Odpůrci radaru chtěli zastrašit Riceovou, sami těžko sháněli demonstranty

  • 377
Americká ministryně zahraničí se nás zalekla, a proto do Prahy nepřijede, vtipkovali minulý týden aktivisté z NE základnám. Tolik jich mělo demonstrovat proti radaru USA v Brdech. Riceová opravdu nepřijela, má prý nabitý program. I demonstrantů ale přišlo méně, než se původně čekalo.

Ministryně zahraničí USA Condoleeza Riceová měla 5. května přijet do Prahy, aby podepsala první smlouvu o vybudování raketové základny v Míšově v Brdech. Návštěvu však pro pracovní zaneprázdnění zrušila.

"Naše akce proběhne tak, jak jsme ji naplánovali. My jsme na rozdíl od paní Riceové nic nezrušili," řekla iDNES.cz dopoledne mluvčí NE základnám Ivona Novomestská.

V pět odpoledne záběry České televize ukazovaly na Václavském náměstí okolo stovky protestujících. "Je tu tak dvě stě lidí," řekl o hodinu později iDNES.cz Matěj Stropnický ze Strany zelených, který přišel mezi protestující. "Dobré je, že tu nejsou žádné rudé vlajky a podobně," dodal.

K odpůrcům radaru promluvil stínový ministr zahraničí z ČSSD Lubomír Zaorálek, Arnold Nowak ze Strany zelených či publicista a bývalý disident Petr Uhl.

V průvodu, který se po šesté vydal ke Strakově akademii, bylo ale už lidí více. Organizátoři napočítali 980 odpůrců radaru.

Vše o americkém radaru v Česku

Regiony nechaly Prahu ve štychu
Odpověď na otázku, proč nebyla demonstrace masovější, se dá hledat v mimporažských regionech. Z nich se totiž do metropole moc demonstrantů nesjelo.

"Nevím o tom, že by se z Brd chystala odjet nějaká velká skupina. Vlastně mám teď volno, protože dělám státnice, a tak jsem práci v iniciativě přerušila," uvedla Kateřina Kratochvílová, která je na stránkách iniciativy vedena jako její zástupce pro oblast Brd, tedy regionu, kterého se radar přímo dotýká.

Podobná situace je i v nedaleké Plzni. "Nevím o tom, že by se na demonstraci chystalo více lidí. Já osobně se jí nezúčastním," uvedl zástupce iniciativy v Plzni Ivan Demkovič.

S odezvou se nesetkala výzva k účasti na demonstraci, kterou vydala ostravská pobočka iniciativy. "Vyjádřete, prosím, svůj nesouhlas s politikou vlády ČR podporující výstavbu radaru USA svou účastní na protestní demonstraci," píše se v prohlášení pobočky.

"Podpora je malá, myslím, že pokud někdo pojede, tak jen jednotlivci, ale ani tím si nejsem jist," říká Petr Rohel z NE základnám z Ostravy.

"Hlavní důvod je ten, že to lidem zabere hodně času a také cesta je poměrně drahá," doplnil Rohel. Na protestní akci se nevydá ani on sám.

Nejvíc Čechů protestuje v průzkumech mínění
Dnešní protest odpůrců radaru měl být přitom nejdůraznější. "Dejme společně najevo, že radar tady nechceme a že ti, kdo za Českou republiku smlouvy podepisují, k tomu nemají mandát svých obyvatel," stálo na letácích, kterými iniciativa na akci zvala.

Ačkoliv radar v České republice odmítá podle různých průzkumů až 70 procent lidí, na demonstracích iniciativy NE základnám se jich obvykle sejde jen několik desítek.

Zatím nejvíce byl jejich hlas slyšet při zasedání vlády v září loňského roku, které se uskutečnilo ve Spáleném Poříčí. To je jen několik kilometrů vzdálené od "radarové" kóty 718. I tam však dorazila jen hrstka protestujících. - čtěte Vláda jednala v Brdech, obcím slíbila miliony

Průzkum agentury SC&C dělaný na zakázku vládní ODS ukázal, že pro stavbu americké radarové stanice v Česku je 39 procent lidí, proti základně pak je 57 procent. - čtěte více o tomto průzkumu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue