fotografie či dokument z natáčení Mostu u Remagenu. Po boku mladých se objeví Viktor Preiss, Pavla Tomicová, Nina Divíšková či představitel majora Zemana Vladimír Brabec v roli estébáka; premiéra je 13. listopadu.