Čunek: Mám pocit, že jsem k smíchu... a už mlčím

  • 194
Michaela Jílková zpovídá Jiřího Čunka. Proč odstoupil jen z vládních funkcí a ne z křesla předsedy KDU-ČSL? Kam si doma ukládal milion v hotovosti? Co s ním udělal při měnové reformě po rozdělení Československa? A vrátí se zpět do vlády?

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, nemáte pocit, že jste vysvětlováním svých finančních transakcí mnoha lidem k smíchu?
Mám.

Co s tím hodláte dělat?
Nejlepší bude nic nevysvětlovat. Protože když začnu vysvětlovat něco, co se stalo před deseti lety, tak to jsou situace složité, které se těžko vysvětlují.

A co kdyby vám někdo oponoval, že kdybyste měl čisté svědomí, tak by i to vysvětlování nebylo tak zamotané až nakonec komické.
Byl bych celkem rád, kdyby si každý zkusil zabodnout tužku do svého života třeba před deseti lety. A ať si zkusí říct, co přesně dělal.

Nezaplétáte se do těch sítí sám? Třeba jste prohlásil, že miliony jste si uložil proto, že už jste nechtěl podnikat, protože budete starostou. Jenomže to bylo před volbami. Nemohl jste vědět, že se jím stanete.
Hm... hm...

To jste si upletl sám na sebe.
To je nelogické pro toho, kdo nikdy nekandidoval a neví, jak to chodí. Existují třeba politické preference.

Je velmi nezvyklé u běžného Čecha, aby nosil v tašce miliony do banky. A že vy vždycky jdete do banky s tak velikou sumou? To ji máte doma v kredenci nebo ve slamníku?
Z dnešního pohledu také není úplně typické zajistit si obživu tak, že vykopu jámu a čekám na mamuta. Pro každou dobu je typické něco. V té době jsem viděl i u jiných, kteří podnikali, že hospodařili s hotovými penězi. V té době, podotýkám. Ne dnes. To je asi všechno, co k tomu mohu uvést. Nic proti zákonu jsem nedělal. Že se vám to nezdá, je vaše věc.

Takže jste si doma schovávali peníze...
... na to právě už nebudu odpovídat. Abych se náhodou nedostával do stejných trapností. Protože mně přijde, že už to tam zase je. Snad mě nebudete nutit, abych mluvil o polštářích a o kredencích.

Ne, to by samozřejmě mohla být informace pro zloděje. Takže jen abychom věděli – vy jste tedy doma čekali, až budete mít třeba milion, chodili se na něj koukat. A pak jste si řekli: To je pěkná hromádka, jdu do banky?
To je vaše celkem zajímavá představa.

Tak je zajímavé, že vždycky jdete do banky tu s milionem, milionem a půl...
Ne. K té vaší představě se nehlásím.

Nevím, jestli máte pech, ale vezměte si – ukládáte milion na prošlou občanku, pak zas uložíte milion a půl do banky, která za pár hodin nato zkrachuje. Člověk by řekl, že jste smolař.
Ano, ale dnes mně to až tak nevadí, protože jsem nakonec všechny ty peníze nějakým způsobem získal.

To jste měl nakonec štěstí...
Ne ne. To jsem byl tak trochu šikovný. Dalo mně to hodně práce. To nebylo jenom tak.

Řekněte mi, kdybyste slyšel o někom, kdo má tolik různých zážitků jako vy – věřil byste mu?
Je pravdou, že prožívám zajímavý život, ale zas tak mimořádný není. Protože když se podíváte na klienty Universal banky či jiné zkrachovalé banky, tak zjistíte, že i poslední den tam lidé ukládali peníze.

Vždyť se pár dní předtím psalo, že je v nějakém vládním programu na konsolidaci bank, tak jsem holt uvěřil, že nebude krachovat. Prostě kdybych byl normální člověk, tak nikdo po tom, co jsem prožil, ani nezívne.Nevím, proč bych to měl vysvětlovat

Těch nesrovnalostí nebo, abych to nazvala hezkým slovem, dobrodružství, jste opravdu zažil hodně. Lidem třeba vrtá hlavou, jak jste s manželkou dokázali našetřit v letech 1982 až 1998 milion, když jste včetně dávek vydělali jen 1,6? Co jste se čtyřmi dětmi jedli?
Ale vy vůbec nepočítáte se situací, že jsme také do manželství mohli s nějakými finančními prostředky vstoupit. Také jste tam nezapočítala všechny příjmy, které jsme nedanili, ale které tam mohly být.

Myslíte třeba cesťáky?
Cokoli jiného. A zkrátka já tvrdím, že to tak bylo.

A jak byste vysvětlil, že jste s tak málo penězi vyžili?
Já dost dobře nevím, proč bych to vlastně měl vysvětlovat.

Protože se zkoumá, jestli jedním z těch příjmů nebylo něco z nekalé činnosti?
Hm. Tak já tvrdím, že nebylo. A ať někdo dokáže, že bylo. Navíc je zvláštní, že jsem zatím jediným politikem vůbec, který se takto zkoumá. Já bych byl celkem rád, kdyby všichni, co mě kritizují, odhalili za 25 let svého života všechny, ale opravdu všechny svoje příjmy. Účty, bankovní konta, termínované vklady, stavební spoření svých dětí, všechno, co se týká i jejich partnerů a dětí. Myslím, že by se pak mnozí přestali smát.

Kolik politiků by podle vás prošlo jako čistých potom, co by byli do detailů prozkoumáni jako vy?
No, já se bojím, že bych mohl být sám. Já jediný jsem prošel. Ale třeba to tak nebude. U mě jsou zpochybňovány jenom kroky, které jsem udělal jako nepolitik. Zatímco u těch ostatních se zpochybňují – a jsou to částky podstatně vyšší, různé nadace atd., – příjmy souvisící s jejich politickou činností.

Řekl jste nadace. Teď se třeba probírá občanské sdružení Zuzany Paroubkové. A Jiří Paroubek na vaši adresu řekl, že kdyby on byl předsedou vlády, tak by vás už dávno odvolal.
No tak říkat to může. Ale teď se chudák musí činit sám.

Paroubek říká, že nemá páky na svoji bývalou manželku. Věříte mu, že s tím nemá nic společného?
Já se nad tím jenom usmívám. Ale tak malinko trpce.

A jak se díváte na to, že třeba poslanec Tlustý dodnes neuvedl, kdo mu půjčil na jeho dům? Nebo ministr Kalousek – ten uvedl, že jeho žena získala byt na základě směnky v hodnotě šest a půl milionu v rámci rodinného vyrovnání. A ten byt původně patřil panu Hávovi, zbrojařskému magnátovi.
Přiznám, že moje otevřenost, s níž jsem se už narodil, mi trochu dělá problémy. Co se týká těch politiků, ano byli bystřejší. Říkali stále dokola tři věty. A jsem přesvědčen, že právě na té své nešikovnosti jsem dokázal, že neumím lhát.

Když mluvíte o otevřenosti, tak mi jistě vysvětlíte další nesrovnalost. Jestli jste od roku 1982 spořili, tak jste jistě měli něco našetřeno již v roce 1993. A tehdy si každý musel vyměnit československé peníze za české. Na přepážce měnili v hotovosti jen čtyři tisíce. Větší částky musel člověk do banky na čas uložit. A policie nezaznamenala, že byste si něco uložil.
Jsou to problémy, no... Já chápu, že s tím máte problémy. Ale já se nebudu pouštět do vysvětlování této nesrovnalosti. Právě proto, abych nepůsobil legračně. Protože faktem je, že ten rok 1993 jsem vůbec neověřoval, nezkoumal.

Ale to jste nemohl mít nic doma, protože policie...
... její zkoumání bylo protiprávní. Proč mě vlastně zkoumala v roce 1993? Proč se mě má kdosi vůbec ptát, co bylo v roce 1993? Ptá se někoho jiného? Neptá. Proč se neptá? Protože ho policie nezkoumala. Proč mě zkoumala? No proto, aby položili na stůl spousty nepravdivých otázek, které mě mají znevěrohodnit. Je to několik protiprávních kroků na sobě. A tím se nikdo moc nechce zabývat a jenom stále klade otázky.

A není pravda, že se do těch sítí zaplétáte sám?
A čím? Že vám nechci odpovědět na otázku z roku 1993? Tím se do toho zaplétám?

Takže už nechcete odpovídat na otázky ohledně financování?
Nechci. Protože si myslím, že to je úplně nesmyslné. Všechno, co jsem mohl a chtěl říct, jsem už řekl.

Nové historky z vašeho rodinného života se tedy už nedozvíme.
Ne, určitě ne, určitě ne.

Proč si myslíte, že vaše vysvětlování nepůsobí na každého důvěryhodně?
Tak si vezměte nějakého jiného politika, vysvlečte ho do naha jako mě. Rozeberte ho 25 let zpátky a pak si ověříme, jak je kdo řečnicky šikovný. Doposud to srovnání nikdo nemá.

V dubnu jste řekl, že kdo dělá předsedu strany, musí být na to vybaven i psychicky. Co tedy musí mít za vlastnosti, aby byl odolný jako vy? Říká se o vás, že jste splachovací, teflonový...
Teflonový? Vážně? To mně lichotí.

Také latexový.
Že jsem omyvatelný? Vodu mám rád.

Tyto povahové rysy sice možná zjednodušují život, ale nejsou vnímány zrovna jako charakterní vlastnosti.
Já ty věci nedávám takhle jednoduše na stůl. Vidím i tu druhou stranu. Jestli někdo z té tmy – kde jsou ti státní zástupci, policie, ti píáristé, kteří jsou upláceni těmi, kteří mě chtějí odstranit – ti všichni takhle vystřelují tu špínu a čekají – vystřelíme jednou a on zmizí. No a já těmto lidem nechci takhle ulehčit život. Nechci jim takhle jednoduše ustoupit. To je asi všechno.

Jenomže politik by měl být důvěryhodný pro veřejnost. Myslíte, že jste ještě dnes důvěryhodný?Když vezmete část mé politické kariéry, tak jsem důvěryhodný byl dostatečně. Ve chvíli, kdy mně byla věnována ta pětadvacetiletá pozornost, tak ta důvěra jasně poklesla. Opakuji, jsem přesvědčen, že když takovouto péči a píli budou věnovat každému politikovi, bude to srovnání zajímavé.

A proč neodstoupíte i z funkce předsedy strany?
Z toho důvodu, že jsem přesvědčen o tom, že tu důvěru mohu zase získat.

Kalouskova role? No comment

Kdo vás ve vysoké politice nejvíc zklamal nebo nepříjemně překvapil?
Někteří mě opravdu zklamali, ale nebudu jmenovat. Třeba jeden kolega, o kterém jsem si myslel, že mi rozumí, a dokonce mi jednou sám osobně řekl, že ho moje situace trápí. Pak jsem se dozvěděl, že si někde dělal hroznou legraci z toho, jak na tom jsem. A že je tomu rád, protože se aspoň média nezaměřují na něj.

Je to tak, že ti lidé jsou v zásadě tak trochu herci nebo pokrytci. Protože vědí, že není důležité, co dělají, ale je důležité, jak to vypadá.

A co třeba takový Miroslav Kalousek. Na vaši adresu řekl, že normální chlap, který má dvě zdravé ruce, nečerpá sociální dávky, když má miliony na účtech. Že je to neslušné.
No, já jsem se ho na to ptal. A on mi řekl: „Ale to jsem nemluvil o tobě, to jsem mluvil obecně.“ Protože ještě médiím říkal větu, že v mém případě neví, jak to je.

Vy mu věříte, že to neříkal o vás, ale že mluvil obecně?
Já Miroslava Kalouska znám hodně dlouho a myslím si, že můj názor na něj je celkem stabilizovaný.

A ten je tedy jaký?
To nechť... (chvíli mlčí) On mi toto vysvětlení dal, tím to pro mě skončilo.

Na internetovém diskusním fóru KDU-ČSL pisatel Peš uvedl: "Panu Kalouskovi se velmi hodí, že předseda i předsednictvo je ochromeno a ještě lijí olej do ohně. Mezi členy strany se veřejně hovoří o tom, že jsou Čunkovy problémy dílem pana Kalouska a spol." Jaký je váš komentář?
Pokusím se teď využít jedinkrát za tento rozhovor odpovědi no comment.

Jako důvod své rezignace jste označil znovuotevření případu vašeho údajného úplatku, o němž rozhodla nejvyšší státní zástupkyně Vesecká. Proč jste neodstoupil, když jste byl obviněn? Proč až teď?
Já se necítím nevinen, jsem nevinen. Ale v určité fázi jsem před několika lidmi řekl – kdyby se to mělo znovu otevřít, tak já odstoupím. A ve chvíli, kdy se tak stalo, tak jsem to udělal. Protože se snažím vždycky držet slovo.

Byl jsem mediálně velmi nezkušený

Garantoval vám premiér Topolánek, že se budete moci do vlády vrátit, pokud bude váš případ znovu odložen? Určitě jste o tom mluvili.
Tuto otázku uzavřu tím, že diskuse, které vedeme mezi námi dvěma, neventilujeme.

Tím jste mi nevyvrátil, že byste se třeba za dva měsíce mohl na ministerstvo vrátit.
Děs ve vašich očích mě téměř odrazuje od takového kroku.

Jste příliš podezíravý.
Nechci o tom, co jsme si řekli, mluvit.

Takže je možné, že se třeba za dva měsíce do vládní funkce vrátíte?
Je to brzy, nebo pozdě?

To já nevím.
Tak uvidíme, co přinese život.

Když jste odstoupil z vládních funkcí, tak vám romští aktivisté poslali sadu přípravků na opalování a poukázku do solária. Jak jste tento jejich krok vnímal?
Já jsem se o tomto kroku dozvěděl až dnes od svojí dcery, která ode mne tu poukázku žádala. Říkala, že je to bezva, že by to solárko využila. Bohužel jsem na ni překvapeně zíral, protože já o tom vůbec nic nevím. Nic jsem nedostal.

Oni vám nic neposlali?
Ne ne. Ale v tomto případě se tomu nedivím.

Jak to myslíte?
To totiž není o braní. To je o dávání. A to je něco jiného.

Kde jste z dnešního pohledu udělal největší chybu ve své politické kariéře?
Především jsem udělal některé mediální chyby. A to právě proto, že jsem v té vysoké politice nikdy předtím nebyl. Byl jsem velmi nezkušený.

A jaké jste si z toho vzal ponaučení?
Že jsem vám dnes neodpověděl úplně na všechno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue