Čeští piloti vyrazili v letadle-veteránu k severnímu pólu

  • 23
Z letiště firmy Aero ve Vodochodech odstartoval směrem k severnímu pólu legendární letoun československé výroby L-200 Morava. Stroj z padesátých let minulého století pilotují Petr Bold a Richard Santus. Náročná a riskantní cesta bude mít zastávky v Norsku či na Špicberkách.

Letadlo se od země "odlepilo" krátce po deváté hodině dopoledne. Doprovází ho dalšího letoun ze stejného období. "Všechno proběhlo podle plánu. Dvě Moravy L-200 udělají přelet nad Řípem. Tam se oddělí, vyfotografují a každá poletí ke svému cíli," řekl mluvčí výpravy Jiří Machovec. Druhé letadlo zůstane v Česku.

Odpoledne by měl stroj přistát v norském Oslu. Pokud posádka získá povolení, pak dalším cílem bude Tromsö, nejsevernější letiště v Norsku. Tam pak budou piloti čekat na vhodné počasí k přeletu na Špicberky. Podle plánu by měli být na tamním letišti Longyearbyen kolem 4. dubna.

V druhé fázi expedice mají piloti v plánu vzdálenost více než tisíc kilometrů nad oceánem směrem k severní točně a přistání na ruské základně Barneo. Ta je vzdálena asi 150 kilometrů jižně od pólu a je přechodně zřízena na ledové kře.

Motory nesmějí vychladnout. Palivo se tam bude za chodu doplňovat ruční pumpou z šedesátilitrových sudů, které tam předtím dopraví ruský transportní letoun Antonov 74. Cílem výpravy North Pole Exhibition 2008 je dosáhnout severního pólu a během dvou minut letu protnout všechny poledníky.

Česká letecká výprava North Pole Exhibition 2008 směřující k severnímu pólu

Podle čtyřiašedesátiletého pilota Petra Bolda, který dříve závodil v autech, bude úspěšnost expedice záviset na počasí. Předpokládá se, že v době výpravy by se teploty měly v arktické oblasti pohybovat kolem minus 35 až minus 25 stupňů Celsia.

Může dojít k nouzovému přistání na kře
Organizátoři expedice North Pole Exhibition 2008 chtějí letem historického stroje připomenout devadesáté výročí vzniku československého letectva a padesáté jubileum zahájení výroby letounu tohoto typu. Zároveň má expedice upozornit na výkonnost letounu, jehož první prototyp vzlétl 8. dubna 1957 z letiště mateřského závodu Let v Kunovicích.

"Svým designem a parametry značně převyšoval tehdejší světový standard, byl vyroben v úctyhodném množství téměř čtyř set kusů a létal v mnoha zemích světa, sloužil zejména pro přepravu osob pro Aerotaxi a dále jako kurýrní, školní a sanitní letoun," uvedl Boldův kolega, o třicet let mladší dopravní pilot Richard Santus.

Podle Bolda je výprava mimořádně náročná. "Nebezpečí nastanou v případě, kdy přistaneme na ledu, v extrémní zimě, kdy jsou rozpraskané kry, takže přistání by vlastně znamenalo havárii. Pro tento případ máme speciální stan, teplé spacáky a zbraně - kulovnice. Mohli bychom být bezprostředně ohroženi pětisetkilovými ledními medvědy. Jsou agresivní, ale zákonem chránění," vysvětlil už dříve Bold.

Česká letecká výprava North Pole Exhibition 2008 směřující k severnímu pólu

K pólu směřují další Češi
Součástí jejich výbavy jsou neoprenové obleky, člun i zbraně. Návrat posádky se předpokládá v druhé polovině dubna.

V době expedice se ve stejné oblasti budou zřejmě pohybovat také další Češi, kteří směřují k severnímu pólu. Režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký a polárník Miroslav Jakeš by tam měli dorazit třináctého dubna.

Minulý víkend tam odjela také první Češka Miluše Netolická, která spolu se dvěma muži hodlá k cíli vyrazit ve středu na lyžích a se saněmi taženými psím spřežením.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video