Neumannová: Z bílé královny udělali černou

  • 277
Praha - Kateřina Neumannová má za sebou nepříliš příjemný rok. Roli opěvované národní hrdinky vyměnila za pozici prezidentky organizačního výboru pro MS Liberec 2009. Pro někoho se stala nesoudnou kariéristkou, která se vecpala do funkce, na kterou nemá. "Vzalo mi to hlavně řadu iluzí," řekla Neumannová pro MF DNES v rozhovoru s Michaelou Jílkovou.

PODÍVEJTE SE
NA VIDEO

Paní prezidentko, řekla jste o sobě, že jste byla roky nedotknutelnou bílou královnou, ale že najednou lidi dostali do rukou bič, aby tu bílou královnu očernili. Nedala jste jim bič do ruky vy sama, když jste přijala funkci, na kterou nemáte vzdělání ani zkušenosti?
Na svou obranu mohu říct, že jsem sice nezkušená a nemám na to vzdělání, nicméně bývalý pan prezident byl technický inženýr. Což také není úplně ideální vzdělání pro řízení přípravy mistrovství světa v lyžování. Já mám za sebou pět olympiád, osm mistrovství světa. A to jsou zkušenosti a informace, které jsem vstřebala reálným životem.

Jenomže kdybyste byla nezávislý pozorovatel – co byste si myslela, že někdo jako vy, kdo má gymnázium a žádné manažerské zkušenosti, se stane hlavním manažerem největšího sportovního podniku v historii Česka?
Samozřejmě chápu, že to vzbuzuje nedůvěru. Ale já jsem týmový hráč. Sice jsem dělala individuální sport, ale největších úspěchů jsem dosáhla, až když jsem si kolem sebe vybudovala tým špičkových odborníků. A o totéž se snažím v Liberci. Na mně není to, abych počítala čísla a řešila ekonomické problémy. Na to musím mít svoje lidi a řídit je.

Ale i to řízení se člověk musí naučit. Říkala byste si, kdybyste byla tím pozorovatelem – konečně tam dali kompetentní zkušenou osobnost?
Samozřejmě bych byla zdrženlivá. Jenomže v médiích se špatně prezentuje pozice prezidenta. Ten přece není nutně od toho, aby věděl o každém kroku všech svých lidí a všechno řídil. Od toho jsou výkonní ředitelé.

Je pak tedy jedno, kdo takového manažera dělá? V čem jste přínosná zrovna vy?
Jsem schopna otevírat dveře, které by spousta lidí otevírala složitěji. Jsou to schůzky s Mezinárodní lyžařskou federací nebo jednání na vládní úrovni. S těmito lidmi jsem schopná mluvit snadněji než kdokoliv jiný.

O svém příteli:

"Jindra je člověk, který mi pomohl vyhrát olympiádu a mistrovství světa.
A já prostě vítězný tým neměním."

Sportovní psycholog Jiří Žalský na vaši adresu řekl: Katky si obrovsky vážím, ale myslím, že ještě nedorostla do momentu, aby mohla dělat takovou funkci. A určitě jí chybí to, čemu se říká finanční IQ.
Já potřebuji mít všeobecný rozhled. A IQ na to, abych si uměla spočítat, na jaké investice mám peníze, a na které ne. A to vím velice dobře. Toho psychologa ani neznám a nevím, co měl finančním IQ na mysli.

Finanční IQ se snažím mít velice vysoké

Třeba to, že člověk může mít dobré nápady i úmysly, ale neumí si je správně spočítat.
Mám pocit, že tohle byl spíš problém minulého vedení. Utráceli peníze ve velkém a nikdo mi dosud nevysvětlil, kde na to chtěli vzít. Třeba můj předchůdce si chtěl od rakouské společnosti, která vlastní veškerá marketingová práva, půjčit až šest milionů eur. Okamžitě jsem tuto půjčku zrušila. Nebyla jsem si jistá, z jakých zdrojů bych ji mohla vrátit, abych nepřivedla do problémů organizační výbor. Takže finanční IQ se snažím mít velice vysoké.

Dříve jste prohlásila, že jste důvěřivý člověk, a mnohokrát že jste si proto nabila pusu. Teď jste se obklopila týmem lidí. Ještě jste si tu pusu nenabila?
Jsem ve své podstatě důvěřivý člověk. Nicméně ve své funkci se tomu bráním. Naučila jsem se důvěřovat na prvním místě sobě, pak dlouho nikomu, znovu sobě a potom teprve těm ostatním.

A na kterém místě v řadě je váš životní partner a poradce Josef Jindra, kterého vámkritici nejvíc vyčítají?
Určitě je v té nižší řadě, než jsem já. Je mezi ostatními poradci a nemá z toho žádný prospěch.

Vaši oponenti v Liberci říkají, že vám nejde ani tak o šampionát, ale o to, aby se pan Jindra dostal k penězům.
To by mě zajímalo, ke kterým penězům a kde by je chtěli vzít. (směje se)

Nebylo by nejlepší, kdyby nebyl vaším poradcem? K čemu ho potřebujete?
Je to člověk, který mi pomohl vyhrát olympiádu a dvakrát mistrovství světa. A já prostě vítězný tým neměním. Proč se zříkat toho, co funguje? Nemám důvod některým jeho radám nevěřit. To bych se nechala dotlačit někam, kam nechci.
A navíc by to bylo v neprospěch mistrovství. On nedělá žádná zásadní rozhodnutí. Jeho názory mají pro mě váhu, ale nikoliv rozhodující.

V Liberci vaši odpůrci říkají, že byste měla víc uvažovat svou hlavou. Že jste loutkou pana Jindry. Že s vámi může manipulovat, aniž byste si to uvědomovala, právě proto, že nerozumíte financím.
Tak já si myslím, že mám svoji inteligenci dostatečně vypěstovanou na to, abych si uvědomila, kdo se mnou manipuluje a kdo ne.

Pan Jindra chodí místo vás na schůzky. Vyčítají vám, že se zúčastňoval i jednání s firmou Merz, které jste nakonec zrušila smlouvu na softwarové vybavení šampionátu. Nebo že místo vás docházel na jednání s Českou televizí.
Pan Jindra byl místo mě asi jen na dvou schůzkách s firmou Merz. A to proto, že se konaly v pozdních večerních hodinách, kdy se snažím být doma s dcerou. Ale důležité je, že na veškerých schůzkách byl Pavel Habarta, který je v organizačním výboru odpovědný za informační technologii. A on mi poradil kroky, které jsem následně udělala. Co se týká České televize, toto jednání jsem vedla já a jako přísedící tam seděl i pan Jindra. To je pravda.

Pan Jindra na ty schůzky chodí ve svém volnu zadarmo?
Ano.

A proč to dělá?
Protože jsem ho o to požádala.

Jak byste vyvrátila výtku, že jste Jindrovou loutkou?
Tak, že mistrovství je akce, na které nikdo desítky milionů korun nevydělá. V tuto chvíli musím pracovat na tom, aby se peníze pro jeho uspořádání vůbec získaly. Nevidím moc cest, kde by se dalo hodně vydělat. Pokud můj předchůdce pan Kumpošt nebo jeho lidé vidí prostor, kde se dá vydělat, ať mi to řeknou a klidně jim z toho dám provize.

V kolika procentech dáte na názor Josefa Jindry a v kolika s ním nesouhlasíte?
V otázkách sportovních dám z 80 procent na sebe. A o zbytek se dělí tým lidí. Třeba v záležitostech politiky dám víc na názor pana Jindry i ostatních členů týmu. Byla bych strašně nerada, aby to vypadalo, že dám jenom na jeho názor, protože tak to není.

Připouštíte možnost, že kdyby někdo od vás chtěl nějaké rozhodnutí, mohl by se domluvit s panem Jindrou a ten by vás už zpracoval?
To byste mi musela říct, v čem konkrétně...

Třeba aby byla nějaká zakázka přiklepnuta určité firmě.
Na to jsou výběrová řízení, která má na starosti výkonná ředitelka v Liberci. Výsledky řízení pak musí ještě podepsat buď primátor Liberce, nebo další členové výkonného výboru. Takže si vůbec netroufnu říct, jak bych mohla dát na Jindrovo doporučení.

Musí mít více podpisů všechny platby?
Určitě. Veškeré zakázky, smlouvy a objednávky nad 300 tisíc spolupodepisují další osoby. Netýká se to jen provozních věcí v rámci organizačního výboru, na kterých by ovšem nikdo nezbohatl.

Poznala byste, kdyby s vámi váš přítel Jindra chtěl manipulovat?
Velice dobře bych poznala, jestli by se mnou chtěl manipulovat, nebo ne. Před 14 dny jsme v organizačním výboru řešili, jestli vzít závod Světového poháru 1. a 2. ledna, o který nás požádala Mezinárodní lyžařská federace. A Jindra říkal – jo, to udělejte, to je dobrý. Ale my jsme rozhodli, že to neuděláme. Těch příkladů, kdy sebou nenechám manipulovat, je spousta. Nechám si případně jenom dobře poradit.

Prohlásila jste, že vás v Liberci část lidí považuje za vetřelce. Co za tím vidíte?
Je tam spousta lidí, kteří s minulým organizačním výborem byli spojeni pracovními zakázkami nebo závazky. A tím, že přišli o práci, tak mají vůči nám averzi. Ale lidi, kteří mají sport opravdu rádi, si k nám cestu našli.

Svaz lyžařů se nedávno pokusil očistit jméno vašeho předchůdce Kumpošta.
Audit podle nich neprokázal žádné jeho pochybení...

To prohlášení bylomediálně velice zdatně zmanipulované. Vydala ho revizní komise, ale nebylo vůbec schváleno výkonným výborem ani dozorčí radou Svazu lyžařů. Zabývá se tím i výkonný výbor, aby zjistil, jak toto prohlášení vůbec vzniklo.
Veškeré podklady z auditu jsme předali právníkům a ti s nimi budou dál pracovat.

A vyplyne z toho podle vás trestní oznámení na pana Kumpošta?
Myslím, že ano. Předpokládám, že dojde k trestněprávnímu řešení, ale nechci předjímat. Naši daňoví poradci například nemají řadu dokladů z Kumpoštovy éry.

Pan Kumpošt počítal, že mistrovství vydělá 200 milionů. Vy tvrdíte, že budete vůbec ráda, když hospodaření skončí jako vyrovnané.
Všechna mistrovství světa, která proběhla v nedávné minulosti, skončila vyrovnaným výsledkem nebo menším schodkem. Ovšem když dáme stranou Japonsko, kde asi pátý nejbohatší Japonec vytáhl z kapsy pár milionů eur a mistrovství zaplatil.

Jak by podle vás skončilo mistrovství pod vedením pana Kumpošta?
Vůbec si netroufnu říct. Jen říkám, že si chtěl půjčit hodně milionů eur, a já osobně bych nevěděla, jak je vrátit. Dokonce jsem v některých papírech našla, že počítal s dalšími sto miliony ze státního rozpočtu v roce 2009, což je naprosto nereálné.
Pan Kumpošt měl problémy v komunikaci s ministerstvem školství, a proto mu nešly peníze do staveb a mistrovství bylo ohroženo.

Nápad s vaším jmenováním vzešel od premiéra Topolánka. Znáte se dobře?
Byla jsem s ním ve styku jen v návaznosti na moje sportovní úspěchy.

Měla jsem být jen taková lepší hosteska

Proč ho napadlo, že byste zrovna vy byla dobrou prezidentkou?
Já si myslím, že prezident je od toho, aby mistrovství světa prezentoval. A při vší skromnosti si myslím, že s medailemi z mistrovství světa a olympiády bych mistrovství mohla prezentovat dobře.

Ale funkci takového mediálního reprezentanta vám původně nabízel i pan Kumpošt.
Ne, to ne. On mně nabízel, abych se starala o VIP návštěvy během mistrovství světa, byla taková lepší hosteska. Je pravda, že mně nabízel dělat mediální tvář mistrovství, ale takovou, která nemá absolutně zdání o tom, co se děje uvnitř. A na tom jsme se neshodli. V době jeho prezidentování jsem byla čestnou členkou výkonného výboru, jenomže ani jednou mě nepozvali na zasedání výboru, neposlali mi ani zápis. Odmítla jsem dělat ksicht něčemu, do čeho jsem neviděla.

Čím byste chtěla být, až budete mít mistrovství světa za sebou?
Určitě nemám cíle jít někam níž. Určitě bych chtěla zůstat v tomto byznysu, u sportovního marketingu či sportovní diplomacie. Ať už je to práce pro Český olympijský výbor nebo lyžování.

A teď klíčový problém – kde chcete, paní prezidentko, vzít sníh?
Liberecký šampionát je osazený naprosto špičkovou technikou, která vyrábí umělý sníh. Jen potřebujeme čtyři dny mrazu. A to, že by čtyři dny nemrzlo, je velice nepravděpodobné. Ale samozřejmě i s touto variantou budeme počítat. Jsou předjednána místa, kde budeme sníh vyrábět. Máme domluvené Jizerské hory, tanvaldský Špičák, budeme se snažit jednat s Harrachovem.

To by se vám však pěkně prodražilo! To musí být kamionů a kamionů!
No, určitě se to prodraží. Ale v řádu nějakého milionu. Na mistrovství světa v lyžování je sníh to nejdůležitější, co potřebujete.

A jak chcete vyrábět sníh na Ještědu, když rozvody vody, na které vaše sněžná děla musíte napojit, patří firmě Snowhill, které jste vypověděla smlouvu?
Rozvody nepatří firmě Snowhill, ale městu Liberec, které je pronajalo této firmě. A ve smlouvě je jasně právně ošetřeno, že můžeme rozvody pro přípravu šampionátu využít.

Šéf Snowhillu Vacek vám vytýká, že nežijete v realitě. Podle něho nemáte pravdu, že je jejich nabídka na udržování tratí za 18 milionů předražená.
Jsem si stoprocentně jistá, že nesmysly neříkám. Firma Snowhill nám například chtěla účtovat pronájem sněžných roleb, které patří městu. Chtěli účtovat i platy rolbařů za pět měsíců a my je potřebujeme jen měsíc. Myslím, že to dokážeme za plus minus 4 miliony. Což je velký rozdíl oproti jejich 18 milionům.

Paní prezidentko, teprve v posledním půlroce jste konfrontována s realitou skutečného světa. Předtím jste žila trochu jako chráněná skleníková květinka. Co nového jste se dozvěděla o sobě v těch posledních měsících?
Přišla jsem na to, že i teď nerada prohrávám. A že jsem si ze sportu přinesla kromě touhy po vítězství i smysl pro odpovědnost. Sportovec musí být pracovitý, a ta píle a poctivost funguje i v postsportovním normálním světě. Sport mě opravdu naučil jít si za svým. Neschovávat se před věcmi, které víte, že stejně musíte udělat. Zkrátka vlastnosti, které mi sport vypěstoval, se mi budou hodit i teď.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž