Báječný večer! Češi vyhráli a slaví postup

• 1183
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Počtvrté za sebou budou čeští fotbalisté hrát na mistrovství Evropy! Postup na Euro 2008 do Rakouska a Švýcarska si reprezentanti zajistili senzačním vítězstvím 3:0 v Mnichově nad domácím Německem. Utkání začalo pro domácí fotbalisty šokem, úvodní gól dal Sionko už ve druhé minutě. Další branky přidali Matějovský s Plašilem a Němci své hráče vypískali.

České fotbalisty ještě v kvalifikaci čekají zápasy se Slovenskem (17. listopadu) a na Kypru (21. listopadu), ale důležitější datum teď je 2. prosinec, kdy se ve švýcarském Luzernu losují základní skupiny evropského šampionátu. Finálový turnaj se bude hrát příští rok od 7. do 29. června v Rakousku a ve Švýcarsku a Češi na něm budou obhajovat semifinálovou účast z Portugalska 2004.

Poslední krok na Euro přinesl senzační podívanou. Češi zmrazili vyprodanou mnichovskou Allianz Arenu natolik, že domácí publikum na tým, jenž si jako první z celé Evropy zajistil postup už minulou sobotu, naštvaně pískali.

Utkání jsme sledovali
minutu po minutě

Ještě se nehrálo ani dvě minuty a sedm tisícovek českých fanoušků zvedalo ruce nad hlavu. Rozjásal je Sionko, hrdina kvalifikačních bitev loňského podzimu, který zařídil nečekaně rychlý gól.

Němci měli postup jistý už od soboty a zápasem s druhým nejsilnějším týmem skupiny chtěli svůj úspěch oslavit. Po parádním slavnostním zahájení se také hned vrhli do útoku, jenže jejich hře chyběla kvalitní práce v defenzivě.

Na vlastní polovině Němci často ztráceli pracně vybojované míče a pouštěli české hráče k útokům z druhé vlny. Tak se zrodil i rychlý úvodní gól. Pudil vybojoval před vápnem míč, Plašil poslal centr před branku, kde za špatně provedeným ofsajd- systémem zůstali hned dva osamocení čeští fotbalisté. Koller přiťukl míč pod sebe Sionkovi, a ten do prázdné branky snadno skóroval.

Urostlý útočník byl i u zrodu druhého gólu v německé síti. To bylo ve 23. minutě, když Koller na prsou zpracoval dlouhý míč ze středu hřiště a nasměroval ho na rozeběhnutého Matějovského. Boleslavský záložník prošel přes dva hráče do pokutového území a přízemní střelou poslal míč ke vzdálenější tyči.

Třetí gól padl v 63. minutě a Plašil svým mazáckým kouskem spustil ohlušující pískot naštvaných německých fanoušků. Blonďatý záložník převzal na hranici pokutového území Pudilovu přihrávku, zaseknutím si obhodil bránícího hráče a střelou umístěnou k pravé tyči potřetí překonal brankáře Hildebranda, který mezi tyčemi nahradil potrestanou německou jedničku Lehmana.

v Mnichově

Češi zaskočili domácí favority, ačkoliv trenér Brückner zdaleka neměl k dispozici nejsilnější sestavu. Svalové zranění nepustilo ani na lavičku náhradníků Rosického, a tak kapitánovo jméno přibylo k potrestaným Jankulovskému, Polákovi a Barošovi na seznam ztrát českého týmu.

Před bezmála sedmdesát tisíc diváků tak v základní sestavě vyběhli hned tři hráči s minimálními reprezentačními zkušenostmi: Pudil šel do svého druhého mezistátního zápasu v životě, Pospěch reprezentoval potřetí a Matějovský počtvrté.

Skvělý vstup do zápasu však českou jedenáctku uklidnil a stmelil. Němci svým enormním úsilím získávali jen rohy a přímé kopy, ale s těmi si Češi i díky Kollerově výpomoci vždy snadno poradili.

Na konci první půlhodiny se domácí dostali ke dvěma nebezpečným střelám z dálky, ale Schweinsteiger trefil tyč a Kuranyiho střelu chytil brankář Čech.

Dvě skutečně vážné šance měli Němci až v závěru poločasu a obě měly úplně stejný průběh. Centry Trochowského před českou brankou nedokázal hlavou usměrnit úplně volný Kuranyi.

Do druhého poločasu poslal německý kouč Löw dva nové hráče, ale krach před domácím publikem tím neodvrátil. Napomohly tomu dva ubráněné přímé kopy v úvodních dvanácti minutách. Schweinsteigerova teč Frigsovy střely těsně minula českou branku, technickou rozehrávku téhož hráče pak chytil brankář Čech.

V 57. minutě trefil Matějovský tyč a za chvíli Plašilův gól definitivně zlomil německý tým. Část publika začala opouštět stadion, další reagovali pískotem. Nad tím vším jasně dominovaly oslavy nadšených českých fanoušků. Dvě minuty před koncem český sektor sborově zazpíval hymnu.