Dresy rychlobruslařů: musí rozrážet vzduch

  • 5
Erfurt, Praha - Obyčejná kombinéza, řeknete si. Ale není to pravda. Dresy rychlobruslařů podléhají přísným pravidlům. Nemůžete na nich ani příliš kombinovat barvy. A loga sponzorů? Ta mají na kombinéze přesně vymezená místa. Nedodržení těchto regulí může mít pro závodníka nepříjemné důsledky. Diskvalifikaci nebo pokutu.

Jako manekýni si mohou připadat špičkoví rychlobruslaři. Ono totiž nezáleží na tom, že při svém sportu jsou do něčeho oblečeni, ono "TO" také musí patřičně vypadat.

Komerce je totiž nedílnou součástí i špičkového rychlobruslení. A stejně jako v jiných marketingově zajímavých sportech i zde záleží na tom, v čem rychlobruslaři po oválu krouží.

VIDEO: POPIS RYCHLOBRUSLAŘSKÉ VÝSTROJE

Ví to i nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková. Vždyť jen letos je vybavena pěti kombinézami. "Na oficiální závody s nápisem CZE má připraveny dvě. Další má pro sponzorské účely, jedna je oddílová," vypočítal trenér Sáblíkové Petr Novák.

Z čeho se takový rychlobruslařský dres skládá? "Kombinéza je šitá z více dílů, musí dobře pasovat na tělo. Každý sval totiž musí být stahován určitou silou, potom to dobře působí proti zakyselení," vysvětlil Novák.

"Důležité je, aby konstrukce sloužila k lepšímu proudění, či spíše rozrážení vzduchu."

Všechno je navrhováno ke zvýšení rychlosti závodníka. Používá se i více materiálů.

"Kapuce a vršek těla jsou z lycry. Dál se používají speciální materiály, které jsou hrubší. Nejhrubší jsou nohavice. Vidíte, je to guma a je hodně elastická," ukazuje Novák. "Materiály se změnily hodně a proto závodníci dosahují lepších výsledků."

Kvalita kombinézy pak nenutí rychlobruslaře, aby používali spodní vrstvu. "Je to individuální. Kombinéza může padnout na holé tělo, stejně se pod ní mohou použít různé termomateriály. Pokud jsme v hale a funguje zde klimatizace, pak se Martina skoro nepodvléká."

Brýle: nejsou frajeřina

Další nezbytnou proprietou jsou brýle. "Jsou to speciální skla pro rychlobruslení. Není to frajeřina. Kdyby závodník neměl brýle, tak ho za chvilku z toho odraženého světla od ledu bolí oči a slzí."

Sáblíková má přitom brýle velmi tmavé i zevnitř. "Přesto přes ně velmi dobře vidím. Vyhovují mi," usmívá se závodnice.

Při tréninku pak používá speciální hodinky. "To je sport-tester, který snímá pulzy. Někdy jsou tréninky zaměřeny právě na pulzy a závodníci jsou povinni si frekvenci hlídat. Někteří závodníci ho pak používají i při závodech."

Bota: dá se tvarovat

Nejdůležitějším nástrojem rychlobruslaře jsou ale samotné brusle. Sáblíková v Erfurtu použila úplně nové.

"Je to velmi tvrdý materiál. Něco jako laminát, který se ale dá tvarovat teplem," říká trenér. Je to výhoda. "Já mám horkovzdušnou pistoli, kterou když nahřeju na 40 stupňů, tak ten materiál změkne a my celou botu můžeme vytvarovat podle potřeby. Tak, aby netlačila.

A nože? Sáblíková nejezdí na "kompletech", tedy botách a nožích stejné značky. "Martině to zatím takhle vyhovuje, jezdí v tom dobře."

Celý komplet boty + nože přijde zhruba na dvacet tisíc korun.

"Samozřejmě, že existují komplety za osmdesát či devadesát tisíc, ty jsou potom lehčí. Ještě uvidíme, zda na ten lehčí materiál nepřejdeme na olympiádě," přemítá Novák.

Bez sponzorů se neobejde

Každá kombinéza skýtá prostor pro zviditelnění sponzorů. "Pro závody Světového poháru či mistrovství světa může takto využít až sedm ploch plus ještě logo výrobce," říká Novák.

Až dvě loga mohou být umístěna na kapuci, dvě na ramenou, dvě na prsou a dvě největší na nohavicích. Pravidly řečeno: pět nad oblastí pasu, dvě pod ním.

Všechny reklamní plochy jsou ale pečlivě kontrolovány Mezinárodní bruslařskou unií (ISU). Součet všech nesmí překročit 595 centimetrů čtverečních.

Pro oblast hlavy nesmí být logo větší než 30 cm2, pro oblast těla 45 a na nohou nesmí samostatná značka překročit plochu 200 cm2.

Špatné rozměry log = diskvalifikace

"Všechno se to měří. Pokud plocha přesáhne stanovené limity, může závodník dostat pokutu, případně být diskvalifikován ze závodu," dodává Novák.

Podobné je to i s barvami. Většinou se ctí národní barvy. "Dokonce i já jako trenér musím tyto barvy využít. Při závodech to pak pomáhá tím, že se pozná, kdo na led jako doprovod patří a kdo ne," vysvětluje.

Rozložení barev na dresu je ale většinou na závodníkovi. "Samozřejmě rozhodující slovo má Martina. Ale musíme občas ustoupit i sponzorovi. Proto má například Martina jednu nohavici červenou a druhou modrou," usmál se trenér.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž