Nový jízdní řád: více expresů, méně pendolin

  • 224
Nejvíce expresů v historii, ale také zastavení provozu na dvou severočeských tratích. To vše přinese nový jízdní řád Českých drah, který dopravce pustil do prodeje. Na rozdíl od jízdného se jeho cena nemění a stejně jako v předchozích letech bude stát 60 korun.

Na plánovaný provoz chtějí dráhy od státu o miliardu více.

Největší novinkou bude zavedení pěti nových párů expresů mezi Prahou a Brnem (nyní jezdí jeden), které budou jezdit zhruba každé dvě hodiny a svou trasu urazí za přibližně dvě hodiny a čtyřicet minut.

"Chtěli jsme vytvořit alternativu k autobusové dopravě,“ vysvětlil už dříve náměstek ministra dopravy Petr Šlegr, jaké důvody vedly ministerstvo k tomu, aby platilo drahám za tyto expresy.

Dráhy slibují, že na expresy nasadí čerstvě zmodernizované rychlíkové vozy s kupé, na nichž se mimo jiné nebudou vyskytovat koženkové sedačky. Chybět jim naopak bude klimatizace, která nadále zůstane výsadou spojů Euro a InterCity a pendolin.

"Jízdenky na expresy bude nově možné zakoupit i přes internet," uvedl marketingový ředitel drah Aleš Ondrůj.

Méně pendolin na Ostravu
Další nové expresy zavedou dráhy mezi Prahou a Luhačovicemi a Prahou a Veselím nad Moravou. Díky menšímu počtu zastávek by měly zrychlit i některé vlaky mezi Brnem a Ostravou. Ty budou jezdit každou hodinu, podobně jako třeba rychlíky mezi Prahou a Hradcem Králové.

Milovníci dlouhých cest se i v létě příštího roku budou moci svézt rychlíkem Jadran do Splitu, novinkou bude přímé spojení do černohorského Baru, které však zabere celý jeden den. Nové noční expresy dráhy vypraví do Basileje a Amsterdamu.

O několik minut zrychlí cesta pendolinem mezi Prahou a Ostravou. Oproti stávajícímu jízdnímu řádu ale bude jezdit o jeden pár rychlovlaků méně.

Jedním z důvodů může být i to, že u jednoho páru spojů nyní dráhy negarantovaly nasazení pendolina a namísto něj vypravovaly jako vlaky nejvyšší kategorie SuperCity modernizované klasické soupravy. Stejně jako letos bude jezdit pendolino do Vídně a Bratislavy.

Pendolino zřejmě zůstane bez dotací
Pendolina pravděpodobně zůstanou jedinými vlaky, na jejichž provoz nebude drahám přispívat ministerstvo dopravy. Na spoje Euro a InterCity, které jsou dosud nedotované, slíbila vláda drahám příspěvek blížící se tři čtvrtě miliardy korun. Ještě nedávno se přitom hovořilo o částce zhruba o sto milionů korun nižší.

"Naše představa je, že bychom od ministerstva dopravy dostali v příštím roce 4,45 miliardy korun na provoz dálkových vlaků," uvedl náměstek ředitele drah pro osobní dopravu Jiří Kolář.

Letos přitom stát platí drahám za rychlíky a expresy tři a půl miliardy. Bez ohledu na to, jakou částkou stát nakonec přispěje, vyjede od 9. prosince o 12 procent dálkových vlaků více. V regionální dopravě si její rozsah určují jednotlivé kraje, například na Ústecku tak přestanou jezdit vlaky mezi Lovosicemi a Mostem a mezi Oldřichovem a Děčínem.

Rozkopaných tratí neubude
Cestující i v příštím roce potrápí řada výluk a zpoždění souvisejících s rekonstrukcemi hlavních tratí. Nejvíce omezení je čeká mezi Prahou a Českými Budějovicemi a mezi Plzní a Chebem. Na některých částech těchto tratí nebudou po určitou dobu jezdit vlaky vůbec a cestující budou muset přestoupit na náhradní autobusovou dopravu.

Kvůli výstavbě nového spojení a rekonstrukci tratě mezi pražskou Libní a Běchovicemi nebudou od prosince jezdit rychlíky a expresy z pražského hlavního nádraží přes Libeň, ale přes Vršovice. Zastávka v Libni byla výhodná především pro cestující z východního okraje Prahy a částí jižního a severního města. Jízda přes vršovické nádraží bude také trvat o několik minut déle než přes Libeň.

Na pražském hlavním nádraží bude zároveň pokračovat jeho rekonstrukce a cestující budou moci využít pouze vzdálenější páté, šesté a sedmé nástupiště. Z toho důvodu budou některé osobní vlaky končit jízdu ve Vršovicích nebo na Smíchově.

Vlaky dostanou jména
Od prosince přibude i vlaků, které budou mít kromě číselného označení také jméno. Třeba expresy z Prahy do Brna se budou jmenovat Brněnský drak, Špilberk, Petrov, Punkva, Svitava a Slavkov, v jižních Čechách a na Vysočině se zase potkáte s vlaky pojmenovanými po rybnících Rožmberk a Vajgar či po jejich nejznámějším staviteli Jakubu Krčínovi.

Zřejmě nejkurióznější jméno ponese vlak z Brna do Rohatce nazvaný Slovácký vinohrad. Ten ale pojede pouze jednou v roce a potáhne jej parní lokomotiva.

Nové jízdní řády najdete na adrese www.jizdnirady.cz.