Na elektřinu v ČR dohlížejí čtyři páry očí

  • 23
Elektřina je do našich domovů od ledna směrována novým systémem. Akciová společnost ČEPS minulý čtvrtek představila svůj nový dispečink. Ten má pod kontrolou všechny "rozsvícené žárovky" v České republice.

Jak to funguje
Dispečink centrálně řídí a reguluje dodávky elektřiny na území celé republiky. Sbírá data ze stožárů, elektráren a rozvoden. S použitím těchto informací pak kontroluje rovnováhu mezi spotřebou a výrobou elektrické energie a vyhodnocuje výsledky.

Z dispečinkového centra je vše řízeno dálkově. Kromě přijímání dat systém také údaje odesílá. Jsou to například hodnoty napětí nebo povely, jakými se má daná rozvodna řídit.

Dispečink ČEPS

Osmnáct monitorů pro čtyři páry očí
Systém však nepracuje automaticky. Šíření elektřiny mají v rukách čtyři dispečeři. K tomu má každý z nich k dispozici tři počítače. Jejich pozornost poutá také tzv. zobrazovací stěna, která se skládá z osmnácti monitorů.

Ta ukazuje množství informací o rozvodnách, sítích, vedeních a zdrojích. Aby mohla takovou kapacitu údajů pojmout, je přibližně dva metry vysoká a šest metrů široká.

Stěna tvořila značnou část nákladů na obnovu dispečinku. Na rozdíl od své předchůdkyně totiž není citlivá na denní světlo a také svou velikostí usnadňuje dispečerům orientaci v systému.

Dispečink ČEPS

"Naše elektřina je pod nepřetržitým dohledem. Pokud někde vypadne proud, je povinností dispečera dát rozvod do pořádku, nebo najít alternativní řešení," řekl Miroslav Šula, ředitel sekce dispečerského řízení společnosti ČEPS. Dispečeři se střídají po osmi hodinách, v centru se tak pracuje 24 hodin denně.

Stát se dispečerem není  jednoduché. Zodpovědnost za dodávky v celé republice je obrovská a ČEPS tyto pracovníky pečlivě vybírá. Musí splnit jak požadavky na vzdělání, tak na psychiku.

Projekt za 56 milionů
Projekt nového dispečinku odstartovala společnost ČEPS ve spolupráci s firmou Elektrosystem v říjnu 2006. Dispečink se obvykle vylepšuje jednou za deset let. Podle vedení ČEPS však systém z roku 2000 už nebyl schopen vyhovět hladu po energii, a proto potřeboval obnovit.

Dispečink ČEPS

Celkové náklady na projekt se vyšplhaly na 56 milionů korun. Vedení společnosti v něm však vidí velmi moudrou investici. "Ve srovnání s tím, co bylo předtím, můžeme říct, že produkt je špičkový. Splnili jsme termín spuštění, systém je plně funkční a jsme s ním velice spokojeni", pochválil nový systém ředitel sekce Energetické řídící a informační systémy společnosti ČEPS Tibor Rusín.

Před řádným spuštěním však musel být zahájen zkušební provoz, ve kterém fungovaly ve stejný čas oba systémy. Od 9. ledna byl zahájen ostrý provoz toho nového.