Klaus vyzdvihl dnešní dobu, chce přispět k jejímu pokračování

  • 2833
Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev před volbou nové hlavy státu. Dnešní dobu v něm nazval nejlepší v historii země. Věří, že máme předpoklady k tomu, aby dobrá léta pokračovala. "...Chtěl bych Vás ubezpečit, že za sebe pro to udělám všechno, co bude v mých silách," slíbil.

Zda k tomu bude mít příležitost, rozhodnou poslanci a senátoři už začátkem února. Na funkci kandiduje kromě Klause ještě v USA žijící ekonom Jan Švejnar. - vše o souboji zde

Václav Klaus se v projevu zaměřil na osudové osmičky. "Nebuďme pověrčiví, ale začíná rok, který končí osmičkou. A jakkoli to nejspíše byla jen souhra okolností, ve 20. století se události, které nás ovlivnily nejvíce, odehrály právě v těchto letech," začal prezident.

. Celý text projevu

Přečtěte si celý projev Václava Klause.

Zavzpomínal na dobu rozkvětu první republiky po jejím vzniku v roce 1918, který přinesl suverenitu. O dvacet let později přišla předzvěst okupace.

Za dalších deset let po druhé světové válce nastoupil komunistický režim.

"Svými následky naše novodobé dějiny poznamenal na dobu nejdelší únor 1948. Vůči po něm následujícím čtyřem desetiletím lhostejní či smířliví být nesmíme," míní Klaus.


. VIDEOZÁZNAM PROJEVU

A nezapomněl ani na osudovou osmičku své generace. "Nejvíce z nás zažilo rok 1968, kdy se tak silně projevilo všeobecné volání lidí naší země po svobodě a demokracii, a kdy se ukázalo, že komunistický režim bez použití násilí fungovat nemůže," zavzpomínal prezident.

Přál by si prý, aby se rok 2008 stal rokem aktivity. "...aktivity ve sféře osobní i veřejné, v  životě soukromém i v politice, neboť – a to si řekněme nahlas a s jistou odvahou – přes nemalou řadu osobních i společenských problémů, které kolem sebe každý z nás vidíme a cítíme, dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili."

Hlídejme si suverenitu, připomněl prezident
Prezident se dotkl i svého "oblíbeného" tématu skepse k příliš silné evropské integraci.

"Češi si musí chránit a pěstovat svoji identitu, nechtějí-li přijít o svoji svobodu," zmínil v části o vzpomínce na rok 1918. 

Je to podle něj důležité právě teď, kdy v rámci EU padly hraniční kontroly, hranice se stávají snadno prostupnými, Evropa i svět se zemi plně otevírají a naopak.

Klaus v projevu zmínil také úspěšný růst ekonomiky, i když ani ten podle něj není bez problémů. Zapomínat se podle něj nesmí na sociálně slabší.

Kritizoval dále česká i unijní omezení mimo jiné v energetice, která zvyšují ceny energií a tím i výrobků. Mrzí ho také, že se orná půda místo potravin čím dál víc využívá na produkci obnovitelných zdrojů, a proto ceny potravin rostou.

"Letos se s vámi jako prezident republiky setkávám na prahu nového roku již popáté. Když se ohlédnu zpět, byla to léta v mnohém nejednoduchá, ale celkově úspěšná. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom i roky, které jsou před námi, mohli v budoucnu bilancovat podobně nebo raději ještě lépe," odhadl na závěr Klaus.

Začátek projevu oživili spolupracovníci
Letošní přímý přenos zajišťovaný televizí Nova se očekával také proto, že sliboval ozvláštnění oproti minulým letům. Spekulovalo se dokonce o tom, že Klaus promluví z nádvoří Pražského hradu a za ním budou stát lidé.

Nakonec se v přenosu opravdu víc lidí objevilo. Klaus přišel k mikrofonu ve své pracovně v doprovodu svých nejbližších spolupracovníků. Řeč pak přečetl ve stoje.

. reakce na projev

předseda ČSSD Jiří Paroubek:

Novoroční projev prezidenta republiky je důkazem, že Václav Klaus je schopen vést se společností už jen monolog. Jednalo se o mimořádně prázdný projev, jakoby se Václav Klaus bál před prezidentskou volbou otevřeně deklarovat své postoje a jasně pojmenovat problémy společnosti a jejich příčiny.

Snad jediným zajímavým momentem v projevu bylo, když prezident označil současnost za nejlepší období v historii země. Václavu Klausovi je nutné připomenout, že se tak stalo díky osmi letům vlády v čele s ČSSD, které kromě jiného musely překonat dědictví samotného Václava Klause v podobě hospodářské krize v závěru devadesátých let, způsobenou jeho neúspěšnou transformací ekonomiky.

šéf KSČM Vojtěch Filip:

Filipovi připadal Klausův projev "trochu nevyvážený". Prezident podle něj hodnocením současného období obhajoval ekonomické kroky nynější vlády, nemohl by však chválit tak drastické kroky, které Česko čekají. "V tomto ohledu s ním výrazně nesouhlasím.

O nutnosti ochrany národní identity se prezident podle Filipa vyjádřil v minulosti přesněji. "Nikdo nepochybuje, že pro udržení identity je potřeba, abychom přece jen více integrovali společnost, než ji dezintegrovali," podotkl šéf komunistů.

šéf ODS Mirek Topolánek:

Premiér nechtěl dnes projev komentovat, s prezidentem se sejde zítra v Lánech.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) považuje projev za dobrý, "dokonce ani nebyl předvolební".

šéf SZ Martin Bursík:

Bursík očekával, že Klaus i jako kandidát na prezidenta bude hovořit o budoucnosti ČR, jejích hodnotách a roli v EU a o tom, jak by se země měla postavit ke globálním klimatickým změnám. "To mě mrzí, na druhé straně mě to nepřekvapuje," řekl. Klausovo prohlášení o tom, že za růstem cen potravin je i větší využívání orné půdy k produkci obnovitelných zdrojů, Bursík označil za "hlubokou neznalost".

šéf KDU-ČSL Jiří Čunek:
Podle Čunka byl Klausův projev "obezřetný" a poznamenaný jeho snahou o znovuzvolení do čela státu. Šéf lidovců v projevu prezidenta ocenil jeho důraz na rodinu a seniory. Také Čunek zalitoval, že Klaus nepojmenoval cíl cesty, po které Česko směřuje, a hlavní problémy, které na této cestě stojí.

zdroj: iDNES.cz, ČTK

Souhlasíte s prezidentem, že republika zažívá historicky nejlepší období?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 4. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5102

NE
NE 4103


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video