Němečtí policisté kontrolují namátkově. Auto s redaktory nezastavili

  • 186
Policisté změnili při ostraze německé hranice taktiku. Spolu s českými kolegy zavedli takzvané závojové pátrání, to znamená, že mohou kontrolovat 30 kilometrů od hranic kohokoliv bez jakéhokoliv podezření. Reportéři iDNES.cz a MF DNES to zjistili při "kontrole" bývalé státní hranice. Oni sami však na žádnou policejní hlídku nepotkali.

"Chceme tím garantovat bezpečí a klid obyvatelům v příhraničních oblastech. Namátkově kontrolujeme dopravu a kontrolujeme, zde se v oblasti nepohybují mezinárodně hledaní pachatelé," upřesnil mluvčí policejního prezídia Horního Falcka a Dolního Bavorska Thomas Plössl.

Na německé půdě smí působit i česká policie a opačně. Už před vstupem do Schengenu bylo možné, aby hlídky pokračovaly v pronásledování podezřelých lidí na území druhého státu.

Podle statistik prezídia se ale bezpečnostní situace v příhraničí po vstupu Česka do Schengenu nezměnila. "Registrujeme přibližně stejný počet případů jako před 21. prosincem, kdy z hranic zmizely kontroly," přiznal mluvčí.  

Na šikanu si řidiči nestěžují
První auto s reportéry přejíždí hranice na přechodu Rozvadov - Weidhaus, největším a nefrekventovanějším místě společné hranice, a v Domažlicích - Furth im Wald. Po hlavních a vedlejších silnicích do vzdálenosti 30 kilometrů od hranic najezdilo přes dvě stě kilometrů. Cestou redaktoři potkali pouze dvě policejní auta, ale žádné z nich je nestavělo.

Pro cestu je inspirovala reportáž České televize o přísnějších a častějších kontrolách českých řidičů na německém území. A také vyjádření ministra vnitra Ivana Langera, který si chce na "šikanu" českých řidičů stěžovat u svých zahraničních kolegů. - čtěte Langer vyzval Čechy, aby si stěžovali na šikanu v zahraničí

Na tuto policejní "šikanu", o které reportáž hovořila, si nestěžovali ani Češi, kteří do Německa jezdí pravidelně. "Do příhraničí jezdíme minimálně jednou týdně nakupovat. Asi tak za rok nás policisté zastavili jen dvakrát. Chtěli vidět jen doklady. Daleko horší je situace v Rakousku. Tam nám prohledali i auto," popsali své zkušenosti manželé Macháčkovi z Chotěšova u Plzně, kteří přijeli nakupovat do Furth im Wald.

Podobné zkušenosti mají i pendleři. "Občas mě policisté zastaví, ale většinou jen zběžně prohlédnou vnitřek auta a zkontrolují doklady. Vím, že v televizi se mluvilo o šikaně, ale já takový dojem nemám," říká Markéta z Plzně, která pracuje jako barmanka v Regensburgu.

Jan Hruška z Plzně pracuje u jedné firmy v Regenu jako řidič dodávky. V blízkosti hranic se pohybuje denně. "Problémy mají ti čeští řidiči, kteří porušují vyhlášky a zákony. Nemají v pořádku doklady, převážejí různé zbraně, často i drogy. Je to spíš ostuda českých policistů, kteří je nechají hranice přejet," domnívá se.

Podle něj se jedná o ojedinělé případy, kdy mají čeští řidiči problémy. "Musíme si uvědomit, že v Německu platí jiné zákony, než u nás. Pokud se tady chci pohybovat, musím je dodržovat. To platí i v případě délky nože, o které byla reportáž," dodává Hruška.

Za delší nůž ho čeká německý soud
"Během měsíce mě zastaví tak dvakrát. Zkontrolují doklady a hledají především drogy a zbraně. Někteří už nás znají, tak jen řeknou Alles klar," říká řidička dalšího z aut s českou poznávací značkou. Jak však upozornila, její přítel, řidič kamionu, se do křížku s německými vyhláškami a zákony dostal.

"Čeká ho soud. Při prohlídce u něj objevili nůž, jehož čepel byla o dva centimetry delší než smí být. Vozil ho pro vlastní potřebu, ale to jako vysvětlení nestačilo. Prostě porušil jejich vyhlášku, takže teď čekáme, jak to dopadne," vysvětluje.

Druhý redakční vůz vyjel z Karlových Varů. Dnes už nestřeženou hranici redaktoři přejeli na přechodu Aš-Selb. Okresními silnicemi přes Arzberg se dostali na nejfrekventovanější přechod na Karlovarsku - Schirding. Přes Waldsassen, Hohenberg přejeli zpět do Aše. Na trase dlouhé 121 kilometrů viděli pouze jediné policejní auto, o vůz s českou registrační značkou ale němečtí policisté nejevili zájem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue