Archeologové ocenili nález z vyhořelého bytu na miliony

  • 27
Nelegální archeologická sbírka více než tří tisíc předmětů, kterou pracovníci Archeologického ústavu Akademie věd zajistili ve vyhořelém pražském bytě, má na černém trhu cenu milionů korun. Řekl to ředitel Ústavu Luboš Jiráň. Po smrti majitele připadla státu.

Muž, který se předloni v hořícím bytě udusil, shromáždil předměty, jejichž původ sahá od pozdní doby kamenné až po novověk, přičemž bohatěji jsou zastoupena pozdější období: doba bronzová (asi 2000 až 700 let před Kristem), železná (od 700 let před Kristem do přelomu letopočtu), doba římská a stěhování národů (od počátku letopočtu do roku 568 po Kristu).

Sbírka byla podle archeologů zřejmě výsledkem nelegální aktivity hledačů kovů nejen v Česku, ale v celé střední Evropě. Obsahuje totiž především bronzové a železné předměty. Keramiky a předmětů z jiných materiálů, které lze získat sběrem, je v ní pomálu.

K výjimečným nálezům patří podle Miroslava Dobeše z Archeologického ústavu, který sbírku zpracovává, měděný brýlovitý závěsek. Je jedním z prvních dokladů metalurgie ve střední Evropě. Starý je asi 5 000 let. Podobných závěsků bylo podle něj ve střední Evropě nalezeno sotva deset. Rozšířeny byly od západního Slovenska až po střední Čechy.

Brýlovitý závěsek patří mezi nejcennější nálezy ilegální archeologické sbírky

Ve sbírce je také dvouramenný sekeromlat, koflíky k rituálnímu popíjení zejména alkoholických nápojů, pravěké bronzové srpy či spony kultury doby popelnicových polí, časně laténská sekera a stovky středověkých ostruh.

Vědecká hodnota sbírky je značně snížena především tím, že se k ní v bytě přes veškeré úsilí archeologům nepodařilo objevit žádné záznamy o místech nálezu a nálezových souvislostech. Ti, kdo předměty vyzvedli ze země, tak znehodnotili nejen jejich vědeckou hodnotu, ale i význam nalezišť. Využití takových předmětů je pak možné snad jen k výuce či ke zkoumání technologie výroby.

Podle archeologa Martina Kuny je tato nelegální sbírka unikátním dokladem toho, jaké škody páchají hledači kovů, jejichž počet se v Česku odhaduje na deset až dvacet tisíc a kteří používají stále dokonalejší detektory. Poklad z vyhořelého bytu se považuje jen za vrcholek ledovce. Hledači pokladů podle něj rabují archeologická naleziště a znehodnocují kulturní dědictví. Ročně tak nenávratně mizí stovky tisíc předmětů na černém trhu, zejména v zahraničí.

Proti této pohromě je podle Kuny možné bojovat jen preventivním výzkumem významných archeologických lokalit pomocí detektorů samotnými archeology, úpravou legislativy, která by zavedla evidenci majitelů detektorů a zakázala vstup s detektory do archeologických nalezišť, a také osvětou. Lidé by podle něj měli vědět, že veškeré historické předměty nalezené v zemi jsou majetkem státu, krajů či obcí.

Případ vyšetřuje policisté. Nepátrají jen po příčinách požáru, ale hledají i komplice záhadného sběratele. V bytě našli několik vizitek, z nichž jedna patří profesionálnímu archeologovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video