Odboráři vyhlásili měsíc protestů, dál zvažují i stávku

  • 153
"Měsíc protestů" vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. Má začít od 14. května, od tohoto dne budou odboráři pravidelně svolávat demonstraci před sídlo vlády v Praze. Protestovat chtějí proti dopadům reformy.

Demonstrace se budou konat před každým zasedáním vlády a odboráři je chtějí zaměřit tematicky. Jednou se tedy budou věnovat poplatkům ve zdravotnictví, jindy důchodům. Odbory budou sice organizátorem, počítají ale, že se zapojí i veřejnost.

Odbory navíc hrozí vyhlášením výstražné stávky. O tom, zda k ní skutečně dojde, rozhodne sněm ČMKOS 20. května. "Nyní povedeme vysvětlovací kampaň k tomu, proč vidíme důvody pro vyhlášení výstražné stávky," řekl předseda konfederace Milan Štěch.

Spekulovalo se také o generální stávce. Agentura ČTK s odvoláním na mluvčí konfederace Jany Kašparové napsala, že podle předběžných výsledků by s ní souhlasilo 80 procent odborářů.

Odboráři navíc chystají další protestní akce v rámci svých odborových centrál. Nespokojeni se současnou situací jsou zejména odbory školství, zdravotnictví či hutnictví.

Odboráři kritizují vládní reformy vytrvale a považují je za asociální. Loni v červnu na protest proti nim uspořádali demonstraci na Václavském náměstí. Zúčastnilo se jí asi 30 tisíc lidí. - čtěte Desetitisíce odborářů odmítly v Praze reformu

Odbory vládní reformě vyčítají, že zavinila neočekávaně vysokou inflaci a růst cen. Nelíbí se jim ani to, že zatímco ceny v lednu meziročně vzrostly o 7,5 procenta, platy ve veřejném sektoru se zvedly jen o 1,5 procenta.

ČMKOS se postavila i proti návrhu důchodové reformy. Nesouhlasí se zvyšováním důchodového věku na 65 let. Podle předáků lidé v náročných profesích, jako je například hornictví, tak dlouho pracovat nevydrží.

"Jestliže současná vláda bude arogantní vůči pracujícím lidem v těžkém průmyslu, kteří umírají zhruba o deset let dříve než ostatní občané, uděláme všechno pro to, aby tady tato vláda v budoucnu nebyla, a budeme muset jít do politického boje," řekl předák Odborového svazu pracovníků v hutnictví Jan Sábel.

Odbory jsou i proti návrhu převést univerzitní nemocnice a zdravotní pojišťovny na akciové společnosti.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 32 svazů a má asi 540 tisíc členů.