Změříme vás z neoznačeného auta, pohrozil pirátům šéf dopraváků

  • 376
Řidiči sledují, zda u kraje silnice nečíhá zaparkovaný policejní vůz s radarem. Všimnou si ale motocyklu, který je sleduje, policisty s ručním radarem nebo neoznačeného vozu s hlídkou? Právě takové kontroly slibuje na silnicích šéf dopravní policie Martin Červíček.

Řídíte?
Ano, jsem řidič a poslední dobou jezdím poměrně dost často.

Čím jezdí šéf české dopravní policie?
Mám přiděleno služební vozidlo Škoda Octavia.

Prozradíte i jaký máte soukromý vůz?
Používám malé osobní vozidlo Suzuki Baleno.

Jak vidíte řidiče na českých silnicích?
Myslím si, že drtivá většina českých řidičů se snaží o dodržování pravidel silničního provozu. Určitě se i drtivá většina z nich umí k sobě chovat slušně a tolerantně. Největší problém vidím ve skupině řidičů, která nepřiměřeně riskuje. Ve snaze asi za každou cenu všechno stihnout ohrožují ostatní na silnicích.

Za jednu z letošních priorit jste vyhlásil boj s nepřiměřenou rychlostí... 
Loni zemřelo na našich silnicích padesát procent lidí z celkového počtu obětí z důvodu nepřiměřené rychlosti. Je to samozřejmě problém a nám půjde o zpomalení dopravy. Jedna z možností je naše kontrolní činnost.

Budete na ni lépe vybaveni?
V uplynulém období jsme dovybavili policii ručními laserovými měřiči. Částečně jsme upravili i strategii dohledu tak, že chceme monitorovat dopravu též z vozidel neoznačených znaky policie a nechceme tuto činnost provádět jen na kontrolních stanovištích.

POLICIE PŘIPRAVUJE BIČ NA MOTORKÁŘE

A něco nového, s čím se řidiči ještě nesetkali?
Zajímavým prvkem do budoucnosti může být naše snaha o dovybavení služebních motocyklů monitorovacím zařízením. Chceme, aby bylo možné odhalit i ta největší porušení pravidel.

Takové zařízení by ukázalo, jakou rychlostí jel sledovaný řidič, včetně zaznamenání přestupku?
Nejen to, bude schopné monitorovat i způsob jízdy řidiče.

Souvisí to s problémem motorkářů?
Ano, také. Uvědomujeme si, že zejména při příznivých klimatických podmínkách dochází ke zvýšenému provozu této skupiny řidičů a my na to budeme reagovat intenzivnějšími kontrolami.

A co kamiony?
Zaměřujeme se zejména na dodržování takzvaných sociálních předpisů. To znamená dodržování přestávek, problematika bezpečného převozu nákladu, technického stavu a další povinnosti řidičů kamionů. Loni jsme v této souvislosti přichystali na dva tisíce bezpečnostních akcí, z toho patnáctkrát na celorepublikové úrovni. Některé zásadní problémy zejména s dopravci se podařilo vyřešit. Problém zůstává zejména s takzvanou tranzitní dopravou.

Chystáte kampaň na rizikové mladé řidiče a prý nemá být  humorná...
Zhruba pětadvacet procent lidí na našich silnicích umírá ve věku do 23 let s řidičským oprávněním v platnosti do dvou let. Je to pro nás jednoznačně riziková skupina. Už ta minulá kampaň ukazovala nepříjemné záběry a mluvili v ní účastníci tragických nehod, kteří přežili se zraněním, nebo blízcí obětí. Ta další bude podobná.

KILOMETR NAVÍC BODY NEPŘIDÁ

Co s tolerancí při měření rychlosti? Potrestáte i ty, co obcí jedou o kilometr rychleji, než je povolená padesátka?
Bereme v potaz, že měřicí přístroje mohou mít určitou odchylku. Za rychlost 51 kilometrů v hodině nikoho pokutovat nebudeme.

Podle čeho vybíráte kontrolní stanoviště?
Disponujeme velkým množstvím informací o dopravní nehodovosti. Na základě analýzy jsme našli konkrétní problémová místa nebo úseky. Dohodli jsme se, že jim budeme věnovat větší pozornost. Bohužel ne vždy jsme v těchto úsecích z důvodu bezpečnosti našich policistů schopni kontrolovat.

Chcete tím říct, že některá místa jsou nebezpečná i pro samotné policisty a není dobré tam stát?
Ano, přesně tak.

NA AGRESIVNÍHO ŘIDIČE POLICEJNÍ KAMERA

Jak je to s útoky na hlídky, přibývá agresivních řidičů, kteří na ně například najíždějí?
Nemám k dipozici přesné statistické údaje, nicméně z ohlasu policistů je znát, že agresivita některých skupin řidičů narůstá. Není to jen otázka najíždění na hlídky, ale i třeba způsobu komunikace.

Plánujete, že by hlídky jednání s řidiči natáčely?
Usilujeme o dovybavení záznamovou technikou k monitorování našich služebních zákroků. Mohou vyvrátit i podezření z možné korupce a umožní prokázat náš profesionální přístup například právě při kontrolách na silnicích.

Kolik je v současné době dopravních policistů?
K 1. lednu 2008 je u dopravní policie 4 215 pracovních míst. Zhruba sedm set jich není naplněno. Musím konstatovat, že po deseti letech došlo k navýšení pracovních míst o 607.

Kolik z těchto policistů uvidí řidič na silnicích a kolik musí vykonávat jinou činnost - doprovody, administrativu?
Zhruba 45 procent ze současného stavu je určeno na zajišťování dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

BEZPEČNÁ JÍZDA BY MĚLA BÝT POVINNOSTÍ

Máte i nový vnitřní informační systém, v čem vám pomáhá?
Nová verze systému Lotus Notes má usnadnit administrativu zejména při dokumentování dopravních nehod. Navíc ho využíváme ke sběru důležitých dat pro organizování a plánování kontrolních akcí. Už loni jsme deklarovali změnu od celorepublikových akcí typu Kryštof spíše k těm regionálním s konkrétním zaměřením na konkrétních místech. To nám nyní o nich zajistí přehled.

Poznají to i řidiči na silnicích. Dozvědí se rychleji,  že dostali body?
Policie body nepřiděluje a jsem přesvědčen, že z naší strany v souvislosti s administrativním zpracováním přestupku v návaznosti na bodový systém nejsou žádné problémy.

Tvrdíte, že bodový systém se teprve projeví. Znamená to, že obodovaných řidičů přibývá, nebo se jejich počet ustálil a těch, co nové body získají, je stejně, jako těch, co jim jsou umazány?
Jsme přesvědčen, že naší cílenou činností dojde i ke zvýšení zjištěných přestupků. Nejde ale jen o navyšování bodů. Bodový systém v sobě skrývá i možnost další práce s řidiči, kteří opakovaně porušují zákon. Jako příklad uvedu potenciál pojišťoven. Ty mohou pomocí bonusů pracovat s klienty, kteří dodržují předpisy, a naopak znevýhodnit ty, kteří je nedodržují.

Počítáte s tím, že by si lidé body umazávali účastí na školení, výcviku bezpečné jízdy?
Tato možnost už existuje nyní. My se snažíme, aby to v budoucnosti nebyla jen možnost, ale i určitá povinnost.

Loňské statistky sice nebyly tak dobré jako v roce 2006, poslední tři měsíce - s výjimkou několika prosincových dní - však byly příznivé. Doufáte, že trend bude pokračovat?
Já bych si to samozřejmě přál. Prakticky v celém posledním čtvrtletí jsme se dostávali na úroveň čísel tolik úspěšného roku 2006 a pravděpodobně jen díky nárůstu počtu obětí z řad chodců v prosinci to zcela neplatí pro poslední měsíc roku. Bylo jich o 19 více než v prosinci 2006.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video