Další příbuzní obětí od Nažidel se soudí o odškodné

  • 1
Soud odložil rozhodnutí o odškodnění pro rodinu dívky, která zahynula při tragické nehodě autobusu u Nažidel. Rodiče a dědeček třináctileté Andrey žádají omluvu a 250 tisíc korun.

Pozůstalí Pillerovi, stejně jako v minulosti už několik dalších rodin, podali u Krajského soudu v Plzni žalobu na ochranu osobnosti. O omluvu a 61 500 korun žalují také přepravce.

Soud dnes v případu nerozhodl, jedna ze svědkyň je dlouhodobě nemocná.

Při večerní nehodě neoplanu 8. března 2003 utrpěla třináctiletá dívka poranění životně důležitých orgánů a zemřela.

Zraněni byli i dva její sourozenci, lékaři ošetřovali zlomená žebra a oděrky také u dědečka, který s vnoučaty z lyžařského zájezdu v Alpách cestoval. Na místě tehdy zemřelo 19 lidí, další člověk zraněním podlehl později, 26 lidí bylo zraněno.

"Smrtí děvčete byla porušena základní práva na harmonický osobní vztah účastníků," uvedl právní zástupce Pillerových Alexandr Kocián.

Naopak zástupce žalované Vlny, zajišťující pobyt v Rakousku, tvrdil, že doprava nebyla službou poskytnutou v rámci sjednané cestovní smlouvy a kancelář ji pouze zprostředkovala. Navíc pro jednu skupinu v autobuse sjednala jiného přepravce.

Podobně jako u ostatních žalob pozůstalých nehody u Nažidel čeká i v případě Pillerových soud na výslech svědkyně, pracovnice Vlny. "Opakovaně se omluvila z důvodu nemoci," uvedl soudce Martin Šebek. Naposledy předložila lékařskou zprávu, v pracovní neschopnosti je žena údajně z důvodu zhoršení psychického stavu.

Pillerovi jsou čtvrtou skupinou příbuzných obětí, kteří se soudí o náhradu nemajetkové újmy. Letos v únoru získali odškodnění 800 tisíc korun manželé Pudilovi z Karlových Varů, kteří přišli u Nažidel o čtyři členy rodiny včetně dvou dětí. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

V listopadu 2007 začal soud řešit žalobu lékařky Natálie Rubanové. Ztratila manžela, syn byl těžce zraněn. Po Vlně chce omluvu a 200 tisíc a po dopravci podíl z likvidačního zůstatku 20 500 korun. Stejné částky i omluvu žádá také Jana Kotková, které při nehodě zemřela dcera.

Účastníky tragédie byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary vracející se z Alp. Krátce po přejetí českých hranic se autobus s 52 lidmi zřítil ze sedmimetrového svahu.

Podle majitele Vlny Eduarda Knappa měla tehdy v autobuse cestovat pouze jedna skupina. Druhá, z důvodů vnitřních konfliktů v oddíle, se měla vracet přes Liberec jiným autobusem. Na naléhání zástupce druhé skupiny prý tehdy všichni využili na cestě zpět autobus přepravce firmy LSK Autobusy.

Žalovaný dopravce Milan Juršták, který ručí za závazky likvidované LSK, už v minulosti vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. Uvedl, že i on sám by měl nárok na odškodnění, protože proti němu nastala štvavá kampaň. Je nemocný, čeká na invalidní důchod. Pro Vlnu jela jeho firma tehdy poprvé.

Řidiče autobusu Pavla Krbce poslal soud na osm let do vězení, na deset let mu zakázal řídit. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Měl padělané oprávnění na řízení autobusu.

,

Nejlepší videa na Revue