Policie honila s MF DNES „závodníky“ na D1, podívejte se

  • 884
Neoznačená tmavomodrá policejní octavia stíhá po dálnici D1 dvě silná auta, která spolu evidentně závodí. Kamera propojená s tachometrem policejního vozu ukazuje už 203 kilometrů v hodině. A octavia ztrácí dech.

"Budeme mít problém se ho vůbec držet. Rychleji než dvě stě naše auto prostě nejede," posteskne si policista Radomil Švancara. Ani jednoho z pirátů se skutečně nepodaří dohnat. Ujíždějí.

Ukazuje se jedna ze slabin policie na dálnici. Nedokáže dopadnout řidiče se silnými vozy, kteří se jí rozhodnou ujet. Hlídka přitom udělala v úterý maximum možného, aby riskujícího závodníka v saabu dopadla.

MF DNES byla svědkem dvacetiminutové automobilové honičky. Vydala se s policisty na úsek dálnice poblíž Jihlavy, kde se nedávno odehrála hromadná nehoda, sledovat, jak se tam jezdí rychle.

. Nehody mezi Prahou a Brnem

Počet nehod 2 265
Mrtví 21
Těžce zranění 30
Lehce zranění 289

Nejvíc nehod se stává u přípojek, tedy u výjezdu z Prahy na dálnici, a poté u příjezdu do Brna.

Pozn.: Údaje jsou za rok 2007, zdroj: Policie ČR

Neúspěšná honička začíná
Všechno začíná kolem půl desáté dopoledne. Kolem hlídky se přežene stříbrný jaguar a bronzový saab. Míří směrem na Brno. Jejich řidiči se předjíždějí, většinou jedou kolem 170 kilometrů v hodině. Policisté se za ně zavěsí. A kamerou namontovanou v autě natáčejí, jak se řidiči chovají.

Zhruba po pěti minutách se jim podaří hříšníky předjet. Hlídka zapíná maják a snaží se obě auta donutit, aby za ní jela na nejbližší parkoviště.

Vtom saab prudce vystartuje a ujíždí. Po chvíli sjíždí z dálnice a po nadjezdu se obrací do směru na Prahu. Hlídka ho stále sleduje. Řidič saabu ve dvousetkilometrové rychlosti kličkuje mezi ostatními auty. Přidává i jízdu odstavným pruhem. Nakonec se začíná rychle vzdalovat. Musí jet minimálně 230 kilometrů v hodině.

Policisté volají posily. Jenže ani další hlídka už piráta nezastaví. Vidí už jen to, jak saab na další dálniční křižovatce opět přejíždí do původního směru na Brno a mizí. "Máme natočenou jeho značku, a tudíž víme, komu auto patří.

Pošleme záznam na příslušnou radnici, aby to řešila. Kdo ale ví, jak to dopadne," říká Švancara. Naráží na to, že majitel saabu se snadno trestu vyhne. Prostě řekne, že vůz neřídil, a vymluví se na "osobu blízkou".

Změní se to, slibuje šéf policie

Nejde jen o to, že vedení policie nasazuje na kontroly rychlosti octavie, které nemají tak výkonný motor. Především se ukázalo, že policistů je na dálnici málo. Kdyby jich bylo víc, mohlo se pokusit chytit ujíždějící saab víc hlídek na několika místech.

Policejní prezident Oldřich Martinů slibuje, že se to změní. "Počet míst u dopravní policie jsme nedávno zvýšili ze tří a půl tisíce na čtyři tisíce. Posílení dopravní policie, a tedy i dálničních oddělení, je jednou z našich priorit," řekl včera. Jenže podobně se vyjadřovali už jeho předchůdci.

Největším problémem je, že riskující řidiče nikdo nepotrestá, ani pokud se podaří zaznamenat registrační značku jejich auta. O tom, že ze zákona musí pro řidiče zmizet právo bránit se odkazem na "osobu blízkou", se přitom mluví už roky. Změna se už sice chystá, ale není jasné, kdy začne platit.

. ferrari nikdy nechytíme

Policejní prezident Oldřich Martinů tvrdí, že je situací na českých dálnicích znepokojen. "Je třeba zlepšit zákony a přitvrdit tresty. Dopravní policie musí být daleko více viditelná," říká Martinů v rozhovoru pro MF DNES.

Jak ochráníte lidi před bezohlednými řidiči?
Dálniční oddělení musí mít silnější auta. Na druhou stranu není cílem honit řidiče v závodních vozech za každou cenu. Ferrari nikdy nedoženeme, pronásledování v takto vysokých rychlostech je navíc velmi nebezpečné. Důležité je zadokumentovat přestupek, identifikovat řidiče a tvrdě ho potrestat. Nejlépe zabavit auto i řidičský průkaz.

To však jde těžko. Řidič, který policii ujede, se může vymluvit na to, že řídila osoba jemu blízká. A trestu unikne.
To je bohužel realita a my usilujeme o to, aby toto pravidlo ze zákona zmizelo. Odpovědnost za přestupek by měl nést provozovatel vozidla.

Snažíte se dost?
Vysvětlujeme to, kde se dá. Ukazujeme i na zahraničí, kde výmluvu na osobu blízkou ruší.

Existuje účinný způsob, jak piráty silnic identifikovat jinak než je dohonit a zastavit? Fotky z radarů jsou často nekvalitní.
Myslím, že takový způsob dnes neexistuje.

Další problém je málo hlídek na dálnicích. Kdy na nich uvidíme více uniforem?
Počet míst u dopravní policie jsme nedávno zvýšili ze tří a půl tisíce na čtyři tisíce. Potíž je v tom, že všechna místa nejsou obsazena. Letos chceme dopravní policii rozšířit o stovky nových lidí. Toto oddělení je jednou z našich největších priorit.

Proč policie nepoužívá metody, které známe ze zahraničí? Například donutit zastavit řidiče zátarasy.
To děláme jen u pachatelů závažné trestné činnosti. Na dálnicích musí policie řídit provoz hlavně technickými prostředky. I samotné zastavení auta v odstavném pruhu je hrozně nebezpečné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video