Freetrack − cestou necestou s rodinou

  • 4
Oplastovaný freetrack je přesně tím vozem, který vás nenechá v klidu. Co to je za auto a k čemu vlastně je? Co doopravdy umí? Není to jen další obludka, která jen uměle nafukuje sebevědomí velkoměstských řidičů? A k tomu ještě ta provokativní žlutá…

Vyzkoušeli jsme "obojživelnou" verzi Seatu Altea XL pojmenovanou Freetrack a označenou červeným písmenem čtyři na víku kufru, která dostala pohon všech kol systému Haldex (prodává se i oplastovaná předokolka) a silnější dvoulitrový turbodiesel o výkonu 170 koní.

Naše první dojmy byly překvapivě lepší, než jsme čekali. Freetrack je drak s báječným vnitřním prostorem pro posádku a dostatečným kufrem, který si navíc poradí s lehkým i středním terénem. Stručně řečeno jde o jedno z mála aut, jež spojuje kvality (ale opravdu kvality) osobáku a pohonu všech kol.

Neskromné oplastování se hodí jak při městském parkování, tak při cestování po silnicích posetých štěrkem a kameny. A není třeba se bát ani vyjet na hodně rozrytou polní cestu. Plasty freetracku jsou docela odolné a s dotěrnými větvičkami křovisek se umí lehce vypořádat.


 
170 koní dělá z freetracku pořádně svižné auto, i když jsme při testování měli občas dojem, že zátah a zrychlení mohly být na tak silný motor ještě o chlup lepší. Naladění podvozku je tvrdší, jak je u aut koncernu VW zvykem, a dokresluje sportovní charakter.

Jediný neduh prostorné karoserie jsme odhalili při jízdě na dálnici. Ve stotřicítce narůstá uvnitř vozu hluk, zvláště s neurvalým TDI pod kapotou. Velký vnitřní prostor auta totiž funguje jako ozvučnice. Jinak dobře sedí, v zatáčkách se naklání míň, než by se dalo čekat, a nabízí docela sportovní svezení.
 
Ve srovnání se starší a útlejší sestrou Altea XL vypadá freetrack díky oplastování a vyšší světlosti podvozku skoro jako jiné, větší auto a na ulici budí respekt.

Může se hodit

Vyberte si vůz on-line! www.automodul.cz

Nejzásadnější změny se udály na podvozku, který se zvýšil o čtyři centimetry. Za normálních podmínek jsou poháněna přední kola, ale když je potřeba, dostanou svou porci z 350 kroutících newtonmetrů také ta zadní.

V případě, že elektronika rozpozná jejich prokluz, připojí se pohon zadní nápravy. S freetrackem jsme se vyškrábali i po nezasněžené sjezdovce a bývalý autokrosový závodník a zkušený testovací jezdec Jindra Kottek s ním bez problémů vyjel i na část tréninkové motokrosové trati pokryté mazlavým bahnitým filmem.


Téměř neuvěřitelně vyznívá porovnání světlé výšky vozu s drsňáckými off-roady Nissanem Patrol nebo Toyotou Land Cruiser. S 225 milimetry freetrack tyto legendy terénu překonává!


V terénní úpravě dostal stěhovavý seat nová, mohutnější a skvěle vytvarovaná přední sedadla, sportovní volant, kterého se nechcete pustit. Ve verzích s pohonem všech kol budete mít bez příplatku i LCD monitor pro zadní sedadla, který po připojení na DVD přehrávač, počítač nebo herní konzoli zabaví posádku. Zůstaly i typické alteovské vyklápěcí stolečky pro cestující na zadních sedadlech.

Za těžší, robustnější čtyřkolku zákazník zaplatí oproti podobně vybavenému sesterskému vozu Altea XL cca o 90 000 korun víc (Seat Freetrack - 869 900/ Altea XL,170 koní, výbava sport-up - 776 900 Kč) a také vyšší průměrnou spotřebou. Výrobce udává u freetracku průměr 6,8 l nafty, zatímco u Altey XL to je 6,2. Skutečný rozdíl v reálném provozu je po našich zkušenostech asi 1,5 l navíc u čtyřkolky.

Při běžném kombinovaném ježdění bez terénních vložek se dá dostat na osmilitrovou spotřebu. S lehkou nohou až k 7,5 litrům. V terénu si vezme 9−9,5 litru nafty.


Freetrack versus scout a tiguan

Z porovnání s blízkými koncernovými příbuznými VW Tiguan a plasty obrněnou Octavií Scout, které stojí na stejném technickém základu a mají pohon všech kol systému Haldex, vychází freetrack vítězně.

Do terénu se možná budete nejvíc rozpakovat s tiguanem - je to typická "leštěnka", jejíž lak by lehce přišel k úhoně. Kupříkladu přesně tam, kde má freetrack plastové obložení zadního páru dveří, nám tiguana začátkem roku na pražském Smíchově poškrábali.

Pro kupce, který chce mermomocí "hrabat" všemi čtyřmi a myslí prakticky, hraje pro španěla takřka všechno.

Freetrack je z pohledu posádky nejprostornější, octavia sice odveze v kufru víc (470 tiguan, 490 freetrack, 580 octavia), seat však vrací úder posuvnými zadními sedadly (ta má i tiguan) a hlavně silnějším motorem.

Dvoulitrový turbodiesel freetracku vítězí s Octavií Scout v poměru 170 koní : 140 koní. Zatímco oba zmíněné motory jsou ještě ze staré "čerpadlo-tryskové" školy, tiguan už má moderní commonrail.

Cenově si je zmíněná trojice velmi blízká. Když porovnáme turbodieselové varianty, vyjde 170koňový tiguan na 893 100, stejně výkonný seat na 869 900 korun. Octavii Scout může táhnout maximálně 140 turbodieselových koní a to pak stojí 815 900.

Pokud ale chcete hlavně ohromit souseda a za terén považujete louži před garáží, můžete ušetřit sto tisíc a pořídit si freetrack bez červené 4 na zádi. Bude mít sice poháněnou jen přední nápravu a o třicet koní míň, ale sedmnáctipalcové ráfky, vyšší světlost podvozku a oplastování mu zůstanou.