Princeznu Dianu zabili řidič a paparazziové, shodla se porota

  • 17
Princezna Diana a její partner Dodi Al Fayed zahynuli v roce 1997 v Paříži kvůli nedbalosti jejich řidiče Henriho Paula a paparazziů, kteří princeznu pronásledovali. Rozhodla o tom po více než půlročním řízení koronerova porota v Londýně.

Předseda poroty při vyhlašování verdiktu řekl: „Havárie byla způsobena nebo částečně způsobena rychlostí a způsobem řízení řidiče mercedesu a rychlostí a způsobem jízdy vozidel, která (princeznin vůz) následovala.“

Podle poroty k nehodě přispělo to, že Paulovo rozhodování bylo ovlivněno alkoholem, že Diana neměla zapnutý bezpečnostní pás a že její vůz narazil přímo do jednoho ze sloupů v tunelu, kde se nehoda stala. Porota zamítla teorii, že princezna zemřela v důsledku spiknutí.

Verdikt je definitivní porážkou egyptského milionáře a Dodiho otce Mohameda Al Fayeda, který se snaží dokázat, že princezna zahynula v důsledku spiknutí, jehož smyslem podle něj bylo zabránit tomu, aby si Diana jeho syna vzala.

Místo toho byl ze zavinění smrti obviněn řidič mercedesu, v němž princezna zahynula, který byl Al Fayedovým zaměstnancem a řídil na Al Fayedův přímý pokyn.

Henri Paul nebyl ve skutečnosti řidičem, ale šéfem ochranky Al Fayedova pařížského hotelu Ritz.

Al Fayed ovšem verdikt nepřijal a podle jeho mluvčí je jím zklamán. Uvedla, že Fayed není jediný, kdo si myslí, že jeho syn a Diana byli zavražděni. Podle prvního názoru znalců už Al Fayed nemá žádnou další právní možnost jak v soudních řízeních dále pokračovat.

Řidič měl dvakrát více alkoholu v krvi, než byl francouzský limit
Verdikt je ale do jisté míry nepříjemný i pro francouzskou a britskou policii, které při dvou na sobě nezávislých vyšetřováních dospěly k závěru, že princezna zemřela při nehodě, kterou zavinil výlučně řidič svou opilostí a rychlou jízdou, ale neobvinila z podílu žádného fotografa.

Paul měl v krvi dvakrát více alkoholu, než byl tehdejší francouzský zákonný limit a jel nebezpečně vysokou rychlostí, rovněž nad místní limit.

Porota se na svém verdiktu neshodla jednomyslně, což se v Británii většinou požaduje. Je však na soudci, zda přijme i většinové rozhodnutí, což koroner v tomto případě udělal. Koroner dopředu vyloučil, že by porota mohla rozhodnout, že šlo o spiknutí, protože v tomto směru podle něj nebyly před soudem předneseny žádné důkazy.

Koronerovo řízení tímto verdiktem za normálních okolností končí. Jeho smyslem není hledat viníky nebo je trestat, ale jen zjistit příčinu smrti. Je pak na policii a dalších orgánech, aby případně věc dále vyšetřovaly. V tomto případě policie v Británii i Francii už vyšetřování uzavřely.

Koronerovo řízení trvalo více než půl roku a porota si vyposlechla 250 svědků. O svém verdiktu se radila čtyři dny. ¨

. Výběr hlavních událostí kolem vyšetřování smrti princezny Diany

31. srpna 1997 - Mercedes S 280 v tunelu pod Place de l’Alma v centru Paříže krátce po půlnoci narazil do sloupu. Řidič Henri Paul a Dianin přítel Dodi Al Fayed zemřeli okamžitě, Diana zemřela ve 4:00 místního času v nemocnici. Přežil pouze její bodyguard Trevor Rees-Jones.

1. září 1997 - Zjištěno, že řidič Henri Paul měl v krvi alkohol, trojí laboratorní zkouška ukázala 1,8 promile. V krvi byly nalezeny i stopy léků proti depresi.

2. září 1997 - Nařízeno vyšetřování devíti fotografů a jednoho motocyklisty, kteří pronásledovali auto. Byli zažalováni pro „neúmyslné zabití a zranění osob“ a „neposkytnutí pomoci ohroženým osobám“.

29. ledna 1999 - Francouzské soudní úřady ukončily vyšetřování souvislostí kolem úmrtí Diany.

2. července 1999 - Pařížský odvolací soud zamítl žádost otce Dodiho, Muhammada Al Fayeda, aby byli vyslechnuti britští diplomaté a agenti kvůli údajné možnosti spiknutí.

17. srpna 1999 - Francouzská státní prokurátorka Maud Coujardová přiřkla vinu výhradně řidiči Paulovi a doporučila uzavřít případ bez dalších žalob. Al Fayed se odvolal.

3. září 1999 - Francouzská prokuratura zastavila trestní řízení proti fotoreportérům původně obviněným z podílu na tragédii. Zastavení stíhání potvrdil 4. dubna 2002 i francouzský kasační soud jakožto poslední soudní instance v zemi.

30. října 2002 - Al Fayed zažaloval Francii u Evropského soudu pro lidská práva, protože prý tamní justice nevyšetřila úplně okolnosti havárie.

6. ledna 2004 - Zahájeno britské veřejné vyšetřování příčin nehody. V prosinci 2006 vyvráceno, že by se Diana stala obětí vražedného spiknutí. Potvrzeno, že mercedes, v němž princezna zahynula, měl těsně před tragickým koncem jízdy lehkou kolizi s bílým Fiatem Uno. Řidiče se nepodařilo vypátrat.

8. července 2007 - Začala další, patrně poslední, fáze vyšetřování příčin smrti Diany v Británii.

2. října 2007 - V Londýně začalo koronerovo řízení o příčinách smrti princezny Diany. Porota má rozhodnout, zda to skutečně byla autonehoda, zda to byla vražda nebo zda to nelze určit.

31. března 2008 - Britský koroner zamítl teorii, že se Diana stala obětí spiknutí. Řekl porotě, že má na výběr tři verdikty - že princezna a její partner Dodi Al Fayed zahynuli při autonehodě, v důsledku hrubé nedbalosti paparazziů nebo v důsledku hrubé nedbalosti řidiče Henriho Paula.

7. dubna 2008 - Porota na závěr řízení britského koronera rozhodla, že smrt Diany a jejího partnera způsobilo nezodpovědné řízení jejich řidiče Henryho Paula a pronásledování paparazziů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video