S církvemi se vyrovnáme rychleji než vláda, tvrdí ČSSD

  • 1096
Sociální demokraté představili vlastní plán na vyřešení majetkových vztahů státu a církví. Místo šedesáti let, do kterých splácení církevního majetku rozdělila vláda, slibují vše vyřešit během tří let. A podstatně snížit částku, kterou by měl církvím stát vyplatit.

Vládní koalice chce církvím vrátit třetinu ukradeného majetku, za zbylé dvě třetiny pak vyplatit náhradu ve výši 83 miliard korun. Protože ale stát není schopen částku splatit ihned, rozloží splátky do doby šedesáti let. Na úrocích se tak suma v konečném důsledku vyšplhá až na 270 miliard korun.

Obří finanční obnos se ale opoziční sociální demokracii nelíbí. "Vládní návrh odmítáme jako celek. To, co dojednala koalice, je nad rámec nějakého spravedlivého řešení," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD Milan Urban.

Opozice už dříve prohlašovala, že celá dohoda je jen handlem kvůli prezidentské volbě. Po volbách prý ČSSD stejně dojednané podmínky hodí přes palubu. "Kdyby to takto prošlo ve Sněmovně, po případných volbách, kdybychom uspěli, tak bychom to nehodlali respektovat a zrušili bychom to," řekl Urban.

Méně vstřícní socialisté
Jeho strana dnes místo vládního návrhu představila alternativní balík vlastních nápadů, jak by vztahy s církvemi řešila. Sociální demokraté jsou v něm k církvím mnohem méně štědří, nabízejí zhruba desetinu toho, co vládní balík dohod.

"My nenavrhujeme žádné finanční vyrovnání. Vidíme jako klíčové, aby stát odblokoval pozemky, které v současné době brzdí rozvoj některých obcí," uvedl Urban.

V tomto jediném se opoziční strana s koaličním návrhem shoduje. Blokační paragraf, který obcím zabraňuje s církevní půdou nakládat, hodlá zrušit. Města, která jsou obklopena zabavenými církevními pozemky, se totiž nemohou rozvíjet. "Pokud na ně má církev nárok, stát by takové pozemky odkoupil," uvedl Urban.

Ve všem ostatním se už ale opoziční návrh liší. Částku, kterou má stát církvím vrátit, ČSSD navrhuje splatit už během tří let. Vyplácení peněz by měla na starosti náboženská nadace a hradily by se z výnosů privatizace státního majetku.

Socialisté ale chtějí zároveň přezkoumat, zda je číslo 83 miliard, ke kterému se dopočítal stát s církvemi, odpovídající. Navíc konečnou částku podmiňují i zdatností ekonomiky. Suma by podle nich byla každopádně mnohem nižší, než jakou navrhuje Topolánkův kabinet. Podle Urbana je totiž ta vládní podstatně nadhodnocena.

Půdu ano, ale jen některou
Navrácení půdy řádům chtějí sociální demokraté rovněž omezit. Na rozdíl od obecného zákona, na kterém se shodla koalice, chtějí prosadit tzv. výčtový zákon. Vracelo by se tedy jen to, co by bylo předem v zákoně přesně vyjmenováno. A místo koaličních dvaceti let, po jejichž uběhnutí přestane stát vyplácet platy duchovním, navrhují socialisté lhůtu poloviční.

Součástí návrhu ČSSD je i dohoda o katedrále sv. Víta. Církev má souhlasit, že vlastníkem zůstane stát, o užívání a správu se pak s církví podělí rovným dílem.

Za tento ústupek nabízí sociální demokraté schválení Vatikánské smlouvy, která blíže upravuje vztahy obou zemí. Tu připravily už předchozí sociálnědemokratické vlády, jejímu schválení ale později zabránila tehdy občanskodemokratická opozice.


. Topolánkovy odpustky

Proti církevním restitucím vytáhli i mladí sociální demokraté. V rámci happeningu před Poslaneckou sněmovnou rozdávali vtipný leták s kvízem, ve kterém ukazují, co vše by se dalo za 270 miliard církevních restitucí pořídit. Částku přepočítávají na nové fabie, startovací byty, plenkové kalhotky či opozicí proklínané poplatky u lékaře. Za zmíněnou částku by také každý obyvatel republiky mohl prý letět desetkrát do Paříže a zpět, vyvozují.  

"Chceme, aby si lidé uvědomili, kolik peněz chce vláda církvím vyplatit. Je to závratná suma, za kterou by mohli všichni obyvatelé České republiky chodit celý život k lékaři bez poplatků a ještě by dost zbylo," řekl předseda Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek.

Mirka Topolánka s Jiřím Čunkem si proto berou na paškál. "Nula k nule... a je z toho 270 miliard korun," hlásá slogan oranžového prospektu, na kterém se vyjímají tváře obou politiků.

Ti si přitom v otázce restituce zrovna nenotují, na víkendovém sjezdu si kvůli ní oba předsedové stran málem vjeli do vlasů. Topolánek Čunka v projevu k delegátům kritizoval za liknavý přístup k připravovanému zákonu a podivoval se nad tím, proč není lidoveckou prioritou. Čunek zase Topolánkovi vzkázal, že si do priorit své strany nenechá mluvit ani premiérem. Zákon má prý stoprocentní podporu strany, ale skutečné priority křesťanských demokratů leží podle něj trochu jinde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue