Clintonová vyhrála v Pensylvánii a uchovala si šance na nominaci

  • 214
Demokratka Hillary Clintonová porazila v primárkách v Pensylvánii rivala Baracka Obamu a zůstává ve hře o Bílý dům. Vítěz nominačního klání vyzve na podzim republikána Johna McCaina.

Hlasování skončilo úderem úterní dvacáté hodiny místního času (středa 2:00 SELČ). Ve hře byly hlasy 158 delegátů, které si kandidáti mezi sebou rozdělí proporčně.

Sedmitýdenní intenzivní a místy agresivní kampaň zřejmě přinesla své ovoce a k volebním urnám dorazilo hodně voličů. Ve dvanáctimilionové Pensylvánii ostatně byly zaregistrovány čtyři miliony demokratů.

Po sečtení 99 procent hlasů získala Clintonová podle zpravodajské stanice CNN podporu 55 procent voličů, zatímco Barack Obama dosáhl na podporu 45 procent lidí. Newyorská senátorka by ale potřebovala získat ještě větší náskok.

Rozhodnou superdelegáti
Podle politických komentátorů vítězství zabránilo tomu, aby fakticky vypadla z boje o nominaci pro prezidentské volby. Zároveň ale upozorňují, že pokud nezíská více než desetiprocentní náskok, její reálné šance budou malé.

"Jedeme dál," prohlásila Clintonová po oznámení výsledků. Nyní hraje především o přízeň takzvaných superdelegátů, kteří nejsou vázáni na výsledky primárek.

Podle Clintonové stojí před budoucím prezidentem velké výzvy a je třeba, aby dokázal zemi vést od svého prvního dne. "Šest týdnů jsme se senátorem Obamou křižovali tento stát - potkávali lidi, oba jsme byli posuzováni a snažili jsme se o to nejlepší. Vy jste poslouchali a dnes jste zvolili," řekla Clintonová svým příznivcům.

Hillary Clintonová řekla, že vítězství v Pensylvánii je pro ni velmi osobní. V tomto státě začínal pracovat její dědeček a její otec zde studoval.

Obama Clintonové k vítězství pogratuloval a řekl, že jeho kampaň dokázala zmírnit preference voličů ve prospěch Clintonové. "Bylo spoustu lidí, kteří nevěřili, že tento závod můžeme zvládnout, když začínal," řekl na shromáždění v Evansville v Indianě, kde budou demokraté volit 6. května. "My jsme ale pracovali tvrdě a nyní, po šesti týdnech, jsme odstup dokázali smazat," uvedl senátor.

Už nyní je jasné, že ani jeden z kandidátů nezíská potřebný počet 2 024 delegátů (Obama jich po těchto primárkách má 1 720, Clintonová 1 588). Stanice CNN uvedla, že superdelegáti by mohli brát v potaz senátorčina vítězství ve velkých státech. Kromě Pensylvánie si už dříve připsala výhru v Ohiu.

Demokraté mají celkem 800 superdelegátů. Většinou jde o přední představitele Demokratické strany, mimo jiné zákonodárce v Kongresu a guvernéry. Tři sta z nich dosud neřeklo, komu dají svůj hlas.

. Infografika

Napínavé primárky

Mládí versus zkušenost
Obama podle předpokladů získal na svoji stranu většinu Afroameričanů a voličů do 29 let. Clintonové naproti tomu daly hlas především starší ženy, hlasovali pro ni také lidé s nižšími příjmy. Jednoznačnou volbou byla i pro sedm z deseti demokratických katolíků.

Někdejší první dáma Spojených států byla v posledních týdnech pod velkým tlakem. Špičkám demokratů se příliš nezamlouvalo, že se nominační souboj protahuje, což nahrává republikánskému kandidátovi na prezidenta Johnu McCainovi. Vyzvali ji proto, aby odstoupila. Zbytečně. "Američané neodstupují a zaslouží si prezidenta, který také neodstoupí," vzkázala jim.

Pro republikány jsou pensylvánské primárky formální záležitostí. Jednasedmdesátiletý McCain má nominaci jistou už od začátku března. (čtěte o McCainově vítězství zde) V Pensylvánii mu dalo hlas 72 procent lidí.

Demokratické klání pokračuje 6. května v Severní Karolíně a Indianě. V Severní Karolíně, kde je mnoho demokratických voličů tmavé pleti, si v průzkumech zatím vedl lépe Obama.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video