Trápí mě arogance nadřízených, říká Langer o policii

  • 43
Nemine týden, aby ministr Ivan Langer nepřišel s novými nápady, jak měnit neuspokojivý stav policejního sboru. Například dnes představil médiím dalších deset projektů zaměřených na zlepšení práce jeho resortu. Nejen otázky týkající se stavu policie mu pokládali čtenáři on-line rozhovoru iDNES.cz.

ODPOVĚDI IVANA LANGERA NAJDETE ZDE

Ivan Langer už od svého příchodu do čela resortu "reformuje" policii, odchází mu z ní ale stále více lidí. Už přes pět tisíc lidí opustilo její řady a další se k podobnému kroku chystají.

Policie se navíc často nechová tak, jak by se od ní očekávalo. To přiznal i ministr. "Trápím se, když se setkávám s neuvěřitelnou mírou byrokracie, absencí odpovědnosti a projevy arogance nadřízených vůči podřízeným," uvedl. "Přesto ale jsou okamžiky, kdy mám z výsledků práce policistů radost a jsem na ně hrdý," dodal.

Dobře nevypadá ani hromadný odchod policistů z elitního útvaru pro boj s organizovaným zločinem. Detektivové, které ještě donedávna řídil Jan Kubice, dali stejně jako jejich šéf své práci sbohem a zkoušejí štěstí jinde. "Ta situace je skutečně vážná. Situace v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu mě vůbec netěší," připustil už dříve Langer.

Přesto se noví policisté podle Langera do služby hlásí. A mají větší příležitost než dříve. "Nový kariérní řád dává větší šanci, oproti minulosti, na růst těm, kteří na sobě pracují a vzdělávají se," řekl ministr.

Zdůraznil také potřebu získávat experty z různých oblastí. "Ne každý, kdo slouží u policie, musí splňovat stejné fyzické předpoklady jako ten, kdo chce pracovat u zásahové jednotky či URNy. Potřebujeme vyšetřovatele, právníky, experty na informační technologie," řekl. "To vše jsou lidé, kteří skutečně nemusejí uběhnout stovku za dvanáct vteřin. Proto chceme individuální přístup," doplnil.

Schengen stále vzbuzuje pochybnosti
Ministr se též chlubí vstupem do Schengenu. Ten se podle něj vydařil a Česká republika začlenění do prostoru, kde už hranice neexistují, zvládla dobře.

Ukazuje se ale, že lidé mají z otevření schengenského prostoru stále obavy. Čtenáře například zajímala kontrola letišť. "Stane se každé vnitrostátní letiště mezinárodním v rámci Schengenu? Jak bude česká policie provádět náhodné kontroly na malých aeroklubových letištích?" ptal se čtenář.

"Namátkové kontroly nevylučuji, nicméně policie bude soustředěna především na mezinárodní letiště," vysvětlil ministr. "Od vstupu do schengenského prostoru neregistrujeme žádné zhoršení bezpečnostní situace u nás ani žádnou migrační vlnu," dodal.

Topolánkova cesta byla v pořádku
Čtenáři se ministra ptali i na cestu premiéra Mirka Topolánka v neděli do Brna na tenisový Fed Cup. Jeho jízda za podezřele krátkou dobu vzbudila podezření, že jel příliš rychle, aniž by použil maják, na který má nárok. Přepravu šéfa kabinetu mají na starost právě lidé z Langerova resortu - policisté. - více zde

Podle Langera je správné a dobré, že premiér jel podpořit českou reprezentaci. "Byla to oficiální součást programu předsedy vlády. Zákon neporušil." Připustil ale, že při překročení rychlosti by bylo lepší, kdyby použil maják po celou dobu jízdy. "O změně práce ochranné služby zatím neuvažujeme," odpověděl čtenáři.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video