První bitvu o Bílý dům vyhráli Obama a Huckabee

  • 209
Úvodní klání v boji o Bílý dům vyhráli demokrat Barack Obama a republikán Mike Huckabee. Zvítězili ve stranických nominačních soubojích v Iowě. Obama porazil oba největší rivaly - Johna Edwardse i favorizovanou Hillary Clintonovou. V případě zvolení by se stal prvním černošským prezidentem USA.

Senátor z Illionois Obama dostal od demokratických voličů v Iowě 38 procent hlasů, Edwards 30 a Clintonová 29. Pro Obamu, jenž Američanům slibuje především změnu, byl úspěch v Iowě klíčový. Kdyby prohrál, bylo by v podstatě dobojováno. Clintonová si iowskou prohru - jakkoli je pro ni nepříjemná - mohla dovolit spíš.

"Výsledky nám ukazují, že tuto debatu mezi změnou a zkušeností vyhrála změna," připomněl politický analytik CNN Bill Schneider, jakými hlavními zbraněmi bojují Obama a Clintonová. Zatímco senátor z Illinois slibuje "čerstvý vítr" a ze své relativní politické nezkušenosti dělá přednost, Clintonová naopak vyzdvihuje právě zkušenost.

"Toto je skvělý večer pro demokraty. Vyslali jsme jasný signál, že přineseme změnu. A tou změnou bude demokratický prezident Spojených států," prohlásila Clintonová po skončení iowského klání. Pogratulovala Obamovi i Edwardsovi a řekla, že v boji o Oválnou pracovnu bude rozhodně pokračovat.

"Vybrali jsme si naději místo strachu, jednotu místo rozdělení a poslali jsme mocné poselství, že do Ameriky přichází změna," řekl podobně Obama tisícům tleskajících a rozvášněných podporovatelů.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

V republikánském táboře dopadlo první měření sil nejšťastněji pro bývalého guvernéra státu Arkansas Mikea Huckabeeho. Získal 34 procent hlasů, zatímco druhý Romney skončil s podporou 26 procent.

Ani Huckabee, baptistický pastor a příležitostný hráč na baskytaru, nešetřil nadšením. "Co jsme viděli dnes večer, je nový den v americké politice," řekl Huckabee spolu se svým příznivcem, hercem Chuckem Norrisem. "Dnes jsme prokázali, že americká politika je stále v rukou lidí, jako jste vy," vzkázal fanouškům.

Důležitý první krok
Výsledek volebních shromáždění v Iowě je nesmírně důležitý. Kdo tu vyhraje, obrovsky se zviditelní a jeho šance na konečnou stranickou nominaci do voleb se zvýší. Naopak kdo prohraje, bude to mít v dalších měsících složitější - kupříkladu se mu budou mnohem obtížněji shánět peníze na kampaň. - více zde

Iowští voliči se ve shromažďovacích místech (školách, kavárnách či komunitních centrech) začali scházet hodinu po půlnoci našeho času. Uchazečům o Bílý dům bylo už předem jasné, že klíčová je vysoká volební účast. Proto do poslední chvíle tlačili na Iowany: Hlavně přijďte volit. Dobrovolníci v jejich kancelářích vytočili tisíce telefonních čísel, obešli stovky a stovky domů.

Senátor John Edwards

Senátor John Edwards ve volbách v Iowě neuspěl, dostal třicet procent hlasů.

A vyplatilo se. Účast předčila veškeré odhady i čísla z posledních let. Na shromáždění demokratů dorazilo 220 tisíc voličů, což je téměř o 100 tisíc více než před čtyřmi lety. Republikánů přišlo hlasovat odhadovaných 114 tisíc, zatímco v roce 2000, kdy se konala minulá republikánská shromáždění, byla účast 88 tisíc. V roce 2004 republikáni kandidáta nevybírali, protože bez stranického vyzyvatele se o další čtyři roky v Bílém domě ucházel prezident George Bush.

Volby v Iowě mají i své první "oběti". Po neúspěchu se své další kandidatury hodlají vzdát demokrati Joe
Biden a Christopher Dodd. Nyní se pozornost Ameriky obrátí ke státu New Hampshire, kde se příští týden konají první opravdové primárky. Samotné volby proběhnou 4. listopadu. Dnes v 11 hodin se na volby a politickou situaci v USA budete moci ptát politologa Petra Justa. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video