Milan Knížák: Moji kritici jsou jako svazáci

  • 8
Okolo Milana Knížáka se zvedla vlna vášní. Část umělců protestuje proti jeho způsobu vedení Národní galerie v Praze. "Neumím definici umění. Slovy mohu jen kroužit kolem. Umění se definuje samo sebou," svěřil se v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI MILANA KNÍŽÁKA NAJDETE ZDE

"Moji kritici se dnes chovají jako svazáci v roce 1948, ´demokratičtí´ nepřátelé jsou velmi podobní těm totalitním," vzkazuje Knížák na adresu organizátorů iniciativy Čas změny.

Ta odeslala ministru kultury otevřený dopis, ve kterém požaduje vyhlášení konkurzu na ředitele Národní galerie a poukazuje na její špatnou úroveň.

Podle signatářů, které reprezentují umělci Tomáš Císařovský a Jiří David a výtvarná kritička Lenka Lindaurová, prestiž galerie pod vedením Knížáka stále klesá. Instituce podle nich vykazuje "trend k izolaci, sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru".

To ale Knížák odmítá. "Každé muzeum něco volí, nikdo nesbírá všechno. Ten, kdo sbírá hity současného umění, dělá podle mě špatně. Chceme být programově jiní, nechceme podléhat hlavnímu proudu," řekl.

Špatná podle něj není ani návštěvnost Národní galerie. "Jemně se vylepšuje, loni byla více než 500 tisíc. Kdyby se trvalé expozice otevřely zadarmo, tak jako je to například v Británii, zvedla by se návštevnost asi třikrát," upozornil v on-line rozhovoru.

Knížáka do čela Národní galerie jmenoval před devíti lety tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Podle signatářů však ministerstvo již na konci 90. let deklarovalo, že funkční období ředitele má být čtyřleté a po něm má být vyhlášen nový konkurz.

Knížák i přesto zůstává ve funkci a ministerstvo podle všeho s žádnou změnou nepočítá. "Pokud budu roli plnit dobře, není důvod, abych odcházel. Je řada věcí, které musím dotáhnout," míní Knížák.

"Národní galerie už je velmi stabilizovaná a že by bylo dobré se jí zmocnit. Navíc si myslím, že kulturníci teď předvádějí veliké přemety v různých oblastech," podotkl v rozhovoru.